YrjKpmMqmpSihnwQ

«Районы, кварталы, жилые масивы…

украсят фонтаны и будет красиво…»

(Рома Звєрь + моє натхнення)

А Ви пам’ятаєте з дитинства в чому вимірюється зріст удава? Я пам’ятаю. Його зріст дорівнює 38 папугам або 5 мавпам, або 2 слоненятам. Така система мір мене бентежила змалку, оскільки я розумів, що подібне має вимірюватися подібним. Я вважав, що якщо хочеш точно та об’єктивно виміряти невизначений зріст удава, треба взяти маленького удава з точною довжиною 1 м і кілька разів прикласти його до великого…

 …саме зараз у Полтаві, у парку біля стадіону «Ворскла»,   будується фонтан, який обійдеться міському бюджету в 26,5 млн. гривень. Чи не занадто висока ціна? Є різні думки стосовно цього, але для об’єктивності будівництво цього фонтану треба порівняти з чимось подібним.

Я подумав і вирішив зіставити 2 фонтани – той, що будується у парку біля стадіону «Ворскла» і новий фонтан, який нещодавно був збудований у мікрорайоні «Садовий» його забудовником – ТОВ «БК «Комбінат виробничих підприємств». Чи буде таке порівняння об’єктивним – про це судити Вам. Але все по порядку.

 Фонтан в «Садовому» – епіцентр уваги для місцевої малечі

У мікрорайоні «Садовому» у жовтні минулого року було закінчено будівництво першого у Полтаві «сухого» фонтану. Даний фонтан зараз, у пекельну червневу спеку, працює «у поті чола». Його включають кожного дня у 9:00 і виключають о 22:00 годині, чому несказанно радіють мешканці «Садового», особливо місцева малеча. І мабуть, їм несказанно заздрять мешканці інших спальних районів Полтави, в яких таких фонтанів немає.

«Сухий» або плоский фонтан – нове явище для Полтави, тому, гадаю, треба коротко розкрити принцип його дії. «Сухий» фонтан обладнаний спеціальною решіткою, з-під якої б’ють струмені води, при цьому, сама чаша з водою знаходиться під землею, вона схована під решітку. Завдяки такій конструкції «сухий» фонтан має кілька суттєвих, очевидних переваг порівняно з класичним фонтаном з чашею:

  • люди можуть впритул підійти до «сухого» фонтану, ходити по його решітці, знаходитись в епіцентрі подій. Особливо це подобається дітям, які полюбляють бігати та гратися серед струменів, що б’ють вгору ;
  • «сухий» фонтан абсолютно безпечний, оскільки все обладнання знаходиться під землею. Дитина ніколи не зможе упасти у «сухий» фонтан, а отже, ніколи не налякає до смерті своїх батьків, які на секунду втратили пильність;
  • «сухий» фонтан залишає функціональним майданчик, де він знаходиться. У години, коли фонтан не працює, майданчик під ним можна використовувати для інших цілей. Це може бути пішохідна зона або простір для зборів чи навіть концертів;
  • сухий фонтан дешевий в обслуговуванні, він не потребує дорогої консервації на зимовий період.  На одній цій статті можуть економитись значні кошти.  

Так виглядає вдень фонтан в «Садовому» з вікна будинку, що поруч

Саме такий «сухий» фонтан з’явився у «Садовому». Майданчик під даним фонтаном викладений з плит із двокольорового граніту товщиною 30 мм, діаметр майданчика 16,5 м, загальна площа - 215 м2. Струмені води б’ють з 15 струменних форсунок, виготовлених  з нержавіючої харчової сталі.

«Сухий» фонтан у «Садовому» має кілька високотехнологічних «примочок».    

Окремо слід відзначити систему фільтрації циркулюючої води, що включає в себе сміттєнакопичувальний фільтр попередньої очистки, циркуляційний піщаний фільтр тонкої очистки, автоматичну електронну систему аналізу та хімічної обробки води (постійно проходить  дезінфекція та контроль рівня PH).

Фонтан оснащений електронним автоматичним блоком керування. Його робота забезпечується за допомогою змінної програми на основі DMX-протоколу, що виконує частотне регулювання основної помпи, відкривання електричних клапанів на форсунки та вмикання підсвітки. У системі фонтану передбачено автоматичне підтримання робочого рівня води у ємностях та захист основної помпи від «сухого ходу». А у  приміщенні керування фонтаном встановлено додаткове обладнання для аварійного відкачування води.

…фонтан в «Садовому» дарує щасливі моменти для дорослих і не дуже…

А підсвітка, Ви бачили вночі підсвітку фонтану в «Садовому»?  Використання ламп з технологією RGB дає змогу отримати 1000 різних кольорів та відтінків. Я скажу Вам, що нічний режим роботи даного фонтану вражає. Не вірите? Треба просто приїхати і побачити його на власні очі.

А тепер головне. Я не полінився і, мабуть, трошки втомив Вас, довго перераховуючи технологічні «примочки» фонтану у «Садовому». Але це не просто так. Фонтан має надвисоку ступінь технічного виконання. І ВСЕ ЦЕ обійшлося забудовнику ( ТОВ «БК «Комбінат виробничих підприємств») в загальну суму 3 460 000,00 гривень.

Ще раз, повністю функціонуючий, ультра-сучасний, непересічний, високотехнологічний, вкрай функціональний фонтан обійшовся в 3,5 мільони гривень. Як Ви розумієте, оскільки фонтан будувався за приватні кошти забудовника,  ця цифра є повністю об’єктивною і ринковою, ніхто нічого «не домальовував».

Ввечорі фонтан в «Садовому» набуває елементів казковості та фантасмагорії

Далі уявимо, що вищезгаданий «сухий фонтан» - наш умовний маленький удав довжиною 1 метр, за допомогою якого ми тепер зможемо поміряти правдивий і справедливий зріст великого удава – фонтану у парку біля стадіону «Ворскла».

Отже, загальний бюджет для будівництва фонтану у парку біля стадіону «Ворскла» в 7,5 разів (!!!) більше ніж бюджет на будівництво фонтану у «Садовому». Тобто, Ви розумієте? За ці самі гроші, за умови їх ЧЕСНОГО І ПРОЗОРОГО ВИКОРИСТАННЯ, міська влада могла збудувати 7 таких якісних «сухих» фонтанів, як у «Садовому». Свій фонтан міг з’явитися майже в кожному спальному районі нашого міста. 

Замість цього зовсім скоро ми отримаємо один, але як говорять посадовці «такого ще ніколи не було у Полтаві».

Між тим, якщо з професійного боку придивитись до нового фонтану у парку біля стадіону «Ворскла», то він не здається вже таким «супер-пупер».

Загальна площа ділянки фонтану всього 266,8 м2 (це нагадаю, майже стільки, скільки площа «сухого» фонтану у «Садовому»).

У кошторисі на будівництво цього фонтану є 2 найбільші статті:

  • облицювання фонтана гранітними плитами – 6 241 341 гривень;
  • технологічне обладнання фонтана - 9 379 313 гривень.

Щодо першої статті, я скажу, що це немов яйця Фаберже – візуально круто, понтів багато, але функціоналу замало, його майже немає.

Стосовно ж 9,4 млн. гривень на «технологічне обладнання», то тут просто «зриває дах».

 …і ще Вам нічного фонтану з «Садового»

Скажіть мені, що (!!!), що можна накупити на 9,4 мільйони гривень. Яке технологічне обладнання може коштувати такі шалені гроші, якщо в приблизно аналогічному за площею, за кількістю струменних форсунок фонтані, все технологічне обладнання вмістилося в суму, приблизно в 5 разів меншу ! В 5 разів !!!

Словом, фонтани, будівництво яких профінансоване з нашого міського бюджету, міряти фонтанами, що побудовані за приватні кошти, звісно ж, категорично не можна.

Краще їх міряти папугами, мавпами та слоненятами ).

p.s. а за мешканців мікрорайону «Садовий» вкрай приємно. Мати у літню, безжалісну спеку поруч зі своїм будинком сучасний фонтан, чи це не мрія кожного пересічного полтавця?

Бажаю Вам всім фонтанів, великих та малих. Лише, щоб не було болісно прикро за даремно витрачені кошти.