Життя без відходів: досвід полтавської родини

Автор: Анастасія Добряк, 16 жовтня, 16:01

Фото: Катерина Паламарчук погодилася розповісти про те, як її родина живе у стилі еко


Якщо купити модну екосумку для покупок – це вже само собою зрозумілий крок, то воднораз перевести життя великої родини на екологічні рейки досить непросто.

Свій внесок у порятунок планети щодня робить одна з полтавських сімей. Мама Катерина Паламарчук погодилася розповісти ЗМІСТу про те, як їхній родині вдалося замінити звичні для багатьох побутові речі на екологічні товари й наскільки реально жити в стилі еко всій родині.

 

Відмовитися від речей single-use – непросто

За версією англомовного словника Collins Dictionarу головним словом 2018 року стало single-use, що перекладається як одноразовий. Це свідчить про масову зацікавленість людства проблемами екології та пошук замінників одноразових речей.

Набір екологічних предметів. які можуть замінити пластикові

Полтавська родина Паламарчуків від речей single-use відмовляється, і близько 90% предметів, якими вони користуються у побуті, є багаторазовими та eco-friendly.

Вперше про життя в стилі еко Катерина почала замислюватися близько восьми років тому, з появою сина. За словами жінки, до народження першої дитини використання одноразового посуду або пластикових соломинок її не надто бентежило. Натомість сьогодні у їхньому домі немає місця ні речам single-use, ні виробам із синтетики.

Катерина Паламарчук

Катерина Паламарчук – власниця онлайн-крамниці екологічних товарів «Zabaganka». Здебільшого родина використовує в побуті ті ж товари, які продаються в магазині,. Протягом восьми років Паламарчуки майже повністю замінили звичні для багатьох дрібнички. Приміром, замість губки для миття посуду жінка власноруч виготовляє аналог із джуту (волокно) або ж використовує люфу. Це рослина роду гарбузових, висушений м’якуш якої використовують як губку:

«Ми почали перевіряти екоідеї в житті й тепер живемо з ними. Ті ж соломинки, які люблять діти, ми замінили на сталеві, й коли ми приходимо в кафе, то одразу попереджаємо, що соломинка не потрібна. Діти дістають свої сталеві соломинки, а вдома ми їх помиємо, обробимо і вони знову готові до використання».

Катерина розповіла, що про еко почала задумуватися 8 років тому

Дітей у родині Паламарчуків троє. За словами Катерини, вони вже звикли використовувати багаторазові й екологічні речі в побуті. Власне, тому з подивом спостерігають, як люди пакують овочі та фрукти у пакети, якщо можна обійтися без них.

Культуру розумного споживання і зменшення відходів найкраще виховувати вже з дитинства, каже Катерина Паламарчук, але ніколи не пізно замислитися над реальними екологічними катастрофами.

Приклад екологічних речей, якими користуються у родині

 

Побут у стилі еко

Існує думка, що екологічні речі коштують більше за звичні усім пластикові, й іноді це справді так. Катерина Паламарчук говорить, що тут потрібно щоразу порівнювати вартість звичного предмета побуту і його eco-friendly аналога. Слід враховувати, що органічні речі можуть прослужити довше, ніж синтетика або пластик.

Використання екопредметів у побуті

Постільна білизна. Для більшої зручності в родині Каті використовують лляну постіль. Вона дорожча за синтетичну і бавовняну білизну, але її може прослужити багато років без втрати якості:

«У всіх нас лляні комплекти постільної білизни. Вона більш приємна і комфортна, бо натуральна. Важливо обирати комплекти з натуральних тканин, бо в ліжку людина проводить багато часу. У мене є знайомі, які шиють лляну білизну, і я попросила їх пошити з такого ж матеріалу чохли на сидіння в машину. Тепер в автомобілі влітку не спекотно, а взимку – не холодно».

Предмети гігієни. Усі предмети гігієни також замінюють на багаторазові та органічні. Приміром, зубні щітки в сім’ї Катерини – бамбукові:

«Спочатку ми думали замінити пластикові щітки на дерев’яні. Але ж для їх виготовлення вирубують дерева, і це не екостиль. Тому згодом знайшли чесних  китайських виробників бамбукових щіток».

Приклад щіток, якими користуються у родині

У ванній кімнаті Паламарчуків немає батареї пластикових пляшок з шампунем, гелем для душу, рідким милом тощо. Їхніми замінниками стали натуральне мило й сухий шампунь. Звичних поліестерових губок для душу також немає, бо на їхньому місці – губки з люфи або джуту.

Приклад екотоварів у ванній

Пластикові вушні палички замінюють на дерев’яні. До речі, за якістю вони можуть бути кращими за пластикові, а ціна майже така сама. А ось одноразові косметичні диски з вати легко замінити на багаторазові бавовняні. Катерина розповіла, що салони краси та перукарні починають усе частіше використовувати ці засоби, бо ними цікавляться клієнти.

Поличка з екотоварами у ванній

Як виявилося, замінити на багаторазове можна навіть те, що здається незамінним. Йдеться про жіночі гігієнічні прокладки, замість яких можна користуватися багаторазовою менструальною чашею (її важливо підбирати індивідуально, щоб уникнути проблем зі здоров’ям).

Приклад екотоварів у ванній

Одноразові дитячі підгузки можна замінити на багаторазові. Їх виготовляють із бавовни та інших тканин зі спеціальними зав’язками для тривалого використання.

А замість звичного для багатьох антиперспіранту використовують натуральний мінерал алуніт. Його зберігають у тканинному мішечку, а вистачає такого засобу на роки.

Прання. Єдине, від чого ще не вдалося відмовитися у побуті, – синтетичний пральний порошок. У родині уже намагалися замінити його на екологічний, але результатом прання не були задоволені. Але так буде не завжди, адже у планах Паламарчуків знайти eco-friendly засіб, який добре справлятиметься з брудним одягом:

«Я не знаю, можливо, ми так звикли до звичайних пральних засобів, чи якась інша причина, але після використання екопорошку я не побачила бажаного результату. Звісно, що він м’якший, але ж деякі плями лишаються. Наразі я ще не знайшла ідеальний засіб, але завдяки знайомим знаю, в якому напрямку шукати».

Поличка у ванній кімнаті може виглядати так

Миття посуду. Поблизу кухонної мийки лежить джутова ганчірка (замість губки) та натуральне мило ручної роботи, адже побутовими мийними засобами для посуду в родині також не користуються. Катерина говорить, що простіше придбати мило з натуральних компонентів:

«Ці мийні засоби по-своєму шкодять здоров’ю та погано вимиваються з посуду. Тим паче, мило з натуральних компонентів фінансово вигідніше і його вистачає надовго. А ось ганчірок з джуту краще мати кілька, адже вони довго висихають. До прикладу, однією можна користуватися, а інша висихає. Їхнє життя теж довше, ніж пластикових губок, а коштують дешевше».

Миття посуду екотоварами

Закупи. Побутує жарт, що у кожного українця обов’язково має бути вдома пакет з пакетами (звичка з часів, коли пакет був дефіцитом). Натомість у квартирі Каті Паламарчук – кошик з різними торбинками. І дорослі, й діти беруть з собою до магазину шопер, у якому може бути торбинка для хліба, круп тощо.

Авоська для закупів

За словами Катерини, різноманітні сипучі товари не купують у поліетиленових упаковках – тільки у свою тканинну торбинку. Якщо купують м’ясо, сир або рибу, то просять запакувати у цупкий папір, який теж беруть з собою:

«Я знаю, що на закупи можна брати контейнери, але поки ми користуємося дуже цупким папером і тканинними виробами. Якось звикли до цього, але перші місяці рука тягнулася до пакета в супермаркеті. Звісно, деякі продавці та продавчині дивуються, коли я прошу не пакувати у пакет, але це вже рідко трапляється».

Використання авоськи

Цупкості паперу вистачає, аби не забруднити сумку.

Сортування відходів. Сміття в родині сортують також давно. Катерина жартує, що її чоловік постійно цікавиться, коли настане день, і на їхньому балконі не буде полігону для відсортованих відходів. Діти навчаються у школі № 20, яка сортує сміття і заробляє на цьому. Коли у навчальному закладі інформують, що планують здавати папір і пластик, Катя з чоловіком приносять відсортовані відходи до школи:

«Нам це нескладно, ми давно сортуємо і бачимо у цьому сенс. Уявіть, завдяки сміттю у полтавській школі діти можуть реалізувати більше проєктів. Тим паче, це корисно для навколишнього середовища. Не знаю, чи змогла б я зараз отак просто все разом викидати у пакет і нести на смітник. Хоч як не важко сортувати навіть у квартирі, це все – стиль життя».

Використання екотоварів у побуті

 

Вибір за кожним

Раптово почати жити у стилі «есо» – дуже складно, адже всюди потрібна послідовність і виваженість. Журналістка видання «Platfor.ma» Тетяна Капустинська  проводила такий експеримент і дійшла висновку, що для зміни стилю життя і поведінки потрібен час.

Катерина Паламарчук теж говорить, що недостатньо просто оточити себе речами, які шкодять планеті менше за пластик. Насамперед важливо розуміти свою мотивацію. Щось на кшталт «я це роблю, щоб врятувати планету від смітника» або «я оточую себе натуральними речами, бо так мені комфортно і зручно».

Екотовари на кухні

Почати жити у стилі еко буває складно ще й через думки оточуючих, бо подекуди рідні чи друзі всіляко відмовляють від цієї «незрозумілої затії». Хоча буває навпаки: підтримують, приєднуються до ініціативи, також пробують змінити погляди на життя.

Звісно, останнє слово за людиною, і кожен сам обирає, як жити. Та ігнорувати небезпеку екологічної катастрофи, яка точно постукає в наші двері, – нерозумно і непередбачливо, вважає Катерина Паламарчук.

Екотовари можна з легкістю використовувати у побуті

Якщо приклад родини Паламарчуків надихнув вас на зміни у вашій родині, то запрошуємо на екопосиденьки у Полтаві.

-----

Одноразові й пластикові речі почали зникати з нашого життя поступово. З часом люди зрозуміли, що пластиковий стаканчик можна замінити на багаторазову пляшку чи горнятко. Згодом усвідомили, що замість пакета можна використовувати тканинні торбинки на різний смак. І ми незчулися, як життя в стилі еко перетворилося на сталий тренд.

Горнятка, які можна переробити та багаторазові соломинки

Навіть усесвітньо відомі бренди долучилися до кампанії проти використання пластику. Приміром, заклади McDonald’s в Ірландії та Великій Британії відмовилися від одноразових соломинок, які не підлягають переробці. Компанія Adidas пішла далі й випустила кросівки з океанічного сміття, а зараз працює на створенням замкненого циклу виробництва без відходів. Набуло поширення поняття «ресайклінг», а переробка сміття стала однією з найголовніших проблем в Україні.

Екодощечка для нарізки продуктів

І це той випадок, коли мейнстрімом стало дещо корисне і глобальне.

Використання авоськи у побуті

Екотовари можуть замінити звичні для багатьох речі

Жити без зайвих відходів можливо

Фото Богдана Проскурова

Обкладинка Юлії Деркач

Щиро дякуємо Dream Hostel Poltava за локацію для зйомок

Опублікована: 16 жовтня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація