Олексій Новіков: Дешеве тепло — хапай поки є! Як відшкодувати до 70% коштів на утеплення будинку


Пропоную трохи гарних новин для мешканців нашого міста, які вже створили в своєму багатоквартирному будинку об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) або планують це зробити.

Нагадаю для тих, хто не в темі: ОСББ – це неприбуткове об’єднання громадян-співмешканців, головна мета яких – продовжити життєвий цикл своєї будівлі, упорядкувати прибудинкову територію, а також обслуговувати, відновлювати та підтримувати в робочому стані будинкові інженерні комунікації, огороджувальні конструкції тощо. Усе це робить життя в будинку більш комфортним. Особливу увагу, на мою думку, слід приділити тому, щоб спільні фінансові потоки на комунальні послуги, енергоносії, водопостачання та опалення використовувались максимально ефективно.

Упевнений, що чимало людей щось чули або знають про різноманітні так звані програми підтримки ОСББ на місцевому рівні, якісь міфічні державні фонди з енергоефективності (особливо цей термін!), але більшість мислить за сталим стереотипом: то не для нас, то не в нашій країні, то неможливо. Сьогодні я би хотів поділитись прикладами успішних заходів з енергоефективності в нашому місті.

Звісно, для початку треба розібратись, що таке енергоефективність.

У Законі України «Про енергетичну ефективність будівель» дане таке визначення:

«Енергетична ефективність будівлі – властивість будівлі, що характеризується кількістю енергії, необхідної для створення належних умов проживання та/або життєдіяльності людей у такій будівлі».

Якщо сказати це своїми словами, то йдеться про кількість енергії, яка необхідна для підтримання комфортних кліматичних умов в нашому помешканні (з нормативними вимогами що до умов проживання та/або життєдіяльності в наших оселях можна ознайомитись в ДБН В.2.2-15:2019 «Житлові будинки. Основні положення» та ДБН В.2.5-67:2013 «Опалення, вентиляція та кондиціонування»). І, звісно, цю енергію завжди можна виміряти та обрахувати грошима. Саме ці гроші ми з вами бачимо в платіжках щомісяця, і значну частину сум за комунальні послуги становлять рахунки за опалення. Хоча це й не стосується власників помешкань з індивідуальним опаленням, бо вони платять за енергоносій (газ, дрова чи інше), енергоефективність будинку також має зацікавити і їх, тому що це все одно в першу чергу про гроші.

У будь-якому разі говорити про енергетичну ефективність нашої оселі – це насамперед з’ясувати, наскільки ефективно працюють інженерні системи опалення й енергоносії та чи спроможні стіни зберігати отримане тепло. По-друге, вивчити, як використовувати й економити електроенергію, але це тема іншої розмови. Сьогодні розберемося з тепловою енергією та способами її збереження.

Для того щоб оптимально використовувати теплову енергію і заощадити на опаленні будинку, фахівці Фонду енергоефективності рекомендують такі кроки:

 1. Обов’язковий фаховий енергоаудит будівлі з формуванням енергосертифікату.
 2. Встановлення індивідуального теплового пункту, який дозволить в автоматичному режимі регулювати потік теплоносія в системі опалення залежно від температури повітря надворі. Тим, хто цікавиться технічними подробицями влаштування ІТП, пропоную подивитись це відео.
 3. Балансування системи опалення для рівномірного автоматичного розподілення теплоносія по приміщеннях будинку, поточний ремонт або заміна трубопроводів за потреби.
 4. Утеплення зовнішніх стін будинку, дахів, утеплення трубопроводів в недоопалюваних приміщеннях будівлі.

Звісно, багато хто скаже: «Це дуже дорого! Де взяти стільки грошей молодому (та навіть і досвідченому) ОСББ?». І тут не можу не погодитись: ці заходи – не з дешевих.

Наразі в Україні успішно працює єдиний державний Фонд енергоефективності, який стимулює обізнаність наших громадян щодо збереження енергоносіїв, енергоефективності будівель і споруд, поліпшення екологічної ситуації шляхом зменшення викидів СО2. Фонд співпрацює з Міжнародною фінансовою корпорацією – IFC, Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH та Програмою розвитку ООН.

Як працює Фонд енергоефективності? Ось що має зробити ОСББ:

 • прийняти рішення про енергомодернізацію свого будинку;
 • замовити енергоаудит, а на основі сертифікату – проєкт модернізації;
 • подати заявку через банк-партнер на відшкодування коштів до Фонду енергоефективності та отримати статус проєкту на тепломодернізацію;
 • виконати роботи з модернізації;
 • отримує відшкодування витрачених коштів від Фонду.

Зверніть увагу! Відшкодування відбувається трьома траншами: після енергоаудиту, після створення проектно-кошторисної документації та після виконання робіт підрядною організацією.

За цим посиланням ви зможете ознайомитися з самим Фондом, його діяльністю та покроковими інструкціями, як отримати грант.

Фонд пропонує два варіанти енергомодернізації будівель для ОСББ.

Пакет А (легкий):

 • встановлення вузла комерційного обліку тепла;
 • теплоізоляція/заміна трубопроводів системи внутрішнього теплопостачання та гарячого водопостачання в неопалюваних приміщеннях;
 • встановлення або модернізація ІТП;
 • балансування системи опалення.

Пакет Б (комплексний):

 • всі заходи Пакету А;
 • теплоізоляція зовнішніх стін, цоколя опалювальних та неопалювальних стін, горищ (технічних поверхів), дахів, плит перекриття підвалу;
 • заміна/ремонт зовнішніх дверей та/або облаштування тамбурів;
 • заміна/ремонт блоків віконних та балконних дверних у місцях загального користування.

Для виконання технічної роботи (енергоаудит, верифікація етапів проекту) знадобляться сторонні організації. Фахівці Фонду енергоефективності можуть порекомендувати, до кого звернутися.

Але то все теорія.

Перейду, власне, до хороших новин, анонсованих вище: у нашому місті вже є перші об’єднання співвласників, чиї заявки на відшкодування витрат за програмами Фонду енергоефективності були опрацьовані та отримали статус «На отримання». Це ОСББ «Наш дім-21» на вулиці Нечуя-Левицького, 21 та ОСББ на Полюсній, 10. Ці громади, на мою думку, є гарними прикладами того, що це складно, але можливо.

Голова правління ОСББ «Наш дім-21» Олег Зволинський каже:

«Можливе все! Потрібно тільки бажання та комплексне рішення!»

Він поділився досягненнями ОСББ, де він головує вже більше 10 років. Виявилось, що найскладніше було не сформувати пакет документів і подати заявку до Фонду. Найбільшим викликом стала підтримка співмешканців: щоб заручитися нею, Олег Олександрович витратив на це майже сім років. Імовірно, вирішальним чинником стало те, що п’ять років тому встановили загальнобудинковий лічильник опалення з ручним керування потоку теплоносія.

За словами голови ОСББ «Наш дім-21», за п’ять років клопіткого та трудоємкого керування потоком в ручному режимі вдалося заощадити близько 650 тисяч гривень. Для 90-квартирного житлового будинку це в середньому близько півтори тисячі гривень на квартиру в опалювальний сезон. Звісно, сума економії залежить від площі кожної квартири.

Враховуючи, що це навіть не початок процесу комплексної модернізації, цих результатів виявилося достатньо, щоб винести на обговорення громади пропозицію податися на грант від Фонду та розпочати проєкт термодернізації будинку за адресою вул. Нечуя Левицького 21 (Пакет Б).

Фахівці завершили енергоаудит будинку і прогнозують, що економія після встановлення сучасного ІТП та балансування системи опалення складе мінімум 30 % від наявних рахунків за спожиту теплову енергію, тобто близько 170–180 тисяч гривень в опалювальний сезон (в середньому 2000 грн на квартиру). Але за планом Олег Зволинський та його співвласники на другому етапі планують провести комплексну теплоізоляцію всього будинку, що дозволить заощадити понад 50 %, а це вже більше 250 тисяч гривень кожного опалювального сезону (майже по 3000 гривень на помешкання).

Ну й тепер – трохи цифр із кошторису по етапах комплексної термомодернізації цього будинку, який налічує 90 квартир у 5 під’їздах на 5 поверхів та одному під’їзді на 9 поверхів.

 1. Енергоаудит коштував близько 15 тисяч гривень, 70 % суми (близько 10500гривень) відшкодовує державний Фонд енергоефективності.
 2. Проєктно-кошторисна документація на комплексну модернізацію будинку коштуватиме 140–150 тисяч гривень, 70-відсоткове відшкодування за Пакетом Б – близько 105 тисяч гривень.
 3. Встановлення ІТП оцінюють у 500 тисяч гривень, 70-відсоткове відшкодування від фонду складе 350 тисяч гривень.
 4. Фонд дозволяє включити в програму заходів й засклення вікон у квартирах за бажанням співвласників. Отже, заміна вікон на нові енергоефективні – у місцях загального користування та в деяких квартирах – коштуватиме 1 мільйон 400 тисяч гривень, з яких держава компенсує 70%, тобто майже 1млн грн.
 5. Комплексна теплоізоляція всього будинку – 5 мільйонів гривень, компенсація – 3,5 мільйони!

У сухому залишку: держава пропонує отримати близько 5 мільйонів гривень на комплексну термомодернізацію шестипід’їзного будинку. Такі заходи значно продовжать життєвий цикл будинку та збільшують фактичну ціну вашої нерухомості!

Будь-кому зрозуміло, що така сума варта невеликих зусиль!

Наразі ситуація в Полтаві така: з близько зареєстрованих 250 ОСББ заявили про намір та отримали підтвердження на підтримку проєкту всього лише 2. Лідером у країні напрямку є Луцьк, де з 340 діючих ОСББ(а зареєстровано їх значно більше) отримали той самий статус від Державного Фонду енергоефективності 14 будинків.

file 

Графік звідси.

Крім вищепереліченого, станом на 10 червня 2020 року слід зважити й на такі цифри:

 • усього Фонд енергоефективності отримав 106 заявок на відшкодування;
 • лише перші 500 прийнятих заявок отримають 60% відшкодування за Пакетом А (легкий), 70% – за Пакетом Б (комплексний); починаючи з 501 Заявки ці відшкодування становитимуть 40% та 50 % відповідно!

Замість висновку я наполягаю на активізації громадського руху зі створення ОСББ як юридичної особи в кожному будинку. Шановні співвласники, не чекайте, поки хтось прийде і щось зробить. Усе можливе, як каже пан Зволинський на прикладі свого ОСББ. Варто тільки дуже сильно захотіти!


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація