UWGPyors0hJxZUK8

Журналістика – це професія, яка існує не для обслуговування чиїхось інтересів чи служінню медіа власнику. Єдині, кому журналісти можуть і повинні служити (не люблю це слово) – це суспільству.

Звичайно, в Україні повністю відсутній медіа ринок, відсутня модель прибуткового медіа, а кожен олігарх/політик/інфлюенсер з амбіціями/просто людина, що може собі це дозволити, вважає, що може мати власне медіа для просування своїх ідей. Мабуть, саме тому, у голови Офісу президента України Андрія Богдана спотворене уявлення про журналістику, але це аж ніяк не відміняє її значення.

Богдан заявив: «Класичні журналісти звикли саме себе усвідомлювати як cуспільство.... Але як довела наша виборча кампанія, ми спілкуємося із суспільством без посередників, без журналістів».

Таку заяву можна розглядати по-різному. З одного боку – це тренд соцмереж, де блогери мають кілька сотень тисяч підписників, на пряму спілкуються зі СВОЄЮ аудиторією і є дуже успішними. Але для влади такий варіант неприйнятний. По-перше, не всі виборці влади є її підписниками, а якщо і всі (в чому я дуже сумніваюся), то не потрібно забувати і про іншу частину людей, що не обирала слуг, але це не відміняє “спілкування” з ними. По-друге, тренд соцмереж прямо пов’язаний із збільшенням фейків і дезінформації у світі, а фейки - це одна із ТОП загроз.

З іншого боку відміняючи журналістів - влада прагне позбавитися їх, що дозволило б діяти безконтрольно. Менше уваги від журналістів, а значить і від суспільства, менше запитань і менше контролю така собі ідеальна атмосфера для роботи, але так не буває. Зараз медіаспільнота має ще пристальніше слідкувати за кожним кроком і рухом  ̶с̶л̶у̶г̶ ̶  влади. 

Вкладач магістерської програми з журналістики УКУ Володимир Павлів наголосив: «Журналістика – це професія, а не місія. Завдання журналістів не змінювати, а описувати світ». Тому ось і завдання для журналістів - якісно, без посередництва звичайно,  описувати діяльність влади, а суспільство вже вирішить чи підходить їм така діяльність [чит. влада] і можливо, задасть питання в прямому етері слуги в Instagram або напише коментар в соцмережах.

P.S. Зрештою, якби влада, так як хоче Богдан «спілкувалася з суспільством без посередників, без журналістів» тоді Зеленський ніколи б і не дізнався, що міністр закордонних справ Павло Клімкін відповів на ноту Росії щодо полонених моряків. «Я хочу, щоб МЗС тепер публічно пояснив свої дії вам, шановні журналісти, а я вже від вас, через вас, може, знов з ""Української правди"", узнаю їхню відповідь», - зазначив глава держави.