Опитування про те, що робити з домашніми тваринами у разі лиха, показує, що не всі власники здатні відповісти на це запитання.

Домашні тварини для багатьох – важливі члени сім'ї, їм роблять красиві стрижки в салонах і весело граються з ними, але якщо ви по-справжньому любите свого вихованця, варто задуматися і про те, що робити в ситуації лиха.
У зв'язку з російським вторгненням багато українців змушені залишати свої будинки: виїжджати до інших регіонів або бігти до укриття. У багатьох є домашні улюбленці. Не залишайте їх у приміщеннях, адже без вашої допомоги та турботи вони не можуть – тваринам також страшно! Пам'ятайте про відповідальність за тих, кого приручили.
Рекомендації:
- подбайте про достатню кількість корму ( 3-5 днів із собою або мати 3-4 місячний запас вдома), води ( 40мл / 1 кг ваги тварини / добу) та переноску для тварини;
- майте укомплектовану ветеринарну аптечку для улюбленця;
- запасіться засобами гігієни (пакетами, пелюшками, лотком, наповнювачами);
- наклейте на нашийник/повідок наклейку або жетон з вашими контактними даними;
- підготуйте намордник для собак;
- підготуйте паспорт улюбленця;
- якщо у вас немає власного автомобіля, попросіть друзів чи знайомих перевезти тварину до безпечного місця.
Не залишайте тварин усередині приміщення та прив'язаними або не прив'язаними на вулиці. Вони можуть отримати травми, загубитися чи загинути. Беріть із собою, навіть якщо ви вважаєте, що зможете повернутися додому за кілька годин.
Вміння надати першу допомогу домашньому улюбленцю стає дуже важливим в критичних ситуаціях.
- тепловий удар
Симптоми: тварина млява, з пащі тече слина, чотирилапий не може нормально стояти і ходити, часто дихає з хрипом, може бути пронос і судоми.
Щоб допомогти, треба зняти нашийник, якщо це собака, перенести її в прохолодне місце, обтерти холодною водою. Компреси можна прикласти на живіт, стегна, пахви. Цілком занурювати перегріту собаку в холодну воду не можна, щоб не було стрибка температури. Дайте випити побільше води, а коли вона заспокоїться і прийде в норму, сходіть до ветеринара, якщо є можливість.
- переохолодження
Симптоми: бліда шкіра, холодна на дотик, немає чутливості
Ні в якому разі не використовуйте грілки і гарячу воду. Це може ще сильніше пошкодити обморожені ділянки. Переохолоджену тварину потрібно принести в тепле місце і поступово зігрівати: укутати ковдрою, помістити в теплу ванну. Після того, як улюбленець прийшов в себе і відігрівся, покажіть його ветеринару.
- удушення стороннім предметом
Симптоми: собака або кішка не може ковтати, чеше морду, намагається щось виплюнути
Якщо собака грала і поперхнулася, не поспішайте плескати її по спині. Так ви можете тільки нашкодити. В крайньому випадку проведіть прийом Геймліха: нахиліть голову собаки вниз, обхопіть собаку ззаду, кулаком тисніть на живіт під самими ребрами 3-4 рази. Якщо це кішка або маленька собака, тиснути можна пальцями. Будьте дуже обережні, щоб не зламати ребра і не пошкодити внутрішні органи. Якщо предмет був твердим і гострим, обов'язково сходіть до ветеринара, щоб виключити внутрішні пошкодження. Надавати першу допомогу кішкам буває набагато складніше, тому що в критичних ситуаціях їх вкрай важко заспокоїти. Будьте обережні, тому що наляканий кіт може сильно вас роздряпати. В іншому ж перша допомога котам буде та ж, що і для собак.
- Рани
Симптоми: відкрита рана, кровотеча
Добре промийте рану проточною водою, для обробки також підійде розчин Хлоргексидину 0,05%, Йодний розчин 2-5%, Перекис водню 3%. Якщо рана глибока, а до ветеринарного лікаря не дістатися – промивайте рану 2 рази на день будь-яким асептичним розчином та накладайте пов’язку з будь-якою ранозагоювальною маззю.
Якщо рана знаходиться в нижній частині лапи, краще забинтувати, щоб перший час туди не потрапляв бруд. Слідкуйте за тим, щоб вихованець не розлизував і не розчісував рану, інакше вона буде довго гоїтися.
Актуальна інформація для укомплектації ветеринарної аптечки
- Мелоксикам розчин для ін’єкцій або суспензія
- Пресорб або Ентеросгель
- Алмагель А
- Натрія Хлорид 0,9% (фізіологічний розчин)
- Фуросемід розчин для ін’єкцій або таблетки
- Метоклопромід розчин для ін’єкцій або таблетки
- Дексаметазон розчин для ін’єкцій
- Піридоксин (вітамін В6)
- Канавіт (вітамін К1)
- Антисептики
- Перев’язувальні матеріали: бинти, лейкопластир, кровоспинний джгут, вата
- Термометр (краще електронний)
- Специфічні препарати тваринам з хронічними захворюваннями