xqnfzyjat0uguqon

Цей девіз Української бібліотечної асоціації я обрала як заголовок статті невипадково. Він суголосний з висновками, які я зробила за період карантину і першого тижня роботи відділу абонемента Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. П. Котляревського:

  1. Попит на читання зріс.
  2. Потрібно виховувати культуру читання серед дітей і підлітків.
  3. Не всі бібліотеки змогли перебудувати свою роботу в період карантину.

Розпочну з позитивної динаміки. У перший тиждень обслуговування на абонементі була черга з ранку і після 16-00 до закриття бібліотеки. Ми попередньо записували людей по телефону (частині телефонували працівники відділу абонемента, частина телефонувала сама), була ще і «жива черга».

Люди терпляче чекали, витримували соціальну дистанцію і санітарно-гігієнічні вимоги, їх не лякали маски і рукавички, всі хотіли лише одного: взяти дозволених п’ять книг (це норма в одні руки для обслуговування на абонементі) і читати!

Паралельно, за період карантину зросла відвідуваність сайту бібліотеки і на тому ж рівні залишилася відвідуваність електроного каталогу і повнотекстових ресурсів онлайн. Сайт був цікавий стрічкою новин, де відділи бібліотеки виставляли нові медіапроєкти, мультимедійні виставки, вебінари, медіапрезентації, стрімінги. Для бібліотек області була проведена онлайн-презентація бібліографічного покажчика «Інформаційний та науковий простір Віктора Самородова», до нас підключилися 53 бібліотеки Полтавської області та одна бібліотека з Сум. Електронним каталогом і електронною бібліотекою, в якій 2,8 тис. повнотекстових ресурсів наукового і краєзнавчого характеру, користувалися краєзнавці, науковці, журналісти. Ми змогли перебудувати свою роботу і залишитися цікавими користувачам тому, що в нас була відповідна технічна база, були фахівці, які могли працювати онлайн, були працівники, які навчилися працювати онлайн і було велике бажання залишитися цікавими для своїх відвідувачів онлайн.

З 4 по 20 травня ми також провели дослідження на тему «Бібліотеки Полтавської області в умовах карантину». Його метою було дослідити реальний стан роботи бібліотек Полтавської області в умовах карантину, зокрема дистанційної роботи. Google-форму з 9 питань ми розіслали на е-пошту бібліотечних закладів, 137 респондентів відповіли. Висновок з опитування: бібліотекарі змінювали форми роботи, спілкувалися з читачами, вели сайти і блоги бібліотек, сторінки бібліотек в соціальних мережах, спілкувалися з читачами, але це було там, де було технічне оснащення і підключення до мережі інтернет бібліотеки або якщо у бібліотекаря був комп’ютер вдома. Одне з запитань, які ми розсилали – «Чи працював сайт або блог бібілотеки під час карантину?».

Так, блог – 52 (38%)

Так, сайт – 41 (29,9%)

Немає сайту або блогу – 44 (32,1%)

Бібліотека не підключена до мережі інтернет – 19 (13,9%)

Не працював сайт або блог – 16 (11.7%)

Не було технічної можливості – 10 (7,3%)

Удома в бібліотекаря немає комп’ютера – 5 (3,6%)

Які висновки можна зробити? Сьогодні бібліотеки потребують нових книг для навчання і читання (70% фондів публічних бібліотек застаріло), потребують технічного оснащення, сільські бібліотеки потребують обов’язкового підключення до мережі інтернет, щоб не бути відірваними від світу. Культуру читання потрібно активно популяризувати. Звичайно, в бібліотеку приходять діти, підлітки, студенти, але основу активних читачів складають люди 40+. Це люди, які звикли постійно читати, відслідковують новинки і стоять в черзі за бестселерами. Сьогодні якісна книга коштує в межах 200 грн і тому так багато читачів в відділі абонемента сьогодні.

Ми не тільки чекаємо нових дій від Міністерства культури та інформаційної політики, зокрема новий закон про бібліотечну справу, ми робимо свою роботу і робимо якісно. І я раджу користуватися сайтом головної бібліотеки Полтавської області – Полтавської обласної обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. П. Котляревського та повнотекстовими ресурсами онлайн.

Бібліотекарі рекомендують: читайте!