kMcUFRJxmLsRDYe7

«Коли ми говоримо, що не можемо чогось досягти, не можемо щось зробити, то самі себе обкрадаємо. Мій мозок не може обробити невдачу. Він не може сприйняти провал. Якщо колись мені прийдеться сісти, поглянути собі в обличчя й сказати: «Ти невдаха!» – для мене це гірше, ніж смерть!»

Кобі Брайант

Легендарний Кобі почав свою кар’єру НБА в 1996 році, саме в цей час ігри НБА транслювали по каналу ICTV в Україні. Наша пацанська тусовка 9–11 річних хлопців розділилася на 2 табори: ті, кому батьки дозволяли дивитися ігри вночі (американський час) і ті, хто дивився у повторі вдень. Ввечері ми збиралися у дворі навколо одного гумового задрипаного м’яча й намагалися копіювати рухи наших баскетних героїв. Далі були завзяті сперечання, хто з гравців НБА найкрутіший: Джордан, Пейтон, Хардуей, Айверсон, Хілл... та, звичайно, Брайант. У кожного з нас був свій фаворит, але 100% погоджувалися, що Кобі надособливий.

Його манера гри нагадувала танець, він вмів робити все: кидати дальні кидки, середні або ж злітати над усіма на слем данк. Він однозначно той, чиї рухи копіюватимуть цілі покоління. Також він був першим в історії гравцем НБА, якого задрафтували зі школи – ну хіба не мрія кожного хлопця?  Шокуючим для нас став конкурс слем данків 1997 року, де він забив  «із-під ноги» і став найкращим данкером планети.

Трохи згодом він став наймолодшим гравцем, який потрапив до матчу всіх зірок НБА. Той матч  ми записали на відеокасети й перегадали десятки разів протягом року. Пізніше разом зі своєю командою «Лос Анжелес Лейкерс» він 5 разів стане чемпіоном НБА, двічі стане MVP (найкорисніший гравець ліги), візьме участь ще у 18(!) матчах усіх зірок і набере низку рекордів і нагород, про які можна почитати в інтернеті.

 Особливою ниткою в нашій пам’яті прошиті його іменні кросівки! Хто не знає, для будь-якого  хлопця баскетболіста кросівки – це чи не найголовніший атрибут у житті!  До цього ми знали, що є одні іменні кросівки Nike Jordan. І тут – бах! – виходять Adidas Kobe. Що це було.. Кожен про них мріяв, збирав гроші, почав підробляти, аби їх тільки здобути. Але мрія для більшості залишалася мрією, тому що, по-перше, це 90-ті і грошей не було в принципі, а по-друге, купити їх в Україні було ніде. Вже пізніше, коли ми пішли до університетів й почали підробляти, перші ж кошти зливали на кросівки, і сам я купив собі вживані Kobe 1, а згодом і Kobe 2. 

Пізніше для Kobe почали шити взуття Nike, і буквально пару років тому я придбав Nike Kobe Protro, які нагадали усі мої переживання десятирічної давнини.

Постери на стінах. Зараз це вже пережиток, адже одним кліком можна побачити все бажане на смартфоні за лічені секунди або ж надрукувати будь-що на одязі, банері тощо, якщо дуже треба. Раніше ж своїх баскетбольних героів ми вирізали з журналів, міняли постери на більш цінні для звичайних людей речі або якось «пробивали» правдами й неправдами. Стіна моєї кімнати була повністю заклеєна баскетболістами, я дивився на цю стіну кожного ранку й перед сном і мріяв бути одним із них. Також дивився на ці постери перед кожним тренуванням чи грою, налаштовувався на досягнення, а в самісінькому центрі висів постер Kobe!  

Батьки й знайомі не розуміли нашого захоплення: підвернуті руки й ноги, збиті коліна й лігті, подерті долоні й вибиті пальці, десятки пар протертих підошв кросівок, на які ніколи не вистачало грошей. Але як не мріяли і не старалися, pro-гравцями ми так і не стали, мабуть, кожному своє. Але здобули щось значно більше: спортивну статуру й здоров‘я, вміння працювати в команді, наполегливість, витривалість, силу волі, терпіння; знайшли нових друзів, привертали увагу дівчат, не проводили час в сумнівних компаніях, не курили й не вживали наркотики.

Дякую й тобі за це, Кобі!

Доля – несправедлива штука: забрала від нас спортивного героя, людину-епоху, культ покоління, захопивши з собою ще й його 13-річну доньку й друзів.

Світла пам'ять тобі, Кобі, ти живий, доки живі ті, хто тебе пам’ятає й поважає.