iflpuut7dth465aq

Уже багато часу я намагаюся довести своїм клієнтам, що обгоріти на сонці –небезпечно, а шкіру потрібно захищати. Чим старші люди, тим більше вони прислухаються до порад. Молодь, як правило, хоче бути шоколадками, тому пропускає ці слова повз вуха. Насправді користь від засмаги сумнівна, і ось чому.

Красиве й некорисне

Під дією сонячних променів у наших клітинах відбуваються різні генетичні «поломки». Вони можуть призвести до пігментації шкіри, а можуть закінчитися і раком шкіри – меланомою. Ця хвороба небезпечна тим, що погано піддається діагностиці і лікуванню. Щоб знизити ризик раку шкіри в майбутньому, слід захищати шкіру спеціальними засобами.

Що ж до пігментації, то часто дівчата скаржаться: стільки років засмагала, і все було гаразд, а зараз з’явилися плями. Але передумови для пігментації виникли не вчора. У клітинах певний час накопичувалися «поломки», і в якийсь критичний момент наше захоплення засмагою вилізло боком через 15 років у вигляді пігментації. Її практично неможливо вивести повністю, можна хіба що зробити менш помітною. Тому тут легше запобігти, ніж боротися з наслідками засмагання.

Сонце погано впливає на судинну стінку: любителі засмагати мають шкіру з куперозом – помітною судинною сіткою на обличчі. Крім того, шкіра, яка піддається тривалому впливу сонячних променів, стає більш шорсткою і грубою, втрачає пружність. Немає нічого дивного: шкіра захищається від сонця швидким ростом епідермісу. Часто показую своїм клієнтам фото, де добре видно наслідки любові до засмаги.

Сестри-близнючки Джин і Сьюзан, 61 рік. Сьюзан (справа) виглядає старшою, бо живе у Флориді (і курила 16 років), а її= сестра – на півночі Америки. Джерело - www.nbcnews.com

Кілька слів про сонце й акне. Багато людей переконані, що засмага здатна боротися з запаленням. Справді, сонячні промені мають протизапальний ефект і підсушують прищики. Але наша шкіра нарощує захист – товщий шар епідермісу, який щільно закупорює протоки сальних залоз. Унаслідок цього в них накопичується шкірне сало. Це ідеальні умови для бактерій, що викликають запалення шкіри, адже вони розвиваються без доступу повітря. Таким чином, ми спершу бачимо короткотривалий позитивний ефект, але десь за місяць починається запалення – ще сильніше, ніж до поїздки на море. Ми самі провокуємо його. Тому я не згодна, що сонце лікує акне.

Як підібрати захист від сонця?

Може скластися думка, що сонцезахисний захист потрібен лише тим, хто збирається на відпочинок, а не міським жителям й офісним працівникам. Однак це не так. Існує поняття цифрового старіння: уже доведено, що гаджети випромінюють синє світло, яке впливає на наші клітини так само погано, як і сонячні промені. Тому з’явились спеціальні креми, що захищають шкіру від сонячних променів типу А і типу Б, але й випромінювання наших смартфонів. Тому офісним працівникам теж варто користуватися спеціальниим засобами, тим паче, що вони вже є в продажу.

Що потрібно знати, щоб правильно підібрати сонцезахисний засіб? По-перше, він потрібен усім. Насамперед, звичайно, людям, які мають дуже світлу шкіру або страждають на сонячний дерматит – алергію на сонце, коли шкіра вкривається червоними плямами, з'являються висипання і свербіж. Зараз є широкий асортимент засобів, які перешкоджають появі сонячнного дерматиту. Але й ті, хто легко і швидко засмагає, теж мають користуватися захисними засобами, адже їхня шкіра схильна до сильної пігментації. По-друге, сонцезахисні засоби бувають у формі крему, емульсії, спрею, олії. Можна обрати той, яким зручніше користуватися.

По-третє, слід визначитися з фільтром. На сонцезахисних засобах стоять цифри SPF 15 (30,50). Вони означають сонцезахисний фактор засобу – його здатність захистити шкіру від сонячних опіків. Цифра дає розуміння, скільки часу ви можете перебувати на активному сонці без ризику опіків після того, як ви нанесли засіб. Якщо ви без крему починаєте обгорати через 10 хв, то з кремом з SPF 30 час безпечного перебування на сонці зросте до 300 хв. Але не слід повністю покладатися на ці цифри: засіб працює лише тоді, коли ви нанесли його в достатній кількості.

Як правильно користуватися засобом?

Сонцезахисний засіб слід наносити за 20 хв до виходу. Якщо ви перебуваєте надворі, то оновлювати сонцезахисний догляд треба кожні дві години: просто нанесіть ще одну порцію засобу. Так само слід учинити після кожного купання: не всі фільтри водостійкі.

Ви могли чути, що сонцезахисні фільтри поділяються на фізичні і хімічні. Який обрати для себе і для дитини? До складу засобів з фізичними фільтрами входить діоксид титану або оксид цинку. Як правило, це креми з досить густою текстурою. Вони працюють як бар'єр: ми нанесли своєрідну плівку, і вона не пропускає промені. Такі засоби треба наносити щільним шаром, і вони дають вибілюючий ефект. Люди порівнюють цей ефект з маскою на обличчі, і не всім це подобається. Такі креми найбільше підійдуть тим, у кого дуже біла і чутлива до сонця шкіра.

Хімічні фільтри діють по-іншому – поглинають сонячне випромінювання. Дуже часто в таких засобах є вітаміни, антиоксиданти й інші компоненти для догляду. Тому ці креми більш зручні у використанні, напівпрозорі й комфортно наносяться. Я користуюся комбінованими засобами, які містять і фізичні, і хімічні фільтри. Кожен обирає те, що йому комфортне.

Що обрати для дітей?

Для дітей краще брати креми з фізичними фільтрами, які широко представлені в асортименті аптечних засобів. Речовини, які входять до складу фізичних фільтрів, безпечніші, ніж ті, що входять до хімічних. Крім того, дітям потрібен насамперед бар'єр від опіків, а на красива засмага. Усі повинні розуміти: навіть якщо ви правильно користуєтесь сонцезахисним кремом, то це може вас захистити, але 100-відсоткової гарантії не дасть. Вихід – у тому, щоб дотримуватися правил, добре знайомих з дитинства.

- Не перебувати на сонці з 10 до 16 дня. У цей час сонячні промені найагресивніші, і ми можемо дістати не лише красиву засмагу, але й купу подразнень через певний час.

- Дітям рекомендую накинути на плечі якусь сорочку, а на голову обов'язково надягнути панамку. Насправді їм найкомфортніше у воді, діти не люблять засмагати на березі, та й жодної потреби в цьому немає. Багато батьків переймаються красивою засмагою і змушують дітей сидіти поруч на березі, але це егоїстично з їхнього боку. Для малюків перебування на відкритому сонці – і дискомфорт, і ризик опіків, сонячного удару та зневоднення. Якщо ви збираєтесь з дітьми на пляж, то в першу чергу думайте про них, а не про себе. Засмагати можна і в тіні.

- Якщо ви або ваша дитина все-таки дістали сонячний опік, ні в якому разі не протирайте шкіру спиртом і не наносьте всілякі народні засоби на кшталт сметани або кефіру. Я категорично проти народної медицини, бо в сметані є молочна кислота, яка посилить опік. Візьміть в аптеці звичайний пантенол – він працює краще. Є спеціальні відновлювальні засоби в лінійці аптечної косметики La Roche-Posay.

Висновок

Отже, перед літнім відпочинком варто запам’ятати кілька базових речей:

  • обов’язково користуйтеся сонцезахисним засобом, але не розраховувати, що він убереже вас від опіків після цілого дня на сонці;
  • якщо збираєтеся на пляж з дітьми, подумайте насамперед про їхній комфорт і безпеку: засмагати можна і в затінку;
  • якщо ваша шкіра все-таки постраждала від сонця, не використовуйте спиртовмісних засобів чи скрабів: дайте їй можливість відновитися;
  • ну і, звичайно, якщо обгоріли, то сидіть у холодку!