BLOG.cdr

4 роки діяльності для ГО – це серйозний термін випробування на ефективність, довіру мешканців та активістів, перевірка команди.

Пишу з особливими почуттями про Нову Полтаву, бо розпочинали ще зі стадії ідеї на при кінці 2014 року як група однодумців з різних сфер, з деким були знайомі давно, з ким знайомилися вже в процесі) приймали до ініціативної групи людей, після прочитання книг та презентації кожним візії розвитку міста й власної в цьому процесі ролі. Як зараз пам’ятаю, 1 січня, 14:00, а ми вже працюємо над Концепцією Відкритої громадської платформи) Довго визначалися з форматом і задачами, й зрозуміли, що 22 січня не можемо проігнорувати, адже однією із ключових задач вбачали об’єднати полтавців, навчитися спільно працювати тому вирішили, що відкладати не час.

За цей період я змінила декілька ролей від офіс-менеджера, проектного менеджера, редакторки газети до керівника організації, і це теж певна ілюстрація одного з наших принципів, що якщо ти прагнеш змін, ти маєш взяти на себе ініціативу й відповідальність за їх втілення. Ми себе так і називаємо «команда ініціативних». Щоб викорінити в нашій свідомості словосполучення «ініціатива наказуєма», «моя хата скраю». 

Потім були стратегії, поїздки по Україні задля обміну досвідом та пошуку успішних кейсів та проектів розвитку міст та громад; «Школа мерів», вибори, робота з полтавцями.

Ми добре набили шишок, зрозуміли що занадто багато хочемо й просимо. Й за рік, маючи вже добру впізнаваність, певну довіру, а головне однодумців, змістили акцент на освітні проекти та механізми залучення громади.

«Зелені забори». В березні сидячи на концерті «Мамахохотала шоу» була приємно здивована, коли на відкритті коміки завели тему про асоціації з Полтавою, так їх було названо три: альтанка, галушка і Толока!) Так от про толоку, Толока – є нашим першим і наймасовішим проектом. Станом на зараз проведено 7 толок (щовесни й щоосені) в яких взяли участь 2215 будинків, дворів. Хочу пояснити суть Толоки для тих, хто не брав участь у ній.

Це не про фарбування парканів, це про об’єднання, ініціативність та відповідальність. Коли мешканці будинків працюють спільно, щоб змінити простір навколо себе, гуртуються навколо лідерської команди й згодом, спробувавши жити інакше, створюють ОСББ, ОСНи, щоб розвиватися, а не лишатися в застої, коли всі рішення приймають без твоєї участі. На цьому шляху ми теж намагаємося допомагати, постійно працюючи з Координаційною радої голів ОСББ та ЖБК міста.

Хочу поділитися підсумками нашої роботи за 4 роки, але це те що можна порахувати, але я впевнена що значно більше змін відбулося якісних у свідомості,  сприйнятті себе, своєї ролі в громаді, в процесах життєдіяльності міста, так би мовити, громадянській свідомості. Адже люди можуть бути мешканцями міста, країни, але не бути їх громадянами. Це відбувається тоді, коли люди самоусуваються від процесів, що відбуваються навколо.
Наша спільна задача це змінити.

Ключовими для нас є проекти в напрямках підтримки самоорганізації населення, екології та енергоефективності, неформальної освіти, правозахисної та волонтерської діяльності.

Я рада що вдалося з нашими друзями та партнерами реалізувати багато цікавих проектів, які продовжують розвиватися: «ЧистоТак!», «Think green», активності в рамках «Let’s do it Ukraine», «World Cleanup Day», «Інститут управителів житла», «PRO ОСББ», Толоки, конкурси проектів, дитячої творчості, «Школа демократії», «Школа молодого депутата», турнір «Інтелектуальний капітал міста», Добрі концерти та багато іншого.

Але попереду дуже відповідальний період, коли ми не лише маємо робити вибір президента, депутатів різних рівнів, а стати тією альтернативою, яка прагне і здатна бути змінотворцями. Тому, всіх полтавців знайомих і ще ні, запрошуємо долучатися до наших проектів, пропонувати свої, разом вчитися і працювати на розвиток громади. Запрошую всіх, незалежно від роду діяльності, познайомитися з громадським середовищем, я Вас запевняю, назад дороги немає) головна точка входу небайдужість.

За час роботи ми сформували принципи, які заміняють нам дисципліну і допомагають (інколи перешкоджають) знаходити однодумців:

Якщо бути до кінця відвертими, не все так радісно і красиво у нашій роботі. Часто стикаєшся із патерналізмом, із корисливістю, з нерозумінням, а частіше з небажанням працювати на різних рівнях. Інколи, спілкуєшся з колегами  інших міст, і хочеться плакати, бо вони на подібний проект на рівні міста витрачають 1 місяць, а ти за рік з місця не можеш зрушити питання. Але це не для того, щоб пожалітися пишу чи поскаржитися, а для того щоб хоч трішки підвищити ціну роботи громадських активістів. Бо часто нам закидають, Ви не так, не там, не тоді зробили проект, не тим дали грошей, Ви потратили бюджетні гроші і т.д. Так от ГО роблять всі проекти добровільно, волонтери у вільний час, без грошей з бюджету, тому було би справедливіше вимагати всього цього у органів місцевого самоврядування) А також ця інформація для самих сміливих, хто не злякався, а навпаки зацікавився й готовий працювати, завжди велком!

Якщо хочеш мати те, чого не мав, роби те, чого ніколи не робив! Всім креативу, сміливості, відповідальність наше всьо!

З Полтавою в серці, Юлія Городчаніна.