79qSRnA6WIZ0fuYc

Відкипів перший тур вибір Президента Україна, і країна зробила свій вибір. Варто зауважити, що уже другі підряд вибори характеризуються досить високою явкою для України – понад 60 відсотків.

Потрібно зазначити, що жителі України мають виключно три опції своїх дій на виборах – прийти проголосувати за конкретного кандидата, не прийти на вибори або прийти і зіпсувати бюлетень.

Однак, до 2011 року у виборців в Україні була ще одна опція – проголосувати проти всіх – «На цих виборах Президента Україна не підтримую жодного кандидата». І досить багато хто користувався цієї можливістю з метою показати, що він не підтримує жодного кандидата і так проявити свою громадянську активність.

Важко коментувати доцільність наявності такої графи, адже президентські вибори в Україні вважаються такими, що відбулись при будь-якій явці населення. Тобто, фактично у разі вашого бажання бойкотувати вибори, ви будете жити при тому Президентові, якого вибере меншість.

Також, цікавий факт – до 1998 року в законодавстві про вибори був пункт, що вибори Президента вважаються такими, що відбулись у разі явки на вибори більше 50 відсотків усіх громадян, які мають право голосувати.

Але вказаний пункт було прибрано у зв’язку із зниженням активності населення з метою уникнення проведення перевиборів декілька раз.

І постає гарне запитання – чи потрібна нам графа у бюлетені «Проти всіх» та встановити поріг явки на виборах?

На моє переконання, такі нововведення не приведуть до тих результатів, які ми можемо очікувати, адже фактично графа «Проти всіх» є спорідненою до вибору взагалі не прийти на голосування або зіпсувати бюлетень, тому фактично вона не додасть будь-якої варіативності виборцям.

І варто сказати, що вказана можливість є у виключеного переліку країн світу, так як вона фактично не створює додаткових можливостей.

Встановлення порогу явки, на мою думку, може бути досить непоганим стимулом активізації громадянської відповідальності та активності для голосування на виборах. І, що саме головне, стимулом для всіх сторін виборчого процесу: і для виборців – прийти на вибори проголосувати або у разі недовіри до всіх кандидатів не прийти, і сподіватись на те, що явка буде нижче встановленої, та вибори будуть визнані недійсними.

Обов’язковий поріг явки на даний час існує у деяких країнах Латинської Америки та континентальної Європи.

Такі країни, як Туреччина, Бельгія, Австралії, Греції, Люксембурзі та деякі інші країни мають положення, яке передбачає обов’язкову участь у виборах, і навіть у деяких випадках передбачено штраф за неявку на виборах.

В той же час це буде стимулом і для кандидатів – вони мають максимально активізувати свій електорат з метою участі у виборах, що зумовить активну участь у процесі, проведення особистих зустрічей, і, я так сподіваюсь, якісних програм.

Однак, варто розуміти, що встановлення норм обов’язку, а саме обов’язку вчинити певні дії, або утриматись від них і настання певних юридичних наслідків – не завжди призводить до результатів, які очікуються від введення таких норм.