JQoEySWx90fChVgw

Усі ми, так чи інакше, відчули на собі вплив того, що відбувається на Сході України. Сприйняти це в своїй свідомості і надати визначення подіям дуже складно. Складність на межі з болем. Але на 1,6 млн осіб це мало безпосередній вплив.

Кожному потрібен життєвий орієнтир. А надто коли ти опиняєшся в глухому куті обставин. Такий орієнтир стає першочерговою потребою. Мала змогу слухати, і головне чути «історії тих, хто творить майбутнє». Історії людей, яких безпомилково можна вважати орієнтирами.

«Donbas Talks» ‒ перший національний форум, що відбувся 12 грудня у Києві. Говорили про тих, хто не просто зміг протистояти жахливим обставинам, але і знайшов в собі сили відродити життя, зібравши його з уламків.

На фото: Сергій Тарута, Мортен Енберг, Ніл Воркер, Севгіль Мусаєва (Джерело - fb-спільнота Платформа майбутнього Донбасу)

Відкривали захід: Сергій Тарута, співголова міжфракційного депутатського об’єднання «Парламентська платформа майбутнього»; Мортен Енберг, Голова Офісу Ради Європи в Україні; Іван Бочоришвілі, заступник голови ради ООН в Україні; Севгіль Мусаєва, головний редактор онлайн-видання «Українська правда».

Унікальними життєвими історіями ділилися:

  • Оксана Саржевська-Кравченко, керівник фонду «Ізоляція»;
  • Сергій Стуканов, журналіст Громадського радіо;
  • Дар’я Касьянова, директор з розвитку програм неурядової благодійної організації «СОС Дитячі містечка-Україна»;
  • Даниїл Болдирєв, срібний призер Всесвітніх ігор з неолімпійських видів спорту, чемпіон світу зі скелелазіння.

На фото: Дар’я Касьянова, Сергій Стуканов, Даниїл Болдирєв, Оксана Саржевська-Кравченко, Володимир Полуєв (Джерело - fb-спільнота Платформа майбутнього Донбасу)

 ВПО

Нам, жителям відносно мирних областей, мабуть, ніколи не усвідомити, через що довелося пройти людям, які нині мають статус ВПО (внутрішньо переміщені особи).

«ВПЛ — не внутренне, а  временно перемещённые лица».

Так трактує абревіатуру одна зі спікерок Дар’я Касьянова. Тимчасово це чи ні, але життя продовжується. І багато кому довелося це продовження створювати вже в контексті війни. Вона змусила подорослішати та навчитися брати на себе відповідальність.

Даниїл Болдирєв ‒ спортсмен, його майбутнє було далекоглядним та світлим. Але обставини внесли свої корективи в цю визначеність. Важко уявити собі стан людини, яка втрачає все, до чого так довго йшла. Далі ‒ відмова від посади в міністерстві ДНР ‒ погрози ‒ переїзд. Проте, він знаходить в собі сили жити далі і створювати свою історію за межами рідного Донецька.

Іван Бочоришвілі (заступник голови ради ООН в Україні) зазначає: «Ті, хто поїхав, намагаються творити нову історію».

Дуже часто з таких власних історій окремо взятих людей і створюється історія спільна, історія всієї країни.

Хто вони зараз?

На запитання — «Чи вважаєте ви себе успішною?», Оксана Саржевська-Кравченко (керівник фонду «Ізоляція») відповідає так:

«Еще три года назад я имела все, и считала себе вполне успешным человеком, сейчас ‒ я человек, который готов делиться опытом и быть кому-то полезным».

Фонд «Ізоляція» носить назву, успадковану від назви заводу в Донецьку. Основну місію Оксана Саржевська-Кравченко окреслює так ‒ сприяти позитивним перетворення в Україні за допомогою культури.

Роль та місце людини в суспільстві визначається не матеріальними статками, а її суспільним статусом ‒ тим, що вона може і хоче робити для інших.

Сьогодні вони твердо заявляють, що всіляко будуть розвивати рідний край після його звільнення.

Про необхідність повернення та створення життя відповідно своїх візій, а не підлаштовування під існуючі там умови говорить Сергій Стуканов. На власному прикладі він доводить, що потрібно створювати свої правила гри, а не сліпо підкорятися чиїмось.

Його життя умовно поділилось на ДО та ПІСЛЯ. І якщо ДО було абсолютно визначеним, то ПІСЛЯ ‒ лякало невідомістю.

Відповідальність за те, що сталось на Донбасі, Сергій, як представник прогресивної молоді, частково покладає і на себе. Вважає це особистою поразкою, запобігти якій не вдалося.

Під час заходу (Джерело - fb-спільнота Платформа майбутнього Донбасу)

Меседж, що не потребує пояснень

«Ніколи не здавайтесь і вірте в себе» ‒ Оксана Саржевська-Кравченко, керівник фонду «Ізоляція».

«Нельзя сомневаться, когда пробуешь изменить мир» ‒  Даниїл Болдирєв, чемпіон світу зі скелелазіння.

«Зараз на теренах Донбасу немає ніяких перспектив, тільки переїзд та вступ до українських ВНЗ надасть молоді визначеного майбутнього» ‒ Сергій Стуканов, журналіст Громадського радіо.

Від себе ж хочеться додати, що будь-яка окупація завершується там, де існують чинники, які намагаються прискорити її завершення. І Україна має безліч таких чинників. Але питання повернення її цілісності має інший характер, і повинне вирішуватися на наднаціональному рівні.