Безхатні тварини в Полтаві: хто винен і що робити?

Автор: Євгенія Каблучка, 24 січня, 17:52

Фото: Безхатні тварини в Полтаві (Джерело - nikcenter.org)


На вулицях Полтави проживають сотні бездоглядних тварин, з яких деякі особини є небезпечними для людей. Поки в Полтаві лише роблять перші кроки, у деяких містах України з цією проблемою успішно борються.

Пропонуємо на прикладі інших міст подивитися, як влада може опікуватися проблемами бездоглядних тварин. Також розберемося, які служби в Полтаві мають працювати над тим, щоб попередити та зменшити кількість собак та котів «без прописки», та як варто карати людей, які викидають на вулиці своїх домашніх улюбленців.

Точно не відомо, скільки бездоглядних тварин проживає на вулицях Полтави. Проте зрозуміло, що їхню кількість треба обраховувати не десятками, а сотнями. А якщо зараз не почати вирішувати проблему бездомних собак та котів на полтавських вулицях, невдовзі безпритульних хвостів варто буде рахувати тисячами.

Найбільша концентрація бродячих собак спостерігається в спальних районах міста. Зокрема на початку 2017-го року полтавці звертали увагу влади на цю проблему – зареєстрували петицію на сайті міськради. З тексту звернення зрозуміло, що в мікрорайоні Огнівка проживало кілька зграй, по 10-20 особин в кожній. Крім того, що собаки безконтрольно розмножувалися, також вони становили небезпеку для полтавців, які вигулювали власних домашніх собак.

Чи вирішили цю проблему – наразі невідомо, адже тоді петиція не набрала потрібних 250 голосів. Проте в масштабах міста проблема залишилася, адже кожного дня на вулицях Полтави ми бачимо бездомних «хвостів».

Проблема безхатніх тварин у Полтаві (Джерело - photocafe.bg)

Як зменшити кількість тварин без господарів на вулицях Полтави?

Перше, що приходить на думку, – це відлов собак та розміщення їх в притулках. Проте є одне «але»: в Полтаві немає притулків для чотирилапих, є лише пункт перетримки бездоглядних тварин на базі полтавського «КАТП-1628».

Якщо немає притулку, залишається ще один спосіб, який не зменшить кількість тварин на вулицях, а попередить їх збільшення. Це стерилізація.

Відловом та стерилізацією собак у Полтаві займається згадане вже «Полтавське комунальне автотранспортне підприємство 1628».

Згідно з міською програмою, за 2015 рік стерилізували 330 тварин, за 2016-й – 360. У 2017-му показник сягнув 540 стерилізованих тварин: це приблизно 5 тисяч ненароджених особин.

Згідно з додатком до Програми поводження з тваринами та регулювання чисельності безпритульних тварин у м. Полтава на 2017-2021 роки (далі – Програма), яку депутати міськради ухвалили 22 січня 2017 року на 13-му засіданні сесії, на стерилізацію та вакцинацію, забезпечення утримання та лікування безпритульних тварин заплановано витрати:

 • 2017 р. – 350 тисяч гривень;
 • 2018 р. – 250 тисяч гривень;
 • 2019 р. – 250 тисяч гривень;
 • 2020 р. – 250 тисяч гривень;
 • 2021 р. – 200 тисяч гривень.

Тобто, в теорії, полтавське КАТП-1628 за викликом громадян має відловити собаку, забезпечити її стерилізацію, а потім відпустити там, де підібрали.

Для того щоб полтавське КАТП-1618 стерилізувало безпритульну собаку, варто зателефонувати за номером 066 689 91 07. За цим номером уточнили, що стерилізувати силами комунальників  можна лише бездомних собак у межах міста.

Зауважмо, що полтавське комунальне автотранспортне підприємство – це не єдина організація, яка займається стерилізацією бездоглядних тварин в Полтаві. До уваги також варто брати волонтерів, які на власні кошти та гроші від небайдужих полтавців стерилізують та годують тварин.

Чому важлива стерилізація? Після стерилізації тварина вже не може продовжувати рід та стає менш агресивною.

Після стерилізації тварина стає менш агресивною: правда чи ні?

З таким запитанням ми звернулися до декана факультету ветеринарної медицини Полтавської аграрної академії,  доктора ветеринарних наук та професора Сергія Кулинича, і відповідь схвальна:

«Звичайно. Завдяки тому, що зменшується гормональний статус. У тварини немає статевого поклику, і, відповідно, «знімаючи» статевий поклик тварини, знімається і сама агресивність. Через те, що видаляються статеві органи», – пояснив професор.

Вартість стерилізації, за словами науковця, залежить від ваги собаки та статі. Ціна за такі послуги коливається від 500 до 800 гривень. Декан зауважив, що стерилізувати «дівчинку» буде коштувати приблизно на 40% дорожче, адже варто проводити порожнинну операцію.

Сергій Кулинич пояснив, що на реабілітацію після операції тварини потрібен тиждень:

«Тварина добре себе почуває через добу після операції. Але залишається операційна рана, яка за відсутності ускладнень за тиждень загоюється».

Важливо не лише стерилізувати, а й привертати увагу людей до проблеми

Стерилізація – це один із інструментів гуманного зменшення кількості бездомних тварин. Не останньою справою у вирішенні проблеми бездоглядних тварин є пропаганда та зміна суспільної думки.

Як привернути увагу громадян до проблем безпритульник тварин, точно знають у Кременчуці. У 2017-му році там двічі провели костюмований парад собак, мета яких спонукати громадян замислитися над проблемою бездомних тварин.

Костюмований парад собак, Кременчук (Автор - Євгенія Каблучка)

У дійстві брали участь як домашні улюбленці, так і колишні «двортер’єри»: вихованці служби відлову і утримання бездомних тварин КП «Спецсервіс-Кременчук».

Марина Кожушко, начальниця служби відлову та утримання бездомних тварин говорить, що проти того, щоб віддавати собак новим господарям під час параду:

«Люди на емоціях візьмуть собаку, а потім вдома зіштовхнуться з проблемами. Треба переспати з цією думкою, а потім вже приймати такі важливі рішення.

Нам дуже боляче, коли собаки знову опиняються на вулиці. Були такі випадки. Начебто собак віддали у добрі руки, а собака знову опинилася на вулиці. Ми підбираємо ту собаку, телефонуємо її господарям, вони починають нас обманювати, буцімто собака загубилася».

Костюмований парад собак, Кременчук (Автор - Євгенія Каблучка)

Та попри це, під час першого параду, у травні, дві собаки знайшли новий дім. А під час другого костюмованого заходу, що відбувся у грудні 2017-го року, одну собаку віддали новим господарям.

А коли в Полтаві побудують притулок?

Схоже, що створення притулку в Полтаві стартувало. У додатку до Програми йдеться, що на виконання проектно-кошторисних робіт та будівництво притулку для безпритульних тварин на 250 місць у 2017-му році витратили 200 тис гривень.

Описується, що в першу чергу побудують 150 вольєрів, огорожу, кухню і підсобні приміщення, забезпечать освітлення та водопостачання. Потім зведуть стерилізаційний центр, додатково обладнають 100 вольєрів та огорожу майданчика для вигулу.

Оскільки в документі не вказано, у якому році почнуть реалізовувати проект, за роз’ясненням ми звернулися до депутатки Полтавської міської ради та голови наглядової ради обласної БО «Центр захисту живої природи "Юний європеєць"» Майї Матвеєвої.

Депутатка одразу зауважила, що це буде саме стерилізаційний центр, а не притулок. Адже притулок заповнять за короткий період часу, а для його функціонування потрібне фінансування.

«Півтора року тому виділили землю під будівництво стерилізаційного центру за адресою Заводська, 1д. І наразі тривають проектні роботи. Коли проектні роботи закінчать, тоді буде відомо, скільки грошей потрібно на будівництво стерилізаційного центру. І, я так думаю, варто буде «підтягувати» кошти з області, з міста та Міністерства екології. Можливо, вийде залучити німців (проект GIZ – ред.) Зараз Інститут розвитку міста співпрацює з ними дуже тісно, а німці бачать Полтаву туристичним містом», – пояснила Майя Матвеєва.

Також депутатка зазначила, що, можливо, вийде залучити кошти із США. Планують зробити це через представницю Корпусу Миру США Реган Дуекер, яка у 2018-му році перебуватиме в Полтаві.

У 2017-му році, за словами Майї Матвеєвої, заклали на проект стерилізаційного центру 200 тисяч. Проте відчуження землі відбулося лише в листопаді. Проектантів знайшли, але, оскільки зробити проект за місяць неможливо через обов’язкове проведення багатьох експертиз, договір на виконання робіт так і не уклали. Тому 200 тисяч перенесли на 2018-й рік та додали 90 тисяч (на виконання експертиз). У підсумку – близько 300 тис витратять на створення самого проекту.

Стерилізація – це добре, але як зробити так, щоб на вулиці менше потрапляло домашніх тварин?

На останньому засіданні сесії Полтавської міськради, яка відбулася 22 січня 2017 року, депутати затвердили Правила утримання домашніх тварин у м. Полтава. Відповідний документ, серед іншого, врегульовує відносини у сфері поводження з домашніми та безпритульними тваринами. Також у Правилах прописаний облік домашніх тварин.

У документі описані обов’язки та права власників тварин. Наприклад, полтавці, які є або будуть власниками домашніх тварин, зобов’язані:

 • зареєструвати (перереєструвати) домашніх тварин віком від трьох місяців і більше, отримати при первинній реєстрації посвідчення та для собаки номерний знак, який прикріплюється до її ошийника;
 • новопридбаних домашніх тварин зареєструвати у 20-денний термін від дати придбання;
 • у випадку смерті тварини письмово повідомити організацію, яка видала реєстраційне посвідчення та номерний знак для внесення змін до загальної електронної бази даних домашніх непродуктивних тварин;
 • сплачувати збір за утримання тварин у порядку, визначеному нормативно-правовими актами (у разі введення в дію).

Правила утримання домашніх тварин у Полтаві

Правила передбачають також низку заборон.

Правила утримання домашніх тварин у Полтаві

Навіщо реєструвати тварин? У теорії ця процедура має підвищити культуру поводження з домашніми тваринами. До того ж, відповідний документ допоможе покарати людину, яка викинула собаку або кота на вулицю. Адже якщо ця тварина буде зареєстрована, то матиме спеціальний жетон з номером. Завдяки жетону можна знайти хазяїна. Крім того, таким чином можна буде знайти собаку, яка загубилася.

У документі повідомляється, що власники домашніх тварин оплачують їхню реєстрацію, реєстраційне посвідчення та особистий номерний знак.

За словами Майї Матвеєвої, процедура реєстрації обійдеться приблизно в 30 гривень, а реєструватиме домашніх тварин полтавське КАТП-1628:

«Зараз лежить штатний розпис, тобто буде нова посада, буде працювати ціле комунальне відділення. Буде начальник відділу, особа, що відповідатиме за реєстрацію, та особа, що відповідатиме за пункт перетримки».

Крім приблизної суми, яку варто буде викласти за реєстрацію, поки про процедуру відомо мало. Залишається багато питань. Наприклад, як штрафуватимуть осіб, що відмовляються реєструвати тварин? Або що буде із зареєстрованою твариною, господар якої викинув її на вулицю, попередньо знявши жетон? Відповідь на це запитання знаходимо в досвіді інших міст у сфері реєстрації домашніх тварин.

Як у інших містах реєструють домашніх тварин?

Львів. Перший крок до обліку домашніх тварин у Львові зробили у 2016-му році. У березні депутати Львівської міськради ухвалили реєстрацію на місцевому рівні.

Реєструє домашніх тварин Львівське комунальне підприємство «Лев». Адміністраторка підприємства Ірина Шевченко детальніше розповіла, як у Львові діє механізм реєстрації:

«Обов’язкова реєстрація домашніх тварин, особливо собак, котів – за бажанням. З вересня 2016 року стартувала реєстрація, люди активно підключилися, і станом на сьогодні зареєстровано вже понад 10 тисяч тварин. Вони мають жетони, дехто з тварин мають чипи. Додатково в цьому році для Львова виділять 5 тисяч безкоштовних чипів. Це буде додаток до реєстрації та жетону, чип буде безкоштовний».

Як розповіла Ірина, чип – це датчик, який вводять під шкіру тварини за допомогою уколу. Інформація з чипа зчитується спеціальним приладом. Ця інформація є в міжнародній базі даних «Animal-id» . Чип неможливо зняти, тому що він вводиться підшкірно, на все життя. Завдяки йому можна дізнатися дані про господаря. Чип – це додаткова опція, яку неможливо загубити чи зняти з тварини.

Щодо вартості реєстрації, то донедавна вона була на рівні 52 гривень 33 копійки. Станом на сьогодні послуга коштує 88 гривень. Адміністраторка розповіла, які послуги надаються за цю суму:

«У базу даних «Animal-id» інформація вноситься про тварину і про господаря. Заповнюється картка реєстрації та видається жетон з QR-кодом. Інформація про господаря закодована, її не може бачити кожен бажаючий».

До речі, У 2017-му році завдяки жетону понад 100 тварин знайшли родину.

Людей, які поки не зареєстрували власних домашніх тварин, за словами Ірини, поки не штрафують. Але були попередження:

«Штрафів не було, були тільки попередження. Поліція активно долучалася, якщо бачили собаку на вулиці, яка йшла без повідка поряд з господарем, або без намордника. Запитували, чи є реєстрація. Також муніципальна дружина долучається».

Як запроваджуватимуть реєстрацію домашніх тварин у Полтаві, які будуть переваги та недоліки – покаже час. Проте все ж починати цю справу треба. Одну із думок, чому реєструвати тварин обов’язково потрібно, висловила Марина Кожушко, начальниця служби відлову та утримання бездомних тварин КП «Спецсервіс-Кременчук»:

«Починати це треба, бо ми без цього не впораємося. Якщо будуть і надалі так безвідповідально вести себе власники тварин, як це звикли робити, то тварини з вулиць не підуть. Так, у нас в Кременчуці ситуація набагато краща. Собак стало менше, і статистика укусів покращилася. Але поки будуть викидати на вулиці…. Ось, будь ласка, півгодини тому привезли собаку з траси з двома цуценятами. Хтось викинув на трасі. Вона худа, як скелет, з двома цуценятами. Ось так люди себе ведуть».

Чернівці. Важливо оглянути ще один кейс. У Чернівцях процес реєстрації домашніх тварин рухається не так швидко, як у Львові. Від початку кампанії, починаючи з кінця жовтня 2017-го, на облік поставили не більше 50-ти тварин.

Реєструє домашніх тварин, стерилізує та утримує бездомних хвостів у Чернівцях міське комунальне підприємство «Притулок для тварин». Його директор Василь Виноградов розповів, що спочатку громадяни звинувачували їх у бездіяльності і наголошували на важливості реєстрації домашніх улюбленців. Але коли реєстрацію запровадили, настрої змінилися: на сайті електронних петицій навіть зареєстрували звернення, у якому вимагали скасувати реєстрацію тварин. Причина – висока вартість реєстрації, сума якої дорівнює 74 гривень. Проте реєстрацію не скасували, тому що петиція не набрала потрібних 250 голосів.

Директор розповів, що навіть депутати Чернівецької міськради, які мають собак і мають показувати приклад, не зареєстрували тварин. Тому притулок продовжує боротися із наслідками безвідповідального ставлення до домашніх тварин.

У притулку наразі проживає близько 200 собак та 60 котів. За 2017-й рік комунальне підприємство за бюджетні кошти провело стерилізацію близько тисячі тварин (серед них майже 900 собак). Також протягом минулого року 4 сотні тварин знайшли нові родини.

Які ще існують методи, за допомогою яких можна зменшити кількість безпритульних тварин?

У Полтаві трапляються випадки, коли люди оминають гуманні методи, та обирають незаконні. Зокрема випадок, який нещодавно відбувся на Браїлках. Тоді невідомі потруїли бездомних собак, одну тварину вдалося врятувати.

Ще більш жахливий випадок стався на початку січня 2018 року з котом, якому в голову випустили 26 куль і зламали кістку тазу. До речі, активісти 9 січня звернулися по даному факту в поліцію.

Нагадаймо, що в серпні 2017-го року почало діяти більш жорстокіше покарання за знущання над тваринами. Зокрема внесли зміни Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України.

Згідно зі статтею 89 Кодексу України про адміністративні правопорушення, жорстоке поводження з тваринами, їх мордування або вчинення інших дій, що призвели до їх мучення чи каліцтва, тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот до п’ятисот неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Відповідно до Статті 299 «Жорстоке поводження з тваринами» Кримінального кодексу України:

 1. Знущання над тваринами, що відносяться до хребетних, вчинене із застосуванням жорстоких методів або з хуліганських мотивів, а також нацькування зазначених тварин одна на одну, вчинене з хуліганських чи корисливих мотивів, – караються арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі на строк до трьох років.
 2. Ті самі дії, вчинені у присутності малолітнього, – караються обмеженням волі на строк від трьох до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк.
 3. Діяння, передбачені частиною першою або другою цієї статті, вчинені з особою жорстокістю, або якщо вони призвели до каліцтва чи загибелі, або вчинені групою осіб, – караються позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років.

Замість підсумків

Можна констатувати, що Полтава, хоч повільно, але рухається в напрямку свідомого поводження з домашніми тваринами. Головне, щоб озвучена програма утримання домашніх тварин, яка містить не лише обов’язкову реєстрацію, а й, наприклад, вигул у спеціально відведених місцях, не залишилася на папері.

Від полтавської влади наразі варто вимагати політичної волі, щоб довести почату справу до кінця. Адже, вивчивши досвід Львова та Чернівців, бачимо, що вирішувати проблему бездомних тварин гуманним способом можна. І, можливо, через кілька років на вулицях Полтави в рази зменшиться кількість бездомних тварин. У свою чергу полтавцям потрібно доводити, що саме така процедура, а не отруєння чи відстріл, потрібна, тому що тварини також мають права.

 

Інфографіка Максима Скворцова

Опублікована: 24 січня 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація