87889133 (1)

Пам’ятники завжди були і залишаються важливою частиною пропаганди. Достатньо подивитись, скільки монументів тогочасним діячам залишилося у нас з імперських та радянських часів. Ми самі чомусь не приділяємо пам’ятникам великого значення. А дарма.

Де Чапаєв з Дзержинським, а де Полтавський район?

Я просто аналізував Полтавський район по роботі. Коли справа дійшла до списку пам’ятників на «Вікіпедії», навіть вилаявся вголос. 90% з них – монументи радянським діячам. Ось тільки найцікавіші екземпляри:

  • Пам’ятник Дзержинському у Великому Тростянці. Тому самому Феліксу Дзержинському, який став одним з засновників ВЧК та організаторів «червоного терору»;
  • Пам’ятник Кірову в Гожулах;
  • Пам’ятник Щорсу в Черкасівці;
  • Пам’ятник Петровському у Василівці.

Вистачає і інших героїв-комуністів. У Коломацькому, наприклад, числиться пам’ятник Герою Радянського Союзу Кулику. Та і саме село до недавнього часу називалося на його честь – Куликово. А в Новоселівці так взагалі свого часу встановили пам’ятник-бюст Чапаєву. У вас теж виникає питання, де Чапаєв а де Новоселівка?

Є в цій історії і один плюс. Більшості, якщо не всіх перерахованих пам’ятників, вже немає. Закон про декомунізацію – шикарний інструмент, який допоміг здихатися від усіх цих радянських «героїв». Адже користі від них ніякої, тільки шкода, та й відношення до Полтавщини 99% не мали. Але монументи активно встановлювалися.

«Город русского оружия» VS Духовна столиця України

Ми з вами опинилися у цікавій ситуації. У російській міфології Полтава завжди була «городом русского оружия». А перемога російської сторони у Полтавській битві – архетип, який до «Великой Отечественной» був ледь не найважливішим для московських пропагандистів. Відповідних монументів у нас вистачає, на них стабільно виділяли кошти:

  • Монумент Слави, відоміший, як «орел»;
  • Братська могила російських вояків;
  • Пам’ятник захисникам Полтави (Келіну);
  • Пам’ятник на місці відпочинку Петра I;
  • Пам’ятник Петру I на вході до музею Полтавської битви.

ФОТО: Полтавський орел

Насправді, це дуже якісна пропаганда, адже вона працює концентровано. Увага не розсіюється, а акцентується на одній темі. І хто сказав, що Росія не повернеться до своїх улюблених архетипів у майбутньому? І не почне використовувати їх проти нас? Ми ж вже бачили як це відбувається: «Ета наша зємля, ета горад рускай слави!». Тому потрібно працювати над створенням образу духовної столиці України. І починати як раз з пам’ятників.

«Тут вам не руській мір, а український світ»

Мені дуже запам’яталося відкриття пам’ятника Мазепі у Полтаві. У своєму виступі президент сказав дуже важливу річ, на яку орієнтуюсь в усіх розмовах про наше місто: «Тут вам не руській мір, а український світ». З одного боку, це просто якісна робота спічрайтера, а з іншого – вектор, яким нам потрібно рухатися.

ФОТО: Відкриття пам’ятника Мазепі в Полтаві

Пам’ятники працюють за принципом, схожим на «теорію розбитих вікон». Ми підсвідомо орієнтуємося на те, що постійно бачимо перед собою. І так само підлаштовуємо під це свою поведінку. Хотів сказати, що зараз найкращий час для встановлення пам’ятників українським героям. Але він настав ще 26 років тому. Зараз вже дедлайн, коли це потрібно робити терміново.

Звичайно, важко знайти особистостей, які б могли об’єднати усіх. Частина полтавців і того самого Мазепу вважають зрадником. Бо так працювала російська пропаганда століттями. Але це не значить, що їй не можна протистояти. І найголовніше: цей монумент впливатиме на свідомість поколінь, що тільки підростають. А значить його встановлення варте будь-яких дискусій.

У Полтаві немає пам’ятника Хмельницьому, немає пам’ятника Петлюрі. Так, вони теж суперечливі, як і будь-які історичні персонажі. Але в діяльності обох чітко прослідковується українська позиція. А розмови про встановлення монументу Петлюрі так взагалі ведуться ще з 2006 року.

ФОТО: Відкриття пам’ятника Петлюрі у Вінниці

Свої пам’ятники заслуговують і культурні діячі, яких у Полтаві завжди вистачало. Впевнений, що в умовах децентралізації можна знайти кошти на будівництво нових, українських пам’ятників. Багато в чому від них залежить свідомість наших дітей. Я, наприклад, хочу, щоб вони жили у духовній столиці України а не «городє рускава оружия» А ви?