Ludmila

Всеукраїнський день бібліотек відзначається в Україні 30 вересня щорічно, з 1998 року. Це професійне свято бібліотекарів. Всі звикли до класичних бібліотек з полицями книг, але поступово бібліотеки пристосовуються до нових реалій та виходять в онлайн-простір.

Полтавська обласна універсальна наукова бібліотека ім. І. П. Котляревського – головна бібліотека Полтавщини, що у квітні 2020 року відзначила 125-річчя. Не дивлячись на поважний вік, бібліотека має сучасні електронні сервіси, які розкривають багатство й унікальність фонду, допомагають читачам в навігації в океані книг, читанні та навчанні. Під час карантину та пандемії користуватися електронними сервісами бібліотеки зручно й безпечно.

Основна інформація акумульована на сайті бібліотеки, де є інформація про проєкти, новини, видання, нові надходження, послуги, ресурси й електронні сервіси бібліотеки.

Електронні сервіси, які допомагають користувачам:

  1. Електронний каталог створено в 1994 році. Він відображає весь фонд бібліотеки, книги й періодичні видання (газети й журнали), аудіо матеріали та налічує близько 830 тис. примірників.

З 2017 року відвідати бібліотеку можливо онлайн. Для цього необхідно зайти в електронний каталог на сайті бібліотеки.

У каталозі – не тільки перелік всіх видань, які є в фонді, а й повнотекстові ресурси. Для їх пошуку необхідно відмітити відповідне вікно «Повнотекстовий ресурс». Це переважно рідкісні і цінні книги, видання краєзнавчого характеру, статистичні збірники, цінні періодичні видання, які зберігалися лише в одному екземплярі. На сьогодні кількість повнотекстових документів складає 3,5 тис. примірників.

  • Віртуальна довідка: оnline-консультація, або запитай у бібліографа. Це інтерактивна послуга, яка надає відповіді на разові запити віддалених (індивідуальних та колективних) користувачів, пов’язані з пошуком інформації з усіх галузей знань.
  • Електронна доставка документів (ЕДД)платна (уже від завтра) сервісна послуга, яка надає можливість користувачам (юридичним і фізичним особам) отримати електронну копію друкованого видання із фондів бібліотеки. Згідно з Законом України «Про авторське право й суміжні права», замовлення приймаються тільки на репрографічне відтворення і доставку окремих опублікованих статей та уривків з опублікованих письмових творів. Отримані копії дозволяється використовувати лише з метою освіти, навчання і приватного дослідження.

Отже, всі електронні сервіси направлені на максимальне задоволення інформаційних потреб користувачів бібліотеки. А бібліотекарі радять: читайте і користуйтеся бібліотекою онлайн!