Землі під житлову забудову: що відбувається з колишнім заводом «Знамя» у Полтаві

Автор: Ксенія Омельченко, 2 вересня, 15:35

Фото: Що відбувається з колишнім заводом «Знамя» у Полтаві (обкладинка - Юлії Деркач)


Один із унікальних заводів колишнього Радянського Союзу у 90х роках минулого століття переживав не найкращі часи. Після спроб продати підприємство, невідомі демонтувати його корпуси, а забудовники запланували забудувати територію.

Після того, як завод «Знамя» перетворився на покинуту руїну, його весь час грабували і різали на метал. Та капітальний демонтаж корпусів почали невідомі у 2013 році.

Журналісти ІВ «Полтавщина» з цього приводу звернулися до інспекції державного будівельно-архітектурного контролю (ДАБК). Виявилося, інспекція зафіксувала, що завод демонтують без дозвільних документів у травні 2014 року. Тоді на порушників наклали штраф і припис з вимогою зупинити роботи.

Однак під час перевірки вимог припису інспекція побачила, що вони не виконуються, а демонтажні роботи продовжуються. На власника наклали штраф вдруге та знову видали припис про зупинення демонтажних робіт. Але порушнику виявилося байдуже – штраф не сплатили, роботи продовжувалися.

 vk.com/pvp.poltava Руйнування корпусів заводу

Постанову про накладення штрафу передали до виконавчої служби. Одночасно інспекція почала звертатися до прокуратури Полтавської області, управління Держгірпромнагляду, управління ДСНС. Але демонтажні роботи так і не зупинилися.

Цікаво, що штрафи виписували на ФОП Груніна Михайла Михайловича, хоча власником будівлі називав себе ФОП Євген Бондар. В інспекції тоді пояснили, що інтереси власника під час перевірок представляла довірена особа. Потім довірена особа повідомила, що розірвала ділові стосунки із замовником. Після чого ні довірена особа, ні власник будівлі не виходили на зв’язок.

Разом із цим жодного звернення про надання документу, який надає право на знесення цієї будівлі, до ДАБК у 2014 році не надходило. Далі кілька років про демонтаж не було новин, тож, ймовірно, інспекції все ж вдалося заблокувати незаконний демонтаж.

І тут варто відзначити, що весь цей час не було інформації щодо того, для чого взагалі знадобився цей капітальний демонтаж. 

Будувати наперекір всьому

Ситуація стала більш зрозумілою наприкінці серпня 2017 року, коли роботи з демонтажу поновилися. Державна архітектурно-будівельна інспекція знову повідомила журналістам, що роботи ведуться без дозвільних документів.

От тільки ці документи навряд чи були потрібні будівельникам, адже ще влітку 2017 року Уряд України затвердив перелік будівельних робіт, які не потребують дозвільних документів. До цього переліку потрапив і пункт про знесення і демонтаж будівель та споруд без подальшого будівництва. А зважаючи, що довести намір забудови під час зносу майже неможливо, будівельникам практично «розв'язали руки». Як і очікувалося, роботи з демонтажу виявилися активними – повністю знести корпус заводу планували до кінця осені.

Але робота «кипіла» не тільки біля корпусу, але й у будівлі міськради. Зокрема, у тому ж вересні 2017 року 39 депутатів міськради Полтави проголосувало за розроблення детальних планів території, серед яких – територія корпусу заводу «Знамя». Журналісти тоді припустили, що це перший крок до зведення житлової забудови.

Це припущення дуже скоро знайшло своє підтвердження. Адже 23 листопада 2017 року Полтавський міський нотаріальний округ зареєстрував право власності на земельну ділянку по вул. Європейській, 183 за міською радою Полтави, а також право оренди цієї землі ТОВ «БМК «АТЛАНТ». При цьому цільове призначення ділянки було визначено як «для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об’єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури».

Скрін з кадастрової карти. Ділянка, яку забудовує

Детальний план території Харківське шосе - Європейська

Зрештою, в січні 2018 року останній корпус заводу знесли, а вже у жовтні 2018 року в міськраді офіційно презентували готовий проект ДПТ, на якому замість корпусу заводу був 11-поверховий житловий будинок, замовником будівництва якого виступав, знов таки, ТОВ «БМК «АТЛАНТ».

Тобто, незважаючи на те,

  • що ні фірма, ні міськрада (які восени 2017 року займалися оформлення власності на ділянку під корпусом заводу) не знали, хто в цей же час демонтував корпуси заводу;
  • що про незаконність знесення говорила ДАБІ;
  • що новий ДПТ замість того, щоб уточнювати Генеральний план міста, вносив у нього суттєві корективи, – в управлінні містобудування Полтави спокійно дивилися на питання забудови.

І найцікавіше тут те, що за липень 2017 року згаданий вище «Атлант» викупив і сам корпус заводу. Тобто вийшло так, що фірма викупила корпус, потім взяла в оренду ділянку під цим корпусом і в цей час хтось невідомий поступово розбирав і крав її власність (тобто сам корпус).

Попри перелічені дивні збіги, нині говорити про забудову цієї частини промислової території практично немає сенсу. Адже детальний план території та містобудівні умови на будівництво багатоповерхівки та паркінгу по вулиці Європейській,183 вже видано.

 Далі – більше

Інша справа – згадана фірма «Атлант» планує забудувати не всю територію колишнього заводу. На карті є також виробничі будівлі, які нікого не цікавили, аж поки у червні цього року слідчі поліції не звернулися до Октябрського райсуду. Вони подали клопотання про накладення арешту на цілісний майновий комплекс колишнього заводу «Знамя».

Скрін з Гугл Мапс. Вид на будівлі по вул.Автобазівській, 2/9

За інформацією поліції, майно колишнього заводу (у вигляді цілісного майнового комплексу), держпідприємство «ВО Знамя» продало на аукціоні 10 травня 2019 року. Новий власник, яким начебто стала фірма «Знамя ЛМН», заплатив 15,8 млн грн.

Однак слідчі поліції встановили, що початкова вартість майнового комплексу мала становити понад 36 млн грн. Подібне зниження ціни стало можливим, начебто, через змову ліквідатора ДП «ВО Знамя» з керівником ТОВ «Знамя ЛМН» і керівником ТОВ «Фінансова компанія «Стокс», що проводила аукціон.

Правоохоронці також звернули увагу, що на даний час свідоцтво на право власності на майно заводу, документи на землю та кадастровий номер відсутні. Натомість майном може користуватися фірма «Знамя ЛМН», яке начебто має намір знести залишки заводу для житлової забудови.

Тобто, йдеться про ще одну забудову на іншій частині все тієї ж території колишнього заводу.

Скрін з кадастрової карти. Приблизне розташування майнового комплексу

Крім ризиків знищення майна колишнього заводу, правоохоронці відмітили, що на його території знаходяться високотоксичні хімічні речовини, які потребують утилізації, травматична та газова зброя разом зі станками для їх виготовлення, які потребують модернізації та ремонту (при тому, що покупець при купівлі даного майнового комплексу повинен мати ліцензію на зберігання зброї). А відповідної ліцензії у фірми «Знамя ЛМН» начебто немає.

Суду наведена інформація здалася переконливою, а тому він задовольнив клопотання поліції та наклав арешт на вказаний цілісний майновий комплекс, який начебто належить фірми «Знамя ЛМН».

На початку липня також стало відомо, що службові особи фірми «Знамя ЛМН» (тобто начебто новий власник майна) здійснили перерахування державному підприємству 30 травня 2019 року – 4,3 млн грн, 4 червня 2019 року – ще 7,9 млн грн, а також на розрахунковий рахунок ТОВ «Фінансова компанія «Стокс» – 3,6 млн грн. При цьому під час обшуків за фактичним місцем знаходження ТОВ «Знамя ЛМН» було виявлено договори фінансової допомоги підприємству від інших підприємств і фізосіб.

Тобто, за своє майно безпосередньо держпідприємство отримало 12,2 млн грн. Це при тому, що згідно висновку про вартість майна від 23 жовтня 2018 року, наданим Науково-консультаційним «Експоцентр», ринкова вартість майна колишнього заводу становить 46,7 млн грн, а ліквідаційна – 36 млн грн. Зауважимо, що саме через це поліція і відкрила провадження ч.3 ст.365-2 ККУ (зловживання повноваженнями особами, які надають публічні послуги, що спричинило тяжкі наслідки).

Та навіть ці кошти, зважаючи на заборгованості заводу по сплаті комунальних послуг і зарплат працівникам, мали піти на погашення заборгованості. Однак цього не відбулося, а тому суд наклав арешт ще й на рахунки держпідприємства. Окремою ухвалою суд також підтримав клопотання слідчих про проведення судової оціночно-будівельної експертизи, яке мали експерти Полтавського НДЕКЦ МВС України.

Однак згодом держпідприємство «ВО «Знамя» подало апеляційну скаргу на ухвалу щодо арешту майна колишнього заводу. Як аргумент, держпідприємство вказало, що воно досі є законним власником арештованого майна, оскільки речові права ТОВ «Знамя ЛМН» не пройшли процедури державної реєстрації.

Крім того, слідчим нібито:

  • не встановлений та не визначений перелік майна, що входить до цілісного майнового комплексу підприємства,
  • не досліджено документів, що підтверджують право власності на майно,
  • не встановлено розміру шкоди чи неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою.

Більше того, накладений арешт зупиняє ліквідаційну процедуру банкрутства колишнього заводу. Враховуючи ці доводи, апеляційний суд скасував ухвалу про арешт цілісного майнового комплексу.

 Чому заводу вдалося так легко зняти арешт?

Відповідь ми шукали у Держреєстрі речових прав на нерухоме майно.

Із нього стало відомо, що за адресою вул. Автобазівська, 2/9, де знаходиться майновий комплекс колишнього заводу, зареєстровано купу виробничого майна. Ба більше – воно вже давно приватизовано різними фірмами (зокрема,  «Інжсервіс – Полтава», ТОВ «Автомобільна група "Богдан"» і ТОВ «ІНТЕР-ФУД») та особами (наприклад, корпус 36 станції діонізованої води (літ.Н-2) з 2016 року у власності Олексія Маслака та Сергія Шеліхова, а корпус 12 воднево-кисневої станції (літ.И-3) у власності Станіслава Нечая).

Скрін з Гугл Мапс. У 2015 році на території майнового комплексу.

Вказана правоохоронцями фірма «Знамя ЛМН» у витягу з майнового реєстру згадується лише у частині накладених обтяжень, тобто арешту. Держпідприємство «ВО «Знамя» взагалі не згадується.

Тому можна припустити, що майновий комплекс за вказаною правоохоронцями адресою має не одного власника (наприклад, ТОВ «Знамя ЛМН»), а цілу купу, адже залишки заводу фактично приватизовані частинами. Це дає можливість зробити припущення щодо питання легкого зняття арешту та викликає купу інших питань.

Наприклад, якщо виробничі приміщення було приватизовано різними компаніями поступово протягом років, тоді за що держпідприємство отримало кошти від «Знамя ЛМН» ? Або чому держпідприємство подає апеляційну скаргу на ухвалу щодо арешту майна приватної компанії, якщо обидві не мають власності за вказаною адресою? Або ж у разі, якщо версія правоохоронців правдива, і фірма «Знамя ЛМН» має якесь відношення до майна колишнього заводу та має намір знести це майно та забудувати, як це відбуватиметься? Невже в управлінні містобування Полтави погодять ще один детальний план цієї ж території, який замість деталізації Генплану, буде показувати зовсім інше?

І, звісно, залишається питання – коли ж колишні працівники заводу отримають свої зарплати? Представники заводу у коментарях телеканалу «ІРТ» кажуть, що всьому заважають арешти. Однак, з ухвал видно, що гроші під арештом для різних операцій, за виключенням сплати обов`язкових платежів до бюджету та виплат заробітної плати працівникам.  Але вони досі залишаються на рахунках підприємства. Так у чому ж проблема?

Замість висновку

Складно заперечити, що у місті є проблеми із забезпеченням містян житлом, і що покинуті будівлі заводів псують вигляд вулиць Полтави. Однак це ще не причина привласнювати майно чи кошти за допомогою махінацій, або ж взагалі зносити ці заводи без дозвільних документів, аби потім забудовувати багатоповерхівками звільнену територію. Це може бути не тільки порушенням законів України, але й може призвести до проблем у подальшому для мешканців новобудов. Тут можна говорити і про комунікації, і про такі необхідні зони для відпочинку полтавців, і близькість до садочків та шкіл.

Повертати до життя територію промислових покинутих підприємств варто, але комплексно, а не просто домальовуючи житлові будинки на непридатній для них території.

Опублікована: 2 вересня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація