jsI3kPjLHR5DaxtB

Щороку в Україні реєструють близько 6 млн інфекційних захворювань, 98% з яких припадає на грип та ГРВІ. Будь-хто будь-де у будь-якому віці може захворіти на грип. Медики наполягають, що вакцинація є найнадійнішим методом профілактики грипу та попередження важких ускладнень, якщо не пощастить захворіти. Ми з’ясували все про те, скільки це коштує та чим і як можна вакцинуватися у Полтаві.

Станом на кінець жовтня є хороші новини. За даними спільного бюлетеню Всесвітньої організації охорони здоров’я та Європейського Центру контролю за хворобами, в усіх країнах, що межують з Україною на 41-му тижні 2018 року спостерігається низька інтенсивність активності грипу та відсутність географічного поширення грипу.

Держуправління «Центр громадського здоров’я України» додає: українці хворіють на ГРВІ, випадків менше за епідпороговий рівень і ще жодного лабораторного підтвердження випадків грипу немає, зокрема у Полтавській області. Це радує.

Але ВООЗ  попереджає, що нам варто очікувати трьох непроханих гостей – три небезпечні штами грипу:

вірус, подібний A / Michigan / 45/2015 (H1N1) pdm09;

вірус, подібний A / Singapore / INFIMH-16-0019 / 2016 (H3N2)

вірус, подібний B / Colorado / 06/2017.

Вакцинація від грипу належить до рекомендованих щеплень та відсутня у національному календарі щеплень. Проте вакцину можна купувати як власним коштом, так і за гроші місцевих бюджетів, підприємств, установ.

В Україну завезли вакцини без формальдегіду

В українські аптеки уже доставлені 350 000 доз вакцини проти грипу. До Полтави вони теж прибули. Їх можна купити (орієнтовна вартість складає від 250 до 350 грн.) і зробити щеплення у закладі охорони здоров’я. Цього року доступні два види вакцин французького і південнокорейського виробництва: «Ваксігрип Тетра» (виробник — «Санофі Пастер») та «Джісі Флю» («Грін Крос Корпорейшн»). Їх якість перевіряла Держлікслужба України та Лабораторія з контролю якості медичних імунобіологічних препаратів Державного експертного центру, обидві схвалені.

Перевіряємо ці препарати на порталі «Ліки контроль» і виявляємо дещо цікаве:

«Джісі Флю» – це ослаблені три штами: Типу A [A/Singapore/GP1908/2015, подібний вірусу IVR-180 (H1N1)], Типу A [A/Hong Kong/4801/2014 подібний вірусу NYMC X-263B (H3N2)], Типу B [B/Brisbane/60/2008]. Раніше вакцини цього виробника містили у своєму складі формальдегід (у попередній інструкції про це прямо зазначалося). Тепер в основі – сольовий розчин з фосфатним буфером. Імунітет формується протягом 2–3 тижнів після вакцинації й тримається від 6 до 12 місяців. Варто уважно читати протипоказаннянаприклад, виробник зазначає, що ця вакцина не підходить для людей гіперчутливістю до яєць та курячого білка, іншого курячого компонента, бо виробник культивує віруси у курячих ембріонах.

Хоча американський Центр контролю та попередження хвороб (CDCP) у розділі «Contraindications and Precautions» до вакцин зазначає, що алергія на яйця є переосторогою, а не протипоказами.

«Ваксігрип Тетра» забезпечує активну імунізацію проти чотирьох штамів вірусу грипу (двох підтипів А та двох типів В): A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09 – подібний (A/Michigan/45/2015, NYMC X-275), A/Singapore/INFIMH-16-0019/2016 (H3N2) – подібний (A/Singapore/INFIMH-16-0019/2016, IVR-186), B/Phuket/3073/2013 - подібний (B/Phuket/3073/2013, дикий тип), B/Colorado/6/2017 – подібний (B/Maryland/15/2016, NYMC BX-69A). Вакцина теж не містить формальдегіду, а використані штами культивовані у курячих яйцях. Виробник також подає результати досліджень безпеки, оцінену  в 5 клінічних випробуваннях, в яких взяли участь 3040 дорослих осіб віком від 18 до 60 років, 1392 особи літнього віку (понад 60 років) та 429 дітей віком від 9 до 17 років, яким було введено одну дозу вакцини Ваксігрип Тетра, та 884 дитини  віком від 3 до 8 років, яким було введено одну або дві дози вакцини Ваксігрип Тетра залежно від їхнього анамнезу щодо вакцинації проти грипу.

Обидва виробники описують потенційні побічні реакції і протипоказання.

Вакциною «Джісі Флю» можна щеплювати дітей віком від шести місяців, а вакциною «Ваксігрип Тетра»— від трьох років.

Експерти МОЗ зазначають, що одне щеплення захищає впродовж усього сезону грипу від найбільш розповсюджених і небезпечних штамів.

Серед аналогів цих вакцин, раніше дозволених в Україні, називають «Інфлувак» («Абботт Біолоджікалз Б.В.», Нідерланди), який містив три штами і відповідав рекомендаціям ВООЗ для Північної півкулі, та «Інфлуенза Ваксін» («Хуалан Біолоджікал Бактерін Ко., Лтд.», Китай), з аналогічними з «Інфлуваком» характеристиками і примітками до термоіндикаторів.

Полтавські імунологи і фахівці, відповідальні за санітарно-епідеміологічний нагляд, радять порахувати: кілька сотень за вакцину – це дешевше, ніж лікування грипу і його ускладнень, що за нинішніми цінами коштуватиме від 4-5 тисяч гривень і більше.

Передусім щеплення рекомендоване людям з так званих груп ризику:

 • медпрацівники усіх рівнів;
 • учителі і викладачі;
 • діти до п’яти років;
 • літні люди (60+);
 • пацієнти із хронічними захворюваннями;
 • вагітні;
 • усі, хто працює в місцях скупчення людей (наприклад, кондуктори громадського транспорту, працівники закладів торгівлі і харчування тощо).

Кому не можна вакцинуватися?

 • людям з гіперчутливістю до будь-якої складової вакцини, а також до компонентів курячого м’яса чи курячого яйця;
 • пацієнтам з лихоманкою або недостатньою вагою тіла;
 • пацієнтам з гострим, серйозним чи активним захворюванням серця, судин, нирок або печінки;
 • пацієнтам з гострим респіраторним захворюванням або іншими активними інфекційними захворюваннями;
 • пацієнтам у період одужання;
 • пацієнтам, у яких діагностовано імунодефіцитне захворювання.

Коли вакцинуватися?

Імунізуватися бажано до початку циркуляції вірусів грипу (у вересні-жовтні) і дати час на формування імунітету. Як було вище зазначено, для цього потрібно приблизно два тижні. Це ідеальний підхід.

Але це не означає, що не можна вакцинуватися пізніше – можна навіть якщо уже зафіксовано сезонні спалахи грипу.

Від моменту придбання вакцини до її введення має пройти не більше двох годин. Інакше вона зіпсується і втратить свою захисну функцію. Необхідно зберегти чек, де вказується точна дата і час придбання! Та це ще не все – не можна порушувати холодовий ланцюг, тому потрібна спеціальна сумка з холодовим елементом. Її можна придбати, взяти під заставу в аптеці (близько 200 грн) чи позичити у закладі, де зібрались вакцинуватись. Деякі аптеки безкоштовно доставляють вакцини у медичні заклади.

Де і за скільки вакцинуватися?

Щоб зробити щеплення, зверніться до свого сімейного лікаря (чи педіатра, якщо мова йде про дитину). Лікар огляне вас, перевірить протипокази, пояснить правила транспортування вакцини і призначить дату Х, коли голка з вакциною опиниться у вашому тілі.

Це можна зробити як у державному закладі, так і в приватному. У приватних медичних закладах Полтави щеплюють корейською вакциною «Джісі Флю» за 320 гривень. Один заклад уточнює, що консультація сімейного лікаря при цьому безкоштовна, у інших треба уточнювати чи вартість консультації включена, чи за неї доведеться платити окремо.

Якщо вакцинуватися у державному закладі, то послуга лікаря буде безкоштовною, а сама вакцина «Джісі Флю» обійдеться від 206,30 грн до 264,56 грн (або від 2063 до 2645,56 грн за упаковку з 10 дозами, якщо, наприклад, вирішив вакцинуватися колектив. Одна з аптечних мереж при замовленні від 500 грн безкоштовно доставить вакцину до потрібного місця. При замовленні менше 500 грн, доставка по Полтаві коштуватиме 50 грн).

Вакцина «Ваксигрип Тетра» у роздрібному продажі у Полтаві коштує від 285 грн.