kTiFhZBdCuR7kte1

Нещодавно на сайті Полтавської міської ради з’явилися цілих дві петиції (перша і друга) з проханням до влади збудувати додатковий дитсадок на Огнівці. Тема дитсадка жваво обговорюється в нашому мікрорайоні, адже вона болюча для всіх молодих сімей як на Огнівці, так і на Садах-2. Хто має в родині дошколярика, той підтвердить, що починаєш хвилюватися за садочок ще задовго до того, як виникне в ньому потреба. Чи вистачить твоїй дитині місця в групі, чи вчасно ти записався в електронну чергу, хоч подав заявку зразу після пологів, чи, бува, не випадеш з тієї черги, якщо ти не пільговик?..

Спогадів і вражень у багатьох з нас лишилося багато. А чому? Тому що на великий мікрорайон (зараз на Огнівці близько 25 великих будинків) маємо невеликий садочок при НВК № 16, який налічує аж 1 ясельну групу та аж 5 звичайних. З огляду на максимальну спроможність груп, яка є різною в ясельних та звичайних групах, щороку цей садок може прийняти до 50 нових дітей.

А що робити іншим? Правильно – йти в сусідні садочки! Тому так багато огнівських діток відвідує садочок «Білосніжка» на Садах-2, хоча той заледве вміщує дітей свого мікрорайону. Звичайно, батькам така ситуація не до вподоби, і вони справедливо просять побудувати новий дитячий садочок в мікрорайоні Огнівка або Сади-2 та закликають депутатів міської ради врахувати вирішення цієї ситуації при плануванні бюджету на 2020 рік.

Я з радістю приєдналася до петицій, підтримавши їх на сайті. АЛЕ! Чи думаємо ми, наскільки далеке бажане від дійсного? Адже за останні десятиліття жодного дитсадка в Полтаві так і не збудували – як говорить влада, не вистачає коштів чи можливостей. Чи бажання, додамо ми, адже в мікрорайоні «Садовий» якось вдалося домовитися з забудовником, і садочок там є.

Однак навіть якби політика міста/області/держави змінилася і дитсадки стали для влади пріоритетом, то Огнівка не може розраховувати на окремо розташований дитсадок. У мікрорайоні вже немає земельної ділянки, де можна було б його збудувати (візуально вільні ділянки, під якими розміщені комунікації, відкидаємо теж). Отже, з мрією про окремо стоячу будівлю під дитячий садочок на Огнівці зразу можна розпрощатися.

Можна ще пофантазувати про те, як місто відбере/викупить у приватного власника закинутий магазин (є й таке на Огнівці) та перепланує його на садочок. Або це зробить приватний підприємець, зробивши приватний садочок. Теж малоймовірно. Хоча за катастрофічної нестачі місць в комунальних садочках ми були б раді появі і приватних закладів.

Що лишається?

Дитсадок як частина іншої будівлі. Тут варто зважити на нові державні будівельні норми щодо проектування дитсадків, що набули чинності з 1.10.2018 року. Документ дозволяє робити невеликі дитячі садки вбудованими або вбудовано-прибудованими до перших поверхів житлових будинків. Коли цю ідею озвучили у Вайбер-чаті «Огнівка», було багато негативних відгуків, що це найгірший варіант. Проте ця практика добре реалізовується в Європі.

Ясна річ, при проєктуванні таких дитсадків слід обов’язково врахувати пожежні вимоги та норми ДБН щодо житлових будинків. Земельна ділянка такого дитсадка має відокремлюватися від прибудинкової території огорожею і зеленими насадженнями. Організація та озеленення майданчиків для прогулянок та освітленість приміщень у вбудованих і вбудовано-прибудованих дитсадках повинні відповідати вимогам ДБН щодо захисту територій і будинків від шуму та вимогам Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів, затвердженого МОЗ.

Логічно, що подібні дитячі садки краще проєктувати в новобудовах. Буває й так, що садочки роблять вже потім у нових будинках, не спроєктованих від початку з дитсадком на першому поверсі, – зараз є такий будинок на Подолі. Для Огнівки це, можливо, теж не варіант, оскільки єдина наша недобудова – це скандальна «за брошка» на Боровиковського, 11. Але для інших мікрорайонів це може бути панацеєю та дієвим вирішенням гострої проблеми нестачі місць у дитсадках. Знову ж таки, якщо зміниться політика міста/області/держави, бо гроші, мабуть, треба буде виділяти на всіх трьох рівнях та ще й домовлятися з забудовником.

Отже, всі мають розуміти, що нова окрема будівля нам на Огнівці не світить, а от відстоювати, щоб спроектували і збудували комунальний заклад дошкільної освіти на першому поверсі новобудови – цілком реально. Правда, таке рішення непопулярне – у забудовника забирають площу, яку можна продати. Можливо, платний садок – це краще, ніж нічого.

Дуже хотілося б долучитися до створення Детального плану території (ДПТ), який зараз розробляють на частину Огнівки для подальшої добудови закинутої будівлі на Боровиковського, 11. І якщо на цій території планують ще один будинок або ще не знають, що робити з першим поверхом існуючої недобудови, – то громадою лобіювати там на першому поверсі дитячий садок. Якщо міська влада знайде можливість відповісти, як долучитися до ДПТ, дуже буду вдячна! Бо на етапі громадських слухань по ДПТ, коли все прораховано, долучатися вже пізно. Відповідне прохання про участь в обговоренні детального плану території вже подане через депутата міської ради.

А поки що нам тільки й лишається, що писати і підписувати петиції та гадати, хто першим зверне увагу на нестачу садочків – держава, місто чи приватний бізнес?