Kate

Складний, жахливий, незносний…. Такими словами дорослі зазвичай нагороджують підлітковий вік. Дитина постійно вибухає криками, обуреними інтонаціями, істериками. Батьки не можуть зрозуміти, що відбувається з їхньою дитиною, яка досі була слухняною та врівноваженою.

Насправді мозок підлітка працює інакше, ніж у дорослих чи малюків. Це окремий Всесвіт зі своїми правилами та законами.

Наприклад, префронтальна кора – ділянка мозку, яка відповідає за планування та  прийняття рішень. У підлітковому віці цей відділ працює особливо  активно. Але тільки не ті частини, що забезпечують  здатність  до передбачення результатів своєї поведінки та контроль імпульсивності. Ось чому підлітки часто виглядають  безтурботними та мають значну схильність до ризику.

Потужна активність префронтальної кори змушує підлітка надмірно перейматися через те, як його сприймають оточуючі та емоційно реагувати на будь-які соціальні ситуації: чи то розмова з однолітками, чи то виступ на сцені.

Але на цьому цікавинки не закінчуються. Така важлива справа як прийняття рішень у підлітка відбувається в найбільш емоційній  та нелогічній частині мозку – мигдалині. Зазвичай цей відділ відповідає  за почуття страху та гніву.  Та це у дорослих. А в підлітковому віці саме мигдалина визначає, якою буде  поведінка дитини.  

Отже, підлітка неможливо змусити  стати більш послідовним та менш емоційним. Але  точно дитині можна допомогти в цьому. Ось кілька порад для турботливих батьків:

  • повноцінний сон. В середньому  підліток повинен  мати 8-10 годин безперервного сну. Велике значення має і режим сну. Адже якщо тінейджер засинає та прокидається кожен раз у  різний час, то це порушує вироблення гормону мелатоніну,  а відповідно погіршується і якість сну.
  • зв'язок між причинами та наслідками. Є багато гіпотетичних, уявних ситуацій, на прикладі яких можна повправлятися в логіці та прийнятті рішень.  Один із варіантів – запропонувати підлітку  уявити себе на безлюдному острові та продумати точний план порятунку.
  • використання позитивної сили ризику. Підлітки схильні до екстремальної поведінки більше, ніж будь-хто інший. Допоможіть їм знайти способи ризикувати «здорово». Для цього стануть в пригоді різні види спорту, подорожі, виступи на сцені.

Наостанок  варто сказати, що мозок підлітка надто сприйнятливий до стресів. На жаль для зняття напруги можуть використовуватися алкоголь чи цигарки. Проте теплі, сповнені довіри та розуміння стосунки  можуть показати дитині якісніший спосіб подолання стресу. В цьому віці для хлопців та дівчат як ніколи важливе розуміння та прийняття з боку батьків.