Людмила Власенко: Бібліотека як світ світів


Коли я говорю, що працюю в бібліотеці, то перша реакція співрозмовника — здивування, а потім стандартне запитання: “А що, туди ще ходять?” Хочу вас запевнити, ходять, читають, слухають, беруть участь в заходах, які проводить бібліотека. А останнім часом ще й відвідують бібліотеку онлайн.

23 квітня 2020 року Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Івана Котляревського виповнилося 125 років. Ювілейна дата пройшла майже непомітно, адже тривав карантин і суспільство було зайняте нагальними питаннями виживання в час пандемії. Але я не можу не відмітити, що не всі обласні міста України мають таку бібліотеку, яка є в Полтаві.

Насправді полтавцям пощастило: ще 125 років тому, в 1895 році, завдячуючи місцевій інтелігенції, була відкрита громадська бібліотека — читальня з абонементом для читання журналів і газет в будинку Думського благодійного товариства та абонемент у будинку Кандиби — зараз це ріг вулиць Гоголя і Небесної Сотні.

Полтава в кінці 19 століття — це повітове місто, яке будувалося і розвивалося, відкривалися народні школи і ремісничі училища, місту нагально була потрібна громадська бібліотека, яка б працювала на демократичних засадах.

Деякі книги, подаровані благодійниками і меценатами або придбані для фонду бібліотеки, збереглися до сьогодні, наприклад,“Энциклопедический словарь” Брокгауза и Ефрона 1890—1907 років видання прототип всіх сучасних енциклопедій.

Бібліотека вижила в роки революцій і репресій 30-х років. У роки Другої світової війни бібліотека втратила більшу частину фонду: унікальні атласи і карти, а також цінні книги були вивезені німцями, а частина фонду, яку вони вважали коммуністичною пропагандою, була спалена. Восени 1943 року, коли Полтава була звільнена, бібліотека відновила свою роботу. Свідки подій тих часів — номери газети “Зоря Полтавщини” 1943 року, ретроспектива яких є в фонді бібліотеки, в тому числі в цифровому форматі.

У 1949 році, 22 червня постановою Ради Міністрів УРСР №1603 бібліотеці було присвоєно ім’я Івана Котляревського. Відтепер заклад називається Полтавська обласна бібліотека ім. І. П. Котляревського».

У 1994 році розпочалася цифрова історія бібліотеки: було створено електронний каталог, а в 2009 роцівебсайт.

Сьогодні відвідати бібліотеку можна онлайн. Для цього необхідно зайти в електронний каталог на сайті бібліотеки. У каталозі — не тільки перелік всіх видань, які є в фонді бібліотеки, а й повнотекстові ресурси. Для їх пошуку необхідно відмітити відповідне вікно “Повнотекстовий ресурс”. Це переважно рідкісні і цінні книги, видання краєзнавчого характеру, статистичні збірники, цінні періодичні видання тощо.

Оскільки бібліотека носить ім’я Котляревського, то в 2019 році було розпочато віртуальний проєкт, присвячений видатному земляку. Метою проєкту є увіковічнення пам’яті видатного полтавця та популяризація його творів, літератури та мистецьких проєктів про нього. Твори Котляревського та література про нього в фондах бібліотеки виділені в окрему колекцію в електронному каталозі бібліотеки.

Коли розпочався карантин, кількість звернень до онлайн-ресурсів зросла в рази. Статистика показує, що віртуально бібліотеку відвідують мешканці не тільки Полтавської області, а й усієї України та багатьох країн світу.

Також є категорія читачів, які зберігають вірність бібліотеці десятки років — це читачі відділу абонементу, де можна взяти книги додому. Жінки, чоловіки, бабусі і дідусі приводять спочатку своїх дітей, а потім онуків у бібліотеку. Це зв’язок поколінь, це зв’язок між нами сьогоднішними, людьми 21 століття, з людьми 19 століття, які подарували місту бібліотеку.

Мене тішить, що полтавці читають, що для багатьох поколінь наших читачів бібліотека була, є і буде вірним другом. Мені приємно, що у всі часи наша бібліотека несла у світ ідеї просвітництва, науку, культуру, освіту. І я рада, що і я до цього причетна.


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація