Двійка: досягнення та провали Олександра Мамая очима експертів

Автор: Віталій Крицький, 21 вересня, 16:00

Фото: Експерти оцінили діяльність міського голови Олександра Мамая


Цю статтю готували до 3 річниці поточної каденції Олександра Мамая. Проте є всі підстави вважати, що стаття стане неактуальною до листопада.

Ми поспілкувалися з лідерами думок – громадськими та культурними діячами, бізнесменами – для того, щоб визначити плюси та мінуси роботи Олександра Мамая, оцінити його як господарника від 1 до 5. Намагалися обирати якомога незаангажованих експертів, не питали тих, хто бере активну участь у політичних рухах та партіях.

Що із цього вийшло, читайте у матеріалі журналіста Віталія Крицького.

 

Гірше середнього

Саме так можна охарактеризувати діяльність Олександра Федоровича Мамая на посаді міського голови Полтави за його другу каденцію (2015-2018 рік). Такий висновок ми зробили на основі експертної думки 25 фахівців різної сфери діяльності – освітян, культурних та громадських діячів, бізнесменів, митців. ЗМІСТ опитав кожного з них і попросив поставити Олександру Мамаю оцінку від 1 до 5 та пояснити її, після чого редакція вирахувала середнє арифметичне число. І отримали «двійку».

 

Досягнення та провали міського голови

 

Досягнення

Аналізуючи розвиток Полтави потрібно враховувати децентралізацію. Адже, за офіційними даними, якщо порівняти доходи міста за 2015 та 2018 року, то місто стало багатшим на 1,8 мільярд грн (від 1,4 до 3,2 мільярдів). Це планові цифри, а насправді результат ще краще. Більшість експертів наголошують, що не зовсім коректно відносити до досягнень мера наслідки передачі значних повноважень та бюджетів від держави до місцевого самоврядування. Адже є міста, де реформа децентралізації виконується дієвіше.

Експерти в цілому високо оцінюють діяльність комунальної організації «Інститут розвитку міста». Створення «ІРМ» – наслідування всеукраїнського тренда, наголошують опитувані.

Окрім того, за словами респондентів, мер всіляко опікується освітянами, допомагає в розбудові шкільної інфраструктури. З останнім погоджується ректор ПУЕТ Олексій Нестуля.

Більшість експертів виділили прогрес у ремонті доріг, але при цьому їх якість явно на «трієчку». Але беззаперечний факт – транспортні шляхи оновлюється, хай навіть так собі.

Потрібно згадати, що за каденції лідера «Совісті України» нарешті зрушилося питання консервації Кадетського корпусу. Хоча це й було предметом політичних торгів, проте нарешті Ансамбль круглої площі почнуть відновлювати. Таку думку висловила Ялина Садовнікова, активістка ГО «Citylab». При цьому нещодавно стало відомо, що через помилку в документації консервація Кадетського корпусу відкладається.

Не всі експерти із цим згодні, але дехто зазначає, що в Полтаві йде активне створення дизайн-коду міста: впорядковуються рекламні вивіски відповідно до естетичних норм, формується концепція зовнішнього вигляду Полтави. Є питання, чи можна віднести цей плюс до досягнення Олександра Мамая, адже дизайн-кодом міста займаються переважно опозиційні депутати.

Деякі підприємці говорять, що за часів Олександра Федоровича бізнес не відчував тиску із боку міської влади, тобто були всі можливості для розвитку малого й середнього бізнесу.

«Мер приділяє увагу законності в підприємницькій діяльності. Якщо міськрада іноді «заважає» підприємцям у вирішенні деяких юридичних моментів, то Олександр Мамай особисто бере під контроль ці ситуації і вирішує їх в більшості своїй на користь бізнесменів», – зазначає підприємець Євгеній Дикань.

Аналізуючи відповіді респондентів, складається враження, що позитивні зміни в Полтаві відбуваються всупереч, а не завдяки діяльності мера. Здається, що полтавці проявляють активну громадянську позицію й намагаються вирішувати проблеми міста своїми силами, не чекаючи допомоги від влади. Відповідно з’являються чимало нових громадських організацій, об’єднань, які ставлять за мету впровадження позитивних змін в місті (хоча, не виключено, що ми помиляємося, і цей процес абсолютно не залежить від влади, а просто прийшов час для пробудження громадської свідомості).

На цьому все. Більшість експертів просто не могли назвати плюси, й іронічно зазначали: «наш мер – самий красівий, в тому його перевага». Нажаль, лідер «Совісті України» не може зарекомендувати себе як ефективний управлінець та менеджер. Проблема, звісно, може бути ще й у тому, що в Олександра Федоровича немає ефективної піар-стратегії, тому про його досягнення нам містяни просто не дізнаються.

 

Провали

За скромними досягненнями очевидні великі провали.

Одна з головних проблем Полтави – відсутність стратегії розвитку міста. Таку думку підтримують переважна кількість опитаних.

«У міського голови немає бачення того, яким має бути місто через 10 років. Немає вектору та концепції розвитку міста. Здається, міський голова керується принципом “після нас — хоч потоп”», – зазначає журналістка Олена Кузіна.

Деякі з респондентів іронізували: мер і влада своїми словами та діями начебто говорять містянам, що у Полтаві вам робити нічого, «чемодан, вокзал, Польща». За словами експертів, складається враження, що полтавці нікому не потрібні у власному місті. Влада важко йде на контакт із громадськими об’єднаннями та не надає підтримку хорошим проектом, які мають на меті розвиток Полтави.

Більшість респондентів зазначають, що за цим усим криється ще одна комплексна проблема – закритість влади. Це вбачається у всьому: «сірі» схеми при державних закупівлях, розподіл тендерів між «своїми». Багатостраждальна програма «Турбота» взагалі використовується виключно як піар-інструмент міського голови.

Бюджетні гроші використовуються не за цільовим призначенням, а просто «проїдаються». Влада не інвестує місцеві кошти в розбудову нових підприємств або туризм. Нажаль, Полтава давно втратила почесне звання «духовної» столиці України, майже одноголосно заявляють респонденти.

Відсутність «медіа-обличчя» – черговий недолік команди Олександра Мамая. За словами історика Людмили Бабенко, якби мер не ігнорував громаду, був відкритий для ЗМІ й громадськості, можливо й просочувалася б інформація про його «добрі справи». Певні ініціативи в місті, навіть якщо вони виходили від влади, не асоціювалися з мером. Схожу думку має PR-стратег Роман Повзик:

«Для 2018 року нереально, щоб міський голова не мав сторінку у Facebook, хоча б публічну. Говорити з полтавцями потрібно на всіх майданчиках, у тому числі на тих, де тобі можуть відповісти. Та і прес-конференції з журналістами потрібно проводити не лише тоді, коли іншого виходу немає».

Проблема деестетизації. Більшість експертів підкреслюють, що полтавський центр з кожним роком втрачає свою неперевершену історичну самобутність. Історики, поети, культурні діячі одноголосно стверджують, що руйнація ансамблю круглої площі – це справжня трагедія для полтавців. Мер повинен мати політичну волю, щоб зупинити занепад культурної спадщини міста.

Громадський транспорт суспільно важлива проблема для містян. Справа навіть не в тому, що проїзд завищений. Некомфортні мікроавтобуси, відсутність чіткого маршруту по місту – з цими проблемами містяни стикаються кожного дня. При цьому міська влада робить вигляд, що все «контролюється», зазначають опитувані.

Комунальна сфера занепадає. Спроби передачі комунальних підприємств (МШЕД, «Ремліфт», «Декоративні культури» тощо) мали негативні наслідки для полтавців: програму боротьби з амброзією не виконали, ліфти в багатоповерхівках кожного дня ламаються, ЖЕО не функціонує як організація. Населення зовсім не проінформоване про ОСББ.

 

Замість післямови

Усім, кого ми опитали, було важко оцінити діяльність Олександра Мамая. Але, очевидно, міський голова не впорався зі своїми обов’язками на 100%.

Однозначно можна стверджувати лише одне: якщо у майбутньому Олександр Мамай планує іти на вибори, йому треба докорінно змінити свою політику.

Інфографіка, обкладинка Наталі Баранник

Опублікована: 21 вересня 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація