OjSQI6HYOMsFl0lN

Ви, читачі цього блогу, знаєте ТОВ «Сенс-Д», ТОВ «Прайс-компані», чи ТОВ «Еліон-інвест»? А чи можливо «Твинс-груп»? Знаєте? Ні? Як це? Вони невдовзі видобуватимуть газ на Полтавщині, котрим ми (якщо його підіймуть із пластів) опалюватимемо свої оселі. Та не про сам видобуток мова. Наріжним каменем постало інше питання: чи прозорою була процедура погодження спецдозволів, хто отримав земельні площі та як аргументували свою позицію депутати обласної ради. Про це читайте в блозі. І найголовніше, прочитавши статтю, шановний читачу, постав собі запитання «а чи не роблять з нас лохів» і спробуй дати чесну відповідь на нього.

Як зекономити кошти на отриманні спецдозволу?

На останній сесії Полтавської обласної ради депутати своїми голосами затвердили надання п’яти компаніям 14 спецдозволів на геологічне вивчення, дослідно-промислову експлуатацію з подальшим видобуванням вуглеводнів. Ця новина викликала резонанс серед громадськості, оскільки:

 • по-перше, чотири компанії не займалися видобутком раніше, а п’ята є правонаступницею славнозвісної «Голден Деррік», котра в роки президентства Януковича збирала ліцензії немов гриби після дощу;
 • по-друге, Полтавська обласна рада не погоджувала ліцензії уже декілька років поспіль  (за винятком минулорічного погодження компанії «Аркона Газ-Енергія», котру пов’язують з чинним Гарантом Конституції, попри те що цю ділянку роками досліджувала Укрнафта), називаючи такі дії своєю принциповою позицією;
 • по-третє, спецдозволи погоджували без проведення аукціону, що суттєво зменшило їхню вартість, а комісія ПЕК розглядала питання майже за зачиненими дверима, не включивши їх до порядку денного заздалегідь.

Депутати стверджують: усе законно. Перевіряю.

Згідно з Постановою Кабінету міністрів №615 від 30.05.2011 «Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами», без проведення аукціону дозвіл на геологічне вивчення та видобуток надається у ряді випадків. Яким із цих шляхів скористалися ліцензіати, досі лишалося таємницею. Але як повідомили власні джерела у владних коридорах, шпарину в Постанові знайдено: згідно з пунктом 8.1, Державна комісія України по запасах корисних копалин здійснила апробацію запасів та їх затвердження. Оскільки за останні роки геологічне дослідження на цих площах не проводилося, припустимо, що апробацію здійснено за даними сейсміки, геофізики та геохімії, яка проводилася не один десяток років тому. Проте не все так гладко, адже при подачі пакету документів на отримання спецдозволу без аукціону орган з питань надання дозволу надсилає запит у податкову з метою перевірки наявності у заявника боргу зі сплати податків. Як ми знаємо, ліцензіат «Іст Юроуп Петролеум» має податковий борг, розмір якого складає 1 млн 839 тис грн. Проте в цій же Постанові вказується, що в разі ненадання органами ДФС відповіді на запит протягом 30 днів, можна вважати, що боргу немає. Є ймовірність, що співробітники податкової забули, були зайняті, не встигли надати відповідь протягом 30 днів? Є.

Чому вигідно отримувати спецдозволи без аукціону? По-перше, земельну ділянку точно отримаєш ти, а по-друге, ще й гроші зекономиш, адже згідно з пунктом 13 вищезгаданої Постанови, вартість розраховується виходячи з початкової ціни продажу такого дозволу на аукціоні.

Ліцензіатів не знаю, але голосую «за»

На сесії облради 12 липня й були прийняті доленосні рішення. Більшістю голосів, без попереднього обговорення, без озвучення профільною комісією вартості продажу ділянок депутати проголосували за надання спецдозволів вказаним компаніям. Тобто як більшістю? Одного разу утримався член фракції «Аграрної партії» Василь Красюк і, проти надання спецдозволів «Іст Юроуп Петролеум», почав голосувати член СДП Михайло Бугрій. Але потім соціал-демократ подумав і вирішив надалі голосувати «за». Вочевидь, питання (і то, недовго) він мав лише до цієї компанії, бо інші чотири отримали від нього ствердні голоси. Послідовну позицію зайняв «БППшник» Петро Ворона. Він утримався, а свій вибір аргументував так:

 «Вважаю, що на сьогоднішній день держава обдурила нас. Ми, як нафтогазова область, повинні отримати значно більше від того, що нам запропонували. Крім того, я не знаю власників цих фірм, але переконаний, що це ті самі, лише перефарбовані. Ці люди винні у тому, що сталося у 2013-2014 роках, підтримали режим Януковича, а зараз, скоріш за все, пішли на угоду з новою владою і робитимуть те саме. Не володіючи інформацією і не знаючи власників і, у зв’язку з відсутністю належної ренти, я утримаюся від голосування. Самостійно я не намагався дізнатися власників ліцензій, це справа журналістів. Справжня інформація по власниках фактично закрита, а компанії оформлені на різних дідьків-тіток, які не мають відношення до видобувної сфери. Немає практично жодного власника, який би себе засвітив, бо вони сидять в уряді, Верховній Раді чи закордоном. Скільки компанії віддали за ці ліцензії згідно соцугоди, я теж не знаю, але вважаю, що це була набагато менша сума від тієї, яка повинна бути».

Петро Ворона власників не знає, суми соціальної угоди не знає. Говорить, що справа журналістів це дізнаватися, а він лише голосувати буде. От я й пішла дізнаватися. Прямісінько на сайт облради, де з’ясувала, що одного разу (надання спецдозволу на вивчення та розробку Бобрицької площі компанії Сенс-Д. Прийняття проекту рішення за основу) він таки проголосував «за». Спишемо на випадковість. А от голова обласної ради Олександр Біленький в цьому ж питанні проголосував «проти». Теж випадковість?

Очільник облради щиро дивується: чому нас звинувачують у відмовах, ми ж ось 14 погоджень надали. Але раптом що, то ми не винні. Ми лише виконуємо вказівки Державної служби геології та надр. То все вони, не ми.

 «Відповідно до соціальних угод, вказані компанії перерахують 15 млн грн до обласного бюджету. Погодження проводилися без аукціону, бо таким було рішення Держслужби геології та надр. Якби погодження проходило через аукціон, тоді б рішення приймали ми. Сьогодні я голосував за надання усіх ліцензій. Нас звинувачують, що ми не надаємо спецдозволів, у нас не вистачає видобутого газу, втрачається енергетична безпека України, програма 20/20. Ну от ми надали ліцензії. Розумію, що є зворотня реакція, чому саме цим компаніям. Але ж ми керуємося листом Держслужби геології та надр».

От і все. Ми б могли проголосувати інакше, але ж…Держслужба…геологія…надра. Очільника облради не бентежить і 10 тис. грн статутного капіталу однієї з фірм. Олександр Юрійович певний, що він не уповноважений перевіряти статутні капітали. Проте зізнається, що певні зауваження стосовно компаній для депутатів апарат обласної ради виписав. А в цілому він не бачить підстав для відмови.

«Ми не видаємо ліцензій. Ми одні з ряду погоджень, тому ставити нас винними не вірно. ""Укргазвидобування"" та певні громадські активісти закидають нам блокування програми 20/20. От ми її розблокували», – пояснив Біленький.

Слабко орієнтується в діяльності компаній-ліцензіатів і Олександр Удовіченко, член фракції «Рідне місто». Мовляв, це не наша функція, адже є профільна комісія, нехай вона цим і займається. А ми довіримося, бо в нинішні часи, знаєте, без довіри нікуди. Особливо в таких справах.

«Наша фракція голосувала «за». Ми пройшли великий шлях і сьогодні маємо 5% рентних платежів у місцевих бюджетах. По-друге, усі компанії-претенденти на отримання ліцензій підписали угоди стосовно участі в соціальному житті на територіях, де вестимуть видобуток. Такий підхід я вважаю конструктивним і нормальним. А от займати позицію ""стояти на смерть"" тільки тому, що так хочеться, я не вважаю конструктивною. ""Укргазвидобуванню"" ми відмовляли, бо прикриваючись статусом державної, компанія вважає, що не повинна брати участь і направляти додаткові кошти, крім ренти, у місцеві громади. Вони розбивають дороги, забруднюють екологію. Коли менеджмент компанії знайде спільну мову з керівництвом області, тоді ми її підтримаємо».

А от компанію зі статутним капіталом 10 тисяч гривень Олександр Удовіченко без заперечень підтримав. Вони за таку суму доріг особливо не розіб’ють, та й екології шкоди не завдадуть. Проте екс-регіонал заступається за компанію, мовляв, є форма співпраці щодо оренди обладнання, аутсорс. Мовив так, наче за ці послуги платити не треба.

Не поділяє думку Біленького стосовно відповідальності за ухвалене рішення голова комісії з питань паливно-енергетичного комплексу та використання надр обласної ради Сергій Мамоян. Він вважає, що безаукціонне погодження ухвалюється голосами депутатів. Тобто слова Біленького, що то не ми, то Держгеонадра, поставлено під сумнів. Пояснив депутат і звідки взялася цифра 15 млн грн:

«Ми проводили розрахунки з урахуванням восьми тисяч гривень за один квадратний кілометр. Після прийняття Закону №3038 (про відрахування 5% ренти) ми знову погоджуємо ліцензії. Для прикладу, Сенчанська ОТГ уже отримала 20 мільйонів завдяки закону. Наразі багато громад просять, аби компанії заходили, працювали і лишали ренту».

Сергій Мамоян, вочевидь, забув, що 20 мільйонів Сенча отримала від «Укргазвидобування», котрій обласна рада уже відмовила більше 60 разів, в тому числі на площі, роздані на цій сесії. Та я нагадала! Голова комісії ПЕК запевняє, що з цією компанією не все так просто. Вони он шлам належним чином не утилізують, а до цих компаній питань немає. Звісно, вони ж не видобувають, то й питання зі шламом та екологією самі відпали. Навіть статутний капітал у кілька десятків тисяч гривень не є перепоною, бо в законі не прописано.

«Навіть з однією гривнею подаватися можна. Ці компанії правильно подали технічну документацію. Що стосується «Іст Юроуп Петролеум», то по них питань немає.  Хоч вони наразі і перебувають у судовій тяганині (про це згодом – авт.), але їх статутний капітал складає 33 млн грн. За ведення ліцензіатами роботи ми також не можемо відповідати, як і змусити їх працювати одразу ж після отримання ліцензії. Тобто вони можуть розпочати діяльність через кілька років. Ми уклали соцугоду, отримали кошти. До речі, соцугода разова. Наприклад, ""Укргазвидобування"" щороку укладає соцугоду, але по них є екологічні питання».

Суб’єктивна думка: цитата прозвучала так, наче УГВ хороші хлопці, але не можемо їм дати ділянок. І хотіли б, та не можемо. Чому? Ааа, ну так, екологія, дороги і т.д.

Знімаємо маски

Все ж порадою Петра Ворони скористалася і пішла дізнаватися, що являють собою компанії та яку інформацію про себе вони не так яскраво афішують, як наміри добувати полтавський газ. Маю надію, що Ворона прочитає цей текст і дізнається інформацію, якої йому не вистачало під час голосування. Можливо він навіть пошкодує, що не проголосував проти, чи навпаки – за. Тож поїхали.

Борги, суди та несплачені податки «Іст Юроуп Петролеум»

З метою геологічного вивчення та дослідної розробки з подальшим видобутком вказана компанія отримала 10 площ на 20 років:

 • Дружинінську площу на території Шишацького та Великобагачанського районів;
 • Південно-Свистунківську площу на території Гадяцького, Лохвицького та Миргородського районів;
 • Майорівську площу на території Полтавського, Котелевського та Чутівського районів;
 • Клюшниківську площу на території Лохвицького та Миргородського районів;
 • Боярсько-Чапаївську площу на території Новосанжарського та Кобеляцького районів;
 • Фльорівсько-Ювілейну площу на території Котелевського, Полтавського та Чутівського районів;
 • Ново-Диканську площу на території Новосанжарського району;
 • Бутівсько-Миргородську площу на території Миргородського та Великобагачанського районів;
 • Вільшанську площу на території Полтавського району;
 • Гулаківську площу на території Машівського району.

Донедавна «Іст Юроуп Петролеум» (ІЮП) називалася «Голден Деррік» і була афільована з міністром енергетики часів Януковича Едуардом Ставицьким. Нині це компанія з важковимовною назвою і іншим власником – її пов’язують з російсько-українським бізнесменом Павлом Фуксом. Що тоді, що зараз компанія має одну спільну рису – одні й ті самі площі. Віддали «Голден Дерріку», потім забрали і віддали «ІЮП». Лише Ставицький лишився за бортом. За даними сайту YouControl, засновниками компанії є ПАТ «НАК «Надра України» (33%) та кіпрська компанія «Хартлог Лімітед» (67%), котра входить у сферу інтересів MosCityGroup Павла Фукса.

Маючи статутний капітал 33 млн грн та не бідного покровителя, компанія погрязла у боргах. Станом на 1 липня поточного року податковий борг «ІЮП» складає 1 млн 839 тис. грн. Претензії до реанімованого Фуксом дітища мають і кредитори. ТОВ «Геотехконсалтинг» вимагає від «Голден Дерріка» 1 млн 453 тис. грн. Наступне судове засідання у цій справі призначене на 23 липня у Господарському суді міста Києва (на час публікації рішення суду не оприлюднено – авт.). Повернути свої гроші прагне ще один кредитор – ПрАТ «Науково-дослідне і конструкторське бюро бурового інструменту». 24 липня призначено розгляд касаційної скарги, де кредитор спробує повернути позичений 1 млн 488 тис. грн (рішення також ще не оприлюднено). 

Певних фінансових проблем компанії додає ще й статус отриманих площ. Адже запаси на них не розвідані, і ділянки потребують геологічного вивчення. А буріння, а видобуток – це ж сотні мільйонів доларів. Потрібен інвестор. На руку зіграв Кабінет міністрів, котрий дивним чином саме у цей час видає постанову №333 (зміни в «Порядок видачі спецдозволів на користування надрами»). Відтепер власники ліцензій мають право передавати спецдозволи своїм дочірнім компаніям. І, о диво, яке співпадіння, адже «Іст Юроуп Петролеум» уже має 18 дочірніх компаній (ТОВ «ПСП Інвест», ТОВ «БНК Інвест», ТОВ «БРК Інвест», ТОВ «ДЛС Інвест», ТОВ «ВЛС Інвест» і інші) зі статутним капіталом 10 тисяч гривень кожна, зареєстрованих на керівника «ІЮП» Віталія Лупето і до того ж за їхньою адресою – 04123, м.Київ, Подільський район, вулиця Западинська, будинок 13, літера А. Маю ідеальний план, котрим по секрету ділюся. Дочірнім компаніям передати ліцензії і перевести на інші об’єкти, афільовані з Фуксом. «Іст Юроуп Петролеум» віддати на поталу кредиторам і врешті-решт визнати банкрутом. Павле Яковичу, не дякуйте за ідею!

Скільки свердловин можна збудувати за 10 тисяч гривень?

Держгеонадра, комісія та депутати обласної ради проголосували за передачу Дубрівської площі на території Миргородського району компанії ТОВ «Твинс-Груп». Компанія утворена рік тому, а її статутний капітал складає 10 тисяч гривень. За адресою м. Київ, вулиця Січових стрільців, будинок 4А, офіс 2, окрім «Твинс-Груп», зареєстровано ще 11 ТОВок, створених приблизно в один час, зі статутним капіталом 10 тис грн кожна.

Рід діяльності різноманітний: виробництво електроенергії, оптова торгівля лісоматеріалами, кабельний зв’язок, комп’ютерне програмування. Чи варто нам чекати отримання компанією «Твинс-груп» ще 10 ліцензій, котрі можуть бути передані вказаним Товариствам? Все по-чесному: одному ТОВ – одна ділянка.

Схожа ситуація з компанією «Еліон-інвест», котра згідно з голосами депутатів облради отримала Звязівську площу на території Миргородського району. Утворена в листопаді минулого року та маючи статутний капітал 45 тисяч гривень, компанія без досвіду роботи прагне бурити і добувати. Цікаво, що за вказаною адресою місця проживання керівниці Юлії Середи зареєстроване ТОВ «Юкрейніан інвест груп». Компанія утворена 9 місяців тому, займається страховою та брокерською діяльністю і зареєстрована на Олега Середу. Останній 8 місяців тому реєструє ТОВ «Адлер плюс», котре займається діяльністю агентів з торгівлі товарів широкого вжитку. Причому ця компанія отримує 500 тис грн статутного капіталу, в той час як видобувна «Еліон-інвест» поклала на свої рахунки лише 45 тисяч. 

ТОВ «Сенс-Д» має схожу історію: 45 тисяч статутного капіталу, заснована півтора року тому, на засновника зареєстровано ще кілька ТОВ. Це підприємство, згідно з наданим спецдозволом, видобуватиме газ на Бобрицькій площі на території Гадяцького району.

Сергій Войцехівський зареєстрував ТОВ «ПРАЙС КОМПАНІ» 9 місяців тому і тепер видобуватиме газ на Філенківсько-Черняхівській площі Чутівського та Котелевського районів, маючи в скарбниці компанії 45 тисяч гривень.

Ішов у спортзал через офіс Ігоря Кононенка 

Журналісти програми «Схеми» зафіксували як до будівлі, де розташований офіс народного депутата Ігоря Кононенка, котрого називають куратором енергетичного бізнесу в Україні, приїжджав бізнесмен Павло Фукс, котрого ми згадували вище. Сам бізнесмен стверджує, що відвідував спортклуб «5 елемент». Проте кореспонденти з’ясували, що двері, з яких виходив Фукс, ведуть до офісу народного депутата, і втрапити через них до спортклубу неможливо. Цікаво, що відвідини відбулися 6 червня цього року, а уже через місяць «Іст Юроуп Петролеум» отримала 10 ліцензій на видобуток вуглеводнів на Полтавщині. Збіг чи закономірність?

Післяслово

Чому вище написано стільки тексту? Для чого? Показати, що Фукс і інші нові власники ліцензій погані? Ні. Показати «Укргазвидобування», НАК «Нафтогаз України» та «Укрнафту», котрі втрачають ліцензії, ображеними? Ні. На моє глибоке переконання, не суттєво хто видобуває газ: приватна чи державна компанія. Важливо, аби процес отримання ліцензій відбувався згідно з буквою закону на чесному аукціоні.

А що маємо ми? Компанії, котрі утворилися вчора, не маючи грошей на рахунку та досвіду роботи у видобувній сфері, з першого разу беруть спецдозволи. Чимало запитань додає таємниче засідання комісії з питань паливно-енергетичного комплексу та використання надр Полтавської облради і така ж сесія, де депутати без запитань, понуривши голови тицяли пальцем на кнопку «за». А відвідини Павлом Фуксом будівлі, де розташований офіс Ігоря Кононенка, ще більше наштовхують на думки, що нас водять за носа і тихцем проводять великі справи. А найголовніше, людина, котра здатна придумати подібну схему обману українців і котра бере в ній участь, є патріотом своєї країни, любить її?

Кожному фігуранту статті (компанії чи особі), котра забажає надати публічну відповідь чи коментар, я обов’язково надам таку можливість та опублікую почуте.