13 грудня, 14:12
13 грудня, 14:12

Груднева Театральна площа. Надворі 7 градусів морозу, але Євгенія знову вийшла виступити для людей. Вона – полтавська вулична музикантка, хоча й народилася в Криму. 

З перших днів повномасштабного вторгнення росії жінка виконує повстанські пісні на флейті в центрі Полтави, популяризуючи українську музику. Поки 24 лютого полтавці стояли у чергах до пунктів прийому гуманітарної допомоги, Євгенія грала музику й підбадьорювала містян у боротьбі з ворогом.

6 років тому жінка вперше приїхала до Полтави. Невідомість лякала, але жахливі обставини змусили жінку покинути рідний дім, бо його окупували росіяни. Євгенія приїхала до Полтави з найближчими людьми – мамою та дідусем. Продавши будинок в селі вони придбали нове помешкання в передмісті.

Вулична музикантка розповіла ЗМІСТу свою історію.

Нове життя

Переїзд був складним етапом для родини Євгенії. Сім’я продала будинок у Криму й поїхала у невідомість.

«Разом з мамою та дідом переїхали в нове помешкання в передмісті Полтави. Нам тут дуже подобається, до того ж в Полтавській області живуть наші далекі родичі».

Спочатку було складно, з'явилися труднощі. Маму музикантки пограбували й вони фактично залишилися без грошей. Саме після цього настали важкі часи.

«Все налагоджується, ми тримаємося. Зараз я займаюсь городом, також допомагають відволікатись домашні справи. Нещодавно почала заготовляти дрова і готуватись до зими, грудневі морози нещадні», – розповідає Євгенія. 

Цікавість до музики в жінки з’явилась ще в дитинстві. Як говорить музикантка, раніше була «мода» на музичну освіту, зокрема на фортепіано. З цього інструменту й почався її творчий шлях. Згодом жінка подружилася з дітьми, що грали на флейті, а пізніше й сама зацікавилась цим інструментом:

«Флейта відносно рідкісний інструмент, не популярний, але на флейті навчають грати ледь не в кожній музичній школі. Саме там з нею я й познайомилась», – ділиться спогадами Євгенія.

З дитинства жінка почала грати на вулиці і продовжує робити це сьогодні. Війна не стала на перепоні захопленню. Виконуючи «Ой, у лузі червона калина…» вона згадує дитинство:

«Я грала на вулиці завжди, ще з дитинства. Це серед музикантів “мода” –  і гроші не зайві, і задоволення приносить. Ну а під час війни почала грати патріотичні пісні, бо треба підбадьорювати людей, піднімати їх бойовий дух. Мені це подобається», – говорить музикантка.

Революція Гідності та війна

Події на Майдані у 2013 році назавжди змінили Україну, Євгенія теж не залишилася осторонь. Жінка говорить, що дуже хвилювалась, коли почалось протистояння у Києві, ледь не щогодини моніторила новини і чекала гарної звістки. 

Потім сталася анексія Криму. За словами жінки, там вона втратила майже всіх подруг, а після переїзду перервалися усі зв’язки. У Полтаві вона знайшла однодумців, які підтримали її, але разом з цим з’явилися сусіди з проросійськими поглядами, що зневажали жінку:

«Моя сусідка довго вмовляла мене зрозуміти, що росіяни нам друзі. Навіть після вторгнення вона не одразу змінила свою думку. Лише після кількох місяців  усе стало інакше, але вона була більше наляканою, аніж розлюченою. Після цього я сказала їй: “Ну що, тепер бачите хто такі росіяни?”», – розповіла Євгенія.

Попри всі труднощі, музикантка не зрадила громадянській позиції та власним цінностям. На її думку, справжній патріотом можна бути, живучи в будь-якому куточку планети, бо головне мати Україну в серці:

«Можна їздити на заробітки, можна емігрувати, вступати в шлюб з іноземцями. Але насамперед треба пам'ятати хто ти і якої крові. Пам'ятати власну культуру і мову», – говорить жінка.

Сьогодні Євгенія грає українську музику на вулицях міста й закликає більше вивчати культуру й спілкуватися українською мовою. Раніше вона розмовляла російською, але згодом вирішила перейти на державну. За її словами, кожен має право вибору і вона своїм скористалася.

Найголовніше чого жінка бажає українцям – це перемога, бо без неї не існуватиме Україна та український народ:

«Хай всі повернуться живими: брати й сестри, сини й дочки, кохані. Я мрію, аби Україна знову розквітла».

Фото – Євген Чорний, Катерина Пєшикова

Відео – Євген Чорний, Альона Стаднік

Цей матеріал було підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю ЗМІСТу і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.