Каріна Тиморська:  Don’t be a covidiot. Антидоти паніки.


Гібридною може бути не тільки війна

Людство вперше опинилось в такій ситуації. Ні, я не про пандемію – подібне ми вже переживали. А от такої кількості різноманітної інформації про пандемію в її розпалі люди ще не отримували. Звідси і бере початок паніка, бо викликати її може як брак інформації, так і її надлишок. Вам бракує інформації чи у вас її надміру? Судячи з того, що відбувається в медіапросторі, і одне, й інше. Плюс низький рівень довіри до офіційних джерел, помножений на чутки та розмови, дає високий рівень тривоги та панічні настрої.

Тому антидот №1 – фільтруй інформацію!

Оберіть декілька інформаційних джерел, які вважаєте надійними, і отримуйте інформацію виключно з них. Причому її слід приймати, як вітаміни – дозовано. Зафіксуйте для себе певну кількість часу на день, яку ви готові вкладати у власне інформування в темі. Відзначайте, якого сорту дані підсилюють рівень тривоги, якого – зменшують. І відповідно, «вживайте» менше стресорів. А ось гумор на тему, навпаки, може допомогти психіці вистояти. Тому привіт, мемчики та перерозподіл пріоритетних підписок у соціальних мережах. Зараз як ніколи потрібно споживати інформацію відповідально.

Життя в натовпі

Одна із закономірностей соціальної психології: якщо натовп охопила паніка, залишитись у ньому і зберегти спокій неможливо. Що голосніше хтось поруч кричить, то важче зберігати спокій. Треба шукати вихід. Вихід із соціальних мереж, де ми штовхаємося, немов у юрбі, наштовхуючись на сотні коментарів, величезну кількість суперечок, закликів, незадоволень і інших проявів негативних емоцій. Відчуваєш, що цьому важко протистояти? Просто виходь. Вибратись із медіанатовпу, на щастя, набагато легше, ніж зі справжньої тисняви. Іноді достатньо просто вимкнути Wi-Fi.

Антидот №2 – виходь з натовпу, шукай тепле коло!

Звісно, зараз інтернет – це величезне вікно у світ. Однак прекрасна новина в тому, що пейзаж за цим вікном ми можемо обирати самі. Спілкування є важливою частиною підтримки нашого психічного здоров’я. Якщо, звісно, спілкуватися з тими, хто стабільний та врівноважений. Тому онлайн чаювання з друзями за розмовами на різні теми, а не лише на тему захворюваності, може допомогти відчути себе у безпеці.

Я – страх. Давайте знайомитись!

Емоції, які ми зараз переживаємо, – це частина нашої адаптації до ситуації. Боятися, переживати, хвилюватися і навіть панікувати НОРМАЛЬНО. Питання не в тому, що ми переживаємо, а в тому, як ми поводимося зі своїми переживаннями чи переживаннями близьких людей. Зупинити та переконати можна лише після того, як вам вдалося зрозуміти та підтримати. Сильні емоції завжди кричать голосніше за логіку. Їх важливо вислухати, щоб мати змогу знизити градус напруги та говорити спокійно.

Антидот №3 – шукай безпечне місце для емоцій!

Якщо страх та паніка забирають життєві сили, а емоції переповнюють, то їм точно потрібен простір. Запхнути та вимкнути не вдасться, краще з ними познайомитись. Як саме?

  1. Визнайте, що ви переживаєте, боїтесь чи панікуєте. Це можна зробити вголос поруч з людиною, яка здатна вас підтримати, з психологом гарячої лінії чи навіть письмово у власному блокноті.
  2. Визначте, що саме вас хвилює, чого конкретно ви боїтесь. Максимально конкретизуйте ваші страхи. Почуйте, про що саме вони хочуть попередити та які ваші життєві цінності відображають. Страхи у світлі свідомості зазвичай набагато менші, ніж їхні тіні в нашій уяві.
  3. Знайдіть, на що впливаєте. Запишіть по кожному страху, що ви можете зробити, щоб цього не сталося, а що – у випадку, якщо це стане реальністю.

Острівці визначеності допомагають нам заспокоїтись і взяти у руки ту частину життя, яка нам підвладна. Використовуємо загальні правила особистої безпеки: передбачити, за можливості уникнути, у разі необхідності діяти.

Час: прожити неможливо втратити

Де ставити кому, сьогодні кожен визначає сам. Карантин – це не відпустка. Карантин – це період життя. Це те, що відбувається з нами прямо тут і зараз. І ми можемо вирішити, чим наповнити наш день у тих умовах, що склалися.

Антидот №4 – плануй своє сьогодні!

Простий розпорядок дня може допомогти зробити життя зрозумілішим та безпечнішим для нашого психічного здоров’я. Як ти можеш організувати своє життя, якщо не здатен застелити ліжко? Життя не зупинилося, воно просто набуло інших форм. Тому додаємо до нього корисні, приємні та цікаві речі, спираючись на цілі кожного свого дня.

Прості речі – велике щастя

Часи обмежень яскраво демонструють нам, з яких невеликих, проте дуже важливих речей складається відчуття задоволення. З можливості випити чашку кави в улюбленому місці, потиснути руку при зустрічі чи з’їсти улюблений смаколик… Нам багато чого може бракувати в цей час. Проте дуже важливо помітити, а що цінного є в житті саме зараз.

Антидот №5 – шукай ресурси під рукою!

Чим можна потішити себе, не виходячи з дому? Можливо, знайшовся час для книги, що так довго лежала на полиці. Нарешті можна розібрати шафу. Частіше обіймати дітей чи кота. Поговорити з коханою людиною. Провести час з тими, хто дійсно важливий. У тому числі час з  самим собою.

Замість підсумку

Тривога – це переживання про завтрашній день, які крадуть наше сьогодні. Паніка, яка живиться тривогою, починається з когось одного і поширюється далі, як вірус через рукостискання. Однак для того, щоб подолати паніку, важливо заспокоїти не натовп, а окремих людей. Ми можемо «заражати» спокоєм, зупинити шторм власним внутрішнім штилем. Тому важливе не стільки те, що відбувається ззовні, скільки те, що у нас усередині.

Ми маємо вибір як мінімум в тому, як ставитись до ситуації. Виключно як до загрози, і тоді паніка та деструктивна поведінка нам забезпечені. Чи як до випробування, яке ми здатні гідно пройти, отримати новий досвід та використати його для забезпечення нашого майбутнього та майбутнього наших дітей.

Наш додатковий антидот – це вибір. Що підтримувати в собі – тривогу та паніку чи спокій і зосередженість? Чому віддавати сили – переживанням чи найближчому оточенню? Куди спрямовувати увагу – на страхітливі фантазії чи можливі надії? Слухати натовп чи чути себе? Ви маєте вибір, пам’ятайте про це.


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація