Ігор Гавриленко: Києм по бюджету


Полтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка придбав п’ять недешевих більярдних столів.

Невдовзі ректор вишу професор Володимир Онищенко отримав державну нагороду – Почесну грамоту Верховної Ради України.

Як ці події пов’язані між собою? Читайте.

01

«Патріотичний» спів перед «Голіциним» | фото з сайту ПНТУ

19 березня у ПНТУ презентували запуск частини «нового» спортивного корпусу. Виступаючи на відкритті, ректор зазначив, що «надсучасні навчально-наукові лабораторії європейського рівня та зали для різних видів спорту» створено «за рахунок цільового державного фінансування при сприянні народного депутата України Костянтина Іщейкіна та підтримці Міністерства освіти і науки».

Заступник освітянського міністра Роман Греба озвучив суми: 6 млн грн (плюс 8 млн євро буде виділено на термомодернізацію за підтримки Європейського інвестиційного банку). І дав загальну оцінку діяльності «сучасного ректора», котрий розуміє, «які ресурси можна задіяти, де в кого попросити», та керованому ним закладу: «Чемпіон із динаміки».

Медик за освітою і друг Онищенка, наприкінці 2018 року обраний почесним професором ПНТУ, місцевий нардеп від БПП Костянтин Іщейкін, голова підкомітету бюджетного комітету ВРУ (це він посприяв отриманню фінансування з держбюджету) за дорученням Андрія Парубія вручив ректорові підписану головою парламенту Почесну грамоту.

02

Ліворуч – Іщейкін, праворуч – Онищенко | фото з сайту ПНТУ

Удостоївся нагороди пан Онищенко «за особливі заслуги перед українським народом».

Патріотично налаштованих полтавців таке формулювання обурило.

Навесні 2014-го керівництво ПНТУ висувало претензії до студентів, які з вікон гуртожитків вивішували прапори України.

На початку 2015 року надбанням гласності стали записи «виховних» розмов ректора із колективом. Улюбленець Дмитра Табачника, міністра освіти часів Януковича, обурювався, що його, «поважну людину», студенти привітали гаслом «Слава Україні», і з використанням нецензурної лайки сварив декана, а президента Порошенка називав дебілом.

Володимир Онищенко домігся розгону архітектурного факультету та звільнення його викладачів-учасників Революції Гідності, а також економіста Сергія Глоби, співзасновника полтавського автомайдану та волонтера. Згодом була розформована кафедри історії, що забезпечувала вивчення студентами історії України.

Та й зі зведенням спорткомплексу проблем вистачало.

На початку 2010 року у виші, який готує архітекторів і будівельників, ще на стадії спорудження, не витримавши першої зими, рухнуло металеве перекриття універсальної зали розмірами 60х30 м, де планували розмістити площадки для баскетболу, волейболу, міні-футболу й 4 тенісні корти.

Відтоді й стояла пусткою цегляна 4-поверхова коробка поруч, яку частково довели до ладу лише зараз.

За «збігом обставин» будівельна організація, що зводила спортивну споруду, на землях, належних вишу, побудувала добротний житловий дім. У ньому родині ректора дістався розкішний двоярусний пентхаус площею 240 кв. м.

03

Скриншот з сайту ПНТУ

За тиждень після урочистого відкриття на сайті університету з’явилася замітка про завершення Кубку України зі спортивного більярду «Вільна піраміда». У заголовок винесли претензійну фразу заступника міністра: «Більярд – гра на межі філософії і спорту!»

Гребі та Іщейкіну випала «честь розіграти першу партію на новеньких суперсучасних більярдних столах «Buffalo».

Учасниками свята спорту стали й інші достойні люди.

Місцеву владу, після звільнення губернатора та його першого заступника, обвинувачених в отриманні мільйонних відкатів з підприємців, представляв заступник голови Полтавської ОДА Олег Пругло, який раніше уславився оформленням на себе, як інваліда, гуманітарної допомоги – автомобіля Mercedes Benz.

Серед гостей переважали ректори та проректори «з Дніпра, Сум, Вінниці, Донбасу, Києва, Краматорська».

04

Реклама більярдного столу Голіцин

16 листопада 2018 року в системі ProZorro з різницею в 1 хвилину були оприлюднені два договори університету, укладені з ТОВ «Буффало Груп»:

Кожен зі столів обійшовся вишу в понад 77 тисяч (разом 154 700 грн).

Ще 13 тисяч 600 грн доплатили за договором від 19 грудня – за 1 послугу з монтажу більярдного столу.

28 січня 2019 року в дещо повільнішому темпі купили 3 такі ж столи: о 14:25, 14:34 та 14:45 год. Цього разу – по 66,5 тисяч за штуку (разом 199 500 грн).

Від порогового значення, коли треба проводити аукціон з кількома учасниками, ПНТУ вберегли 500 грн.

Зекономили на столах, та переплатили за їхнє встановлення. 13 березня уклали договір на 3 послуги з монтажу – за понад 50 тисяч (16 тисяч 717 грн за 1 стіл).

Товар доставив і поставив, де треба, виробник – підприємство родини Пономаренків із Києва.

ТОВ «Буффало Груп» спеціалізується на виробництві ігор та іграшок. За понад 15 років діяльності, як свідчать дані YouControl, участі в державних закупівлях не брало. Аж тут за кілька місяців на 7 контрактах із ПНТУ «підняло» 417 тисяч 950 грн.

05_

Інфографіка Clarity-project

В усіх випадках мали місце неконкурентні процедури, що, однак, для ПНТУ є нормою.

Clarity-project підрахував: на безальтернативній основі вишем укладено 3653 договори, і тільки 64 тендерів (1,7 %) супроводжувало змагання кількох учасників.

Як свідчить реклама, завод ТМ «Буффало» врахував усі вимоги професійних гравців і власників клубів. «Голіцин» – класичний клубний стіл, призначений для російського більярду, «демонструє найкращі стандарти професійних вимог більярдних асоціацій щодо самої гри. На ньому можна проводити змагання будь-якого рівня та складності… Динамічна гра очікує кожного покупця, який обере саме цей стіл».

06

Скриншот з сайту prom.ua

Уподобані ПНТУ столи перебувають у найвищих цінових категоріях. Сайт prom.ua показує, що з подібними параметрами (основа поля – сланець ардезія, розмір максимальний – 12 футів) можна відшукати чимало пропозицій у діапазоні від 43 до 54 тисяч грн.

До речі, про розмір. Він таки має значення. Нардеп Іщейкін підкреслював заслугу ректора Онищенка: саме він завіз на Полтавщину «широкий більярд».

З реляцій про презентацію слідує, що крім спортивно-філософської зали інфраструктура корпусу об’єднує офіс Спортивного клубу ПНТУ, роздягальні, а також:

  • навчальну лабораторію кіберспорту (мене одного дивує поєднання цих термінів?), обладнану спеціалізованими комп’ютерами, що забезпечують якість гри у НD-форматі, у кількості, достатній для змагання двох команд «5х5»,
  • навчально-наукову лабораторію фізичної терапії та ерготерапії (те саме, що й працетерапія – комплекс реабілітаційних заходів для осіб із порушенням психічних або фізичних функцій організму), її облаштували ліжком-масажером і 6-ма комп’ютеризованими робочими місцями, придатними для 3D-візуалізації анатомії серця людини,
  • залу спортивно-бальних танців та чирлідингу (для груп підтримки спортивних команд, що виконують на стадіонах акробатично-танцювальні програми), тут з оснащення необхідна якісна підлога та великі дзеркала.

Практично все це ПНТУ мав і раніше.

Сторінка кафедри фізичного виховання, спорту та здоров’я людини на сайті вишу задовго до відкриття спорткорпусу повідомляла про закріплені приміщення. Серед них: 3 спортивні зали (в центральному корпусі й двох гуртожитках) загальною площею 690 кв. м, зала гімнастики – 218 кв. м, дві більярдні зали – на 38 та 22 кв. м, а також реабілітаційний центр на 45 «квадратів».

Кафедра взаємодіє з університетським санаторієм-профілакторієм, обладнаним кабінетами ЛФК, фізичної реабілітації, відновлювальної терапії. У першому з них використовувалося багатофункціональне масажне ліжко «Нуга Бест».

Нове ліжко не купували, тож можна припустити, що «Нуга Бест» була просто перенесена до спортивного корпусу.

А гратися в комп’ютерних класах студенти примудрялися і без спеціалізованої навчальної лабораторії, оволодіваючи не пов’язаними з кіберспортом професіями.

Та й узагалі, виникають вагомі сумніви, що шикарними «Голіциними» користуватимуться студенти. У старі більярдні зали далеко не кожен викладач міг потрапити.

Між тим «Энциклопедия игр» розповідає, мовою оригіналу:

«Часто без партии в бильярд не обходятся и деловые переговоры. Очень часто самые важные решения принимаются не столько за столом переговоров, сколько за бильярдным столом. Неформальная обстановка игры и общий интерес становятся благоприятными факторами для решения многих деловых проблем».

07_

Скриншот з сайту prom.ua

Певно, для тих, хто до філософії більярду не дотягнув, напередодні урочистостей придбали настільний футбол «Torres» – за 9 730 грн (перша ж пропозиція, яку приніс мені Гугл – 8 100 грн).

А тим, хто сягнув вищого рівня розумувань, безпосередньо в день відкриття ПНТУ купив на умовах післяплати набір шахів – за 1 256 грн (тут ціни починаються від 100 грн).

Наступного дня, теж післяплатою – як і всі наступні товари, придбали елементи для вивіски «Спорткорпус ПолтНТУ» ціною 16 тисяч 250 грн 4 коп. (невже урочисте відкриття обійшлося без неї?).

Той самий ФОП Болотін А.В. 25 березня, під зав’язку змагань-святкувань, терміново поставив університету за договорами, укладеними:

  • о 09:52 год. – 4 підлогові підставки для прапорів загальною вартістю 7 960 грн;
  • о 10:58 год. – ще 12 таких підставок, стільки ж атласних прапорів та 12 настільних прапорців із поліестеру на майже 36 тисяч грн.

У проміжку між купівлею символіки з ФОП Духін В.О. уклали договір про негайну поставку 4-х шин Excellence 215/60 R16. Обійшлося автомобільне взуття в 10 360 грн.

Шини пристойні, призначені для літа, розроблені для швидкісних сучасних автомобілів. Реклама обіцяє при їхньому застосуванні вражаючий рівень комфорту, впевнене кермування, справжнє задоволення від їзди, точність та плавність ходу, максимальне шумопоглинання, безпеку та високе зчеплення навіть із вологим дорожнім покриттям.

Виготовляє їх легендарна американська компанія Goodyear, найбільший у світі виробник автогуми, який співпрацює з лідерами індустрії: Porsche, Mercedes-Benz, Audi, BMW, Ford.

Напевне, жодній машині з автопарку університету – 30-річному ЗІЛу, двом ГАЗам 1999 року випуску чи 15-річному ПАЗу – подібна розкіш не потрібна. Навіть мінівену Mercedes-Benz Viano, що став відомим після того, як тендерні оборудки ПНТУ набули розголосу.

Джипу Mercedes-Benz ML 500, оформленому на матір ректора, вони теж зайві – діаметр замалий.

Тож припускаю, що поїхали ті шини в зовсім іншому напрямку.

І таке питання не дає спокою: столів для філософського спорту придбано п’ять, а послуг з їх монтажу – чотири?

08

Зліва направо: Пругло, Греба, Іщейкін | фото з сайту ПНТУ

Завершу цитатами з виступів почесних гостей ПНТУ.

Вадим Стеценко, голова Комітету з фізичного виховання і спорту МОН: «Це класно коли викладачі мають бажання пограти в такий прекрасний вид спорту, поспілкуватись і провести дуже гарно час».

Роман Греба, заступник міністра: «Я розумію, що ми щось робимо правильно. Довкола спорту».

І ще: «Коли я приїжджаю сюди, я приїжджаю не за грошима, я приїжджаю за емоціями».

Не знаю, чи криється в цих словах якась глибинна філософія, але Фройд точно б плакав.

P.S. Уже після підготовки матеріалу стало відомо, що загалом на ремонт спортивного корпусу ПНТУ витратив близько 20 мільйонів гривень. Фахівці кажуть: це – надмірно великі кошти!


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація