Світлана Варвянська: Битва за «цифру». Як роздають ліцензії на мовлення в форматі Т2


Ліцензії

27 вересня 2018 року комісія Нацради з питань телебачення та радіомовлення «роздавала» ліцензії на мовлення у цифровому форматі для регіональних телеканалів. На Полтавщині на них претендували «Полтавське ТБ», ТРК «Пирятин», ТК «ГОК» та ТОВ «Останній Бастіон». Ліцензії на мовлення майже по всій області дивним чином дісталися якраз останньому. Хоча власного відеоконтенту – повноцінних сюжетів, програм, прямоефірних трансляцій – «Останній Бастіон» нині, фактично, не виробляє. При цьому чи не єдиний мовник Полтави, який позиціонує себе як незалежний та незаангажований, – «Полтавське ТБ» – жодної ліцензії не отримав.

 

Баталії за ефір

Цифровий формат Т2, на який перейшло телебачення в Україні, передбачає існування 32-х телеканалів. Для регіональних мовників з них нині передбачено лише чотири. Та й то, номінально. Бо один з них у всіх регіонах автоматично і без конкурсу належить філіям «Суспільного». Другий, у межах Полтави, раніше дістався ТК «Місто+». Третій – у «112 каналу». Дивно, але факт: загальнодержавний канал відібрав і так незначну можливість мовити у регіональних. Це сталося ще в 2011-му році, коли Нацрада надала ліцензії на цифрове мовлення нібито регіональним каналам, представленим ТОВ «Новий формат ТВ», «Аріадна ТВ», «Партнер ТВ», «Лідер ТВ» і «ТВ Вибір». На той момент жодне з цих товариств не мало досвіду виробництва телепродукта і належного штату працівників, та й зареєстровані вони були за місяць до конкурсу. І все-таки вони, а не майже півсотні регіональних мовників з досвідом роботи від 10 років і вище, отримала право мовити у цифровому форматі. За 7 років жодного регіонального телепроекту ці компанії не створили, а значить, увесь цей час грубо порушують умови ліцензій. За що уже через рік їх мали б цих ліцензій позбавити. Однак нюанс: невдовзі після отримання ліцензій на регіональне мовлення вищезгадані компанії перекупив … «112 канал», який начебто не мав відношення до описаної оборудки. А тому забрати ліцензію у «112» Нацраді поки що не вдається. У принципі, телеканал готовий віддати її в обмін на цифрову ліцензію на загальнодержавне мовлення. Судові засідання тривають. Позов щодо неправомірних результатів конкурсу від ТОВ «ТРК «Чернівці», наприклад, нині розглядається у Європейському суді з прав людини. Адже, в умовах відмови від аналогового мовлення, багато регіональних телеканалів взагалі нині втрачають доступ до глядача.

Ліцензії

Отже, 27-го вересня битва точилася за один-єдиний канал. Тобто за можливість мовити у місті Полтава, а також в області, за допомогою 9-ти вишок. При чому ліцензія на кожну видавалася окремо. Учасниками конкурсу від Нацради стали «Полтавське ТБ», ТРК «Пирятин», ТК «ГОК» та ТОВ «Останній Бастіон», а також ТОВ «Студія «Місто» – на мовлення безпосередньо у Полтаві. І … повторилася історія, аналогічна ситуації семирічної давнини. Бо право мовити на половину Полтавської області отримала новостворена телекомпанія – «Останній Бастіон». Телекомпанія без власного відеоконтенту, досвіду, укомплектованого штату. При цьому мовникам з кількарічною історією роботи конкурсна комісія відмовила без пояснень.

 

Перемога?

Телекомпанію «Останній Бастіон» на конкурсі представляв її очільник – Геннадій Сікалов. Він же – голова одноіменної  громадської організації. На Полтавщині він – особистість відома. Уперше його ім’я зазвучало у 2009, коли НАК «Надра України», в рамках реорганізації, вирішило ліквідувати одне з 14-ти дочірніх підприємств – ДП «Полтаванафтогазгеологія». Генеральний директор Сікалов чинив цьому опір, навіть намагався організувати «майдан» під Кабміном. Але свого не досяг: підприємство збанкрутувало, залишивши після себе борги із заробітної плати. Зате Сікалов тих пір – «у темі» громадського активізму. Створив громадську організацію та газету «Останіій Бастіон», де, за його словами, висвітлює корупційні оборудки представників місцевої влади. Щоправда, не всі матеріали – збалансовані та незаангажовані. «Як кажуть працівники, чортове колесо головко залишив для головного чорта – для себе – такі «пасажі» цілком можна зустріти у матеріалах на сайті «Останнього Бастіону» («Головко пішов на парк «Перемоги»: вирізають усе, крім чортового колеса» від 17.07.2017). Сьогодні ж більшість розміщеної там інформації – передрук з інших видань.

Як громадський активіст Сікалов іноді займає досить своєрідну позицію. Наприклад, коли громада вимагала від облради зняти з посади очільницю МСЕК Тетяну Жабо, звинувачувану у корупції та торгівлі інвалідностями, Геннадій Сікалов став на її бік. Свого часу перебував у розшуку через звинувачення у шахрайстві, фінансових махінаціях. Хоча все це сам Геннадій Сікалов називає «політичним переслідуванням». Кілька аматорських відео, розміщених на сайті, датуються ще 2015-м роком.

Сайт «Останнього Бастіону» – bastion.tv, але самої назви, звісно, не достатньо, щоб вважатися телекомпанією. Утім, формально тут жодного порушення закону немає: на частоти можуть претендувати і новостворені телекомпанії. На запитання члена конкурсної комісії про наявність свого каналу на Ютуб Сікалов спочатку відповів ствердно, однак з подальших його пояснень цілком зрозуміло: такого теж не існує. Тим не менше, очільник «Бастіону» стверджує: штат працівників уже набрано, попередній план роботи складено. Канал, мовляв, потрібен йому для того, щоб продовжити антикорупційну діяльність. Наприклад, висвітлювати факти рейдерського захоплення земель у регіоні, про які йому начебто повідомляють полтавські селяни.

Цікаво дізнатися хоча б попередню програму телекомпанії, яку її очільник презентує як незалежну. Тим більше, що регіональний мовник, за умовами ліцензії, повинен мовити 24 години на добу без використання чужого контенту. Однак поспілкуватися з Геннадієм Сікаловим не вдалося – на дзвінки він не відповідає. Зате відповіла журналістка Наталка Рясна – її Сікалов під час конкурсу на ліцензії назвав головним редактором ТК «Останній Бастіон». За словами Рясної, від пропозиції стати редактором вона відмовилася, про майбутній контент інформації не має.

 

Наголосували

За підсумками голосування конкурсної комісії, ТК «Останній Бастіон» мовитиме у цифрі за допомогою 4-х вишок (в Іскрівці, Кобеляках, Красногорівці та Перелісках). Доступ до півночі Полтавської області – вишки у Лубнах, Гадячі, Лохвиці та Гребінці – отримала ТРК «Пирятин», телекомпанія з 25-річною історією, але з всього трьома журналістами у штаті та наразі досить незначною кількістю контенту. Щоправда, її керівниця Олена Гуленко стверджує: уже досягнуто домовленості з місцевою владою (районними адміністраціями, райрадами, меріями) щодо висвітлення їхньої діяльності.

Частоту в Полтаві віддали ТОВ «Студія «Місто». Телеканал в ефірі з 2001-го року. Щоправда, із січня 2018-го в обласному центрі мовив лише «в аналогу», бо під час попереднього конкурсу на Т2 у Полтаві комісія Нацради не віддала перевагу жодному з претендентів: ні «Студії «Місто», ні «Полтавському ТБ».

 

Зрада?

При цьому чи не єдиний поки що дійсно незалежний телеканал Полтави – «Полтавське ТБ», який не має відношення до жодної з політичних сил, не був помічений у відстоюванні інтересів партій ні під час виборів, ні поза ними, залишився зовсім без цифрового мовлення. Цього разу він претендував на всі вишки в області, а також на частоту у Полтаві. Його очільник Богдан Зв’ягольський каже: раніше такого ажіотажу навколо мовлення в області не спостерігалося.

«Полтавське ТБ» почало свою роботу у березні 2014 року. Спочатку знімали любительською камерою, а монтувати вчилися у процесі роботи. Основні теми – акції протесту, які відбувалися в місті, війна, волонтерство, громадські ініціативи. Випуски новин тоді складалися з одного сюжету. За кілька років з Ютуб-каналу виросли до мовлення у кабельних мережах. Щодня – новини, авторські програми та прямоефірні включення. Перехід до мовлення у цифровому форматі вважали наступним етапом свого розвитку.

«Перш ніж претендувати на це, ми створили корпункти у Гадячі і Лубнах, ведемо перемовини про створення таких в Миргороді та Пирятині. Домовилися з колегами з кременчуцького «Громадського ТБ» про оперативне отримання актуального відео з Кременчука та Горішніх Плавнів. Виробництво відеоконтенту завжди було нашим основним завданням. Тепер ми вже й заробляємо цим кошти, щоб мати можливість залишатися незалежними. Наприклад, нам під силу шестигодинна пряма трансляція Полтавського напівмарафону, і подібні проекти – наш заробіток», – говорить Зв’ягольський.

Однак під час голосування за видачу ліцензій «Полтавське ТБ» підтримали лише заступниця голови Нацради Ольга Герасим’юк (вона була послідовною у своєму рішенні під час всіх голосувань), члени Уляна Фещук та Сергій Костинський. Тобто, менше, ніж половина конкурсної комісії. Зате, наприклад, ТОВ «Останній Бастіон» підтримали голова Нацради Юрій Артеменко,  Олександр Ільяшенко, Валентин Коваль та Олег Черниш. А іноді «за» голосували аж шестеро членів комісії.

«Вважаю, що конкурс передбачає висвітлення конкурентних переваг одного претендента перед іншим, – каже Богдан Зв’ягольський. – Я розумію, чому у Лохвиці, Гребінці, Гадячі і Лубнах перемогла телекомпанія Пирятин принаймні, вона територіально ближча до місцевого глядача. Але рішення по Останньому Бастіону не можна пояснити! Під час конкурсу мене запитували, чи розумію я, які витрати доведеться нести Полтавському ТБ. 171 тис грн. мали сплатити за отримання ліцензії та ще 80 тис грн. щомісяця – компанії Зеонбуд за трансляцію. Ми були готові до цього. Зате Останній Бастон про витрати ніхто не питав. Співбесіда взагалі проводилася дивно. Я чув, які питання ставили представникам інших телеканалів: кількість працівників, матеріально-технічна база, чи готові мовити 24 години на добу без ретрансляції інших телеканалів, які програми виготовляєте вже зараз. Але ні нас, ні Останній Бастіон про це не питали. Вважаю, конкурс не був чесним. Таке враження, що рішення про те, кому віддати решту ліцензій по області, ухвалювалося заздалегідь», – каже Зв’ягольський.

Також жодної ліцензії не отримала 27-річна телекомпанія «ГОК» з Горішніх Плавнів (орієнтована на висвітлення роботи Полтавського ГЗК та його власника, народного депутата від БЮТ Костянтина Жеваго). Однак її керівництво коментувати результати конкурсу відмовилося. Мовляв, сенсу це не має.

Найближчі вибори покажуть, хто на чиєму полі гратиме. Чи дійсно з’явиться на Полтавщині нова незалежна компанія, чи якась політична сила раптом отримає  інформаційний майданчик для власного піару. І чи дійсно права громадян на доступ до об’єктивної інформації при цьому будуть захищені.


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація