DawI3o7msNVcQNvb

Кожного дня ми відкриваємо очі й нас, як високі хвилі західного Криму, накривають тяжкі думки широкого спектра від дрібних побутових проблем до долі країни та питання майбутнього. І люди підіймаються на зустріч цим проблемам та в супереч новинам і фейсбучним срачам ідуть з високо піднятою головою в цю тяжку Українську реальність. І таких людей все менше. Я — давно не один із цих сміливців й давно здався та на тяжке питання майбутнього відповів страшним словом „міграція“. 4 дні тому це саме слово вимовив також один із моїх близьких товаришів після тяжкої бесіди. 

Цей текстик короткий переказ фактів нашої бесіди без патетики та персонального скиглення. Бути сильною людиною, чи здатися міграції — це вже вибір персоналії. 

Для кожного полтавця очевидними є два питання:

1. А шо там?

2. А шо тут?

Що чекає там більшість з мігрантів очевидно: не дуже престижна робота, не висока зарплатня, якої буде вистачати на життя, авто, пару дітей та відпустку раз на рік. Можливо іпотека у 20 років на власне житло. Набагато важливішим є 2 питання. Яке майбутнє чекає людей в Україні?

Рівень життя і ВВП

Перший і найважливіший, хоча і багатьма критикований, параметр при оцінці рівня життя — це ВВП. Валовий внутрішній продукт. Простіше сказати, це все те, що виробляє країна. Що це означає для нас? Ми маємо свій рівень доходу та витрати. З підвищенням рівня життя ці параметри відповідно зростають. Припустимо, ви полюбляєте шоколадні тортики. Смакуєте їх раз в місяць в „Місцевій кав'ярні“ (не для реклами, там реально смачний шоколадний тортик). Якщо у вас підвищилась зарплата ви можете дозволити собі чай з шоколадним тортиком вже не раз в місяць, а, припустимо, кожні вихідні. Відповідно рівень споживання тортиків зріс в 4 рази. Також зросте і показник вашої ваги. Можливо, не в 4 рази, але зміни ви помітите. Вірте мені! Я знаю.

Але ці тортики та чай потрібно виробити. Зі споживанням зростає виробництво. Тому нас вчить неокласична економічна теорія! Відповідно, зростає і показник ВВП. Замінимо тортик на інший продукт чи послугу і так зрозуміємо суть процесу. ВВП і рівень життя вони знаходяться в прямій залежності, чому нас постійно вчить пан Петріченко. Ваш рівень споживання може і не зрости, а зрости можуть ціни. І тоді ВВП все одно зросте. А ви думали на чому засноване зростання економіки України? Про це потрібно говорити окремо.

Український ВВП та його ріст

Стартовою точкою для нас на 2019 року є цифра 131 млрд доларів. Це Український ВВП. І він росте. Останні 3 роки в середньому на 3 відсотки. Якщо вірити прогнозам це зростання продовжиться і далі відповідно на 2,9% у 2019, на 3,4% у 2020 та на 3,8% у 2021. Це прогноз світового банку. В ідеальних умовах.

Не варто забувати також, що з часів 2 революції були підписані угоди по реструктуризації зовнішнього боргу країни. До речі, держборг на поточний момент становить 2 106, 493 млрд грн, що близько 81 млрд доларів. Що у свою чергу 62% відсотка ВВП, що не так погано для західного світу. У РФ - 10%, а у США — понад 100%.

Згідно з договором реструктуризація зовнішніх боргів у 2015 Україна підписала якісь угоди. Зокрема про те, що наступні 4 роки платити практично нічого не будуть. Цей період якраз закінчується у 2019 році, коли у нас пішов колишній президент. Але я думаю це збіг. Не могли ж вони підписати договір на термін його служби, для його зручностей. Не вірю в це!

Громадянка Яресько підписала договори з найбільшими кредиторами з США, які дають в борг у доларах, які друкує США.

Згідно з угодою Україні було списано 3,8 млрд доларів від МВФ і дано паузу з виплатами до 2019. З 2019 рік потрібно платити близько 1,7 млрд доларів за збільшеними відсотками. 1,7 це близько 1,5% ВВП. Але ми знаємо, що кредити МВФ даються під хороші умови, інша справа приватний кредитор.

Найбільшим приватним кредитором України є інвестфонд Franklin Templeton. І ці хлопці свого прибутку не упустять. Борги тут ніхто не списав, але була укладена угода суть якої полягає в тому, що до 2021 року Україна не має ніяких виплат, але починаючи з наступного року якщо темпи зростання ВВП становлять від 3 до 4% то кредитори отримають 15% від номінальної суми зростання ВВП, що перевищує 3%. Якщо економіка буде рости швидше, ніж на 4% в рік, то розмір виплати збільшиться: до 15% від виплати додадуться 40% від суми, що перевищує зростання в 4%. Однак протягом перших п'яти років (з 2021 по 2025 роки) платіж кредиторам не може перевищувати 1% ВВП.

Власне це і є причина, чому реальне зростання ВВП не перевищуватиме 3%. Це просто не вигідно. Але я у своїх рахунках беру ідеальний варіант і встановлюю середній зріст ВВП на рівні 3,3%. Імовірність такого зростання майже 0, але ми всі віримо в (вписати прізвище політика) та в чудо.

Коли Україна досягне рівня життя дореволюційного 2013 року?

Ми припустили, що зростання реального ВВП складе 3,3%. І це не далеко від оптимістичного сценарію світового банку. Тепер ми можемо підрахувати, коли Україна вийде на рівень життя 2013 року. Це дуже просто для цього нам необхідні дані міністерства статистики та калькулятор складних процентів, який можна легко знайти в інтернеті.

                                                                    ВВП України 2013 - 180 млрд доларів

                                                                    ВВП України 2019 - 131 млрд доларів

                                                                    Темпи зростання - 3,3%

Шляхом підрахунку складного відсотка отримуємо дані. Після 11 років ВВП України буде на рівні 2013 - 181.25.

11 років при найкращих оптимальних умовах. 16 років — така ціна нашої демократії! Так що ви хоча б цінуєте це! А зараз подумайте — які ви будете через 11 років? Чи будуть у вас діти? Дружина, чоловік або чому ви там віддаєте перевагу? Яким буде ваше життя і які альтернативні варіанти? Про них і поговоримо.

Коли Україна досягне рівня Польщі 2019 або Німеччини 2019?

Найпопулярнішим напрямом міграції у нас є, зрозуміло, Польща, але згідно багатьом опитуванням найбажанішим є варіант з Німеччиною. Тому і розглянемо, коли ми досягнемо їх рівня у 2019 році.

Тут варто відзначити, що ви можете прямо завтра переїхати до Польщі та отримати цей рівень вже зараз. Для себе, для дітей і чоловіка або дружини, у залежності від ваших уподобань.

З розрахунками тут складніше. Ми не знаємо точного числа жителів України та тому ВВП на душу населення є дуже нестійкий показник. Але я повторюся — всі підрахунки зроблені для ідеальних умов. Данні світового банку і міністерства статистики.

ВВП на душу населення Україна 2019 - 3100 доларів

ВВП на душу населення Польща 2019 - 16640 доларів

ВВП на душу населення в Німеччині 2019 - 47500 доларів

Зростання ВВП 3,3%

Підрахувавши складний відсоток ми отримаємо, що через 52-53 роки ми досягнемо рівня життя Польщі у 2019 році. Рівень життя, як в Німеччині у 2019 через 85 років. А де буде Німеччина і Польща через 50 і 85 років? Не знаю. Я ж не Ванга і не український політик.

Це брехня! Я легко знайду роботу на (вписати число) доларів і в Полтаві!

І це правда. Ви, можливо, освічений, як Вернер фон Браун і досвідчений, як рибалка в оповіданні „Старий і море“, і можеш не просто знайти роботу, а і гори силою думки рухати! Але є ще інші люди. Ну люди! Водії тролейбусів, офіціанти, продавці, прибиральниці й соціальні працівники. Робітники. Їх не поцілував Господь даруючи супер силу підприємця. Їх не нагородила мама вродою, а батько — фінансами (або мама — фінансами, а батько — вродою).

Середня заробітна плата в Україні - 10239 грн. Але ми з вами знаємо, і пан Петріченко не дасть збрехати, про існування такого терміна як медіальна заробітна плата. Це показник, який показує суму в центрі зарплатного ряду і ділить його на дві рівні частини. Так ось за даними контори Dragon Capital заробітну плату меншу за середню отримують в Україні 64%, а якщо з цієї статистики вилучити міста з більш як мільйоном мешканців показник просто лякає - 76%!

Тобто ваш шанс отримувати більш як 10000 грн складає, в кращому випадку, лише 36%. До складу щасливчиків, що отримують понад 30000 належать лише 7% громадян.

Висновки

Я не песиміст і не оптиміст. Я намагаюсь реально дивитися на речі та ці цифри мене лякають. 11 років, 50 років і майже 90 років. Я вражений силою духу людей, які маючи можливість (професію, знання, тітку в Канаді) лишаються в Україні та несуть на свої плечах цей тягар розвитку. Але їх з кожним днем не прибуває.

Я вам не дядько чи радник і не плачу по вашому рахунку. У нас навіть, можливо, відсутні спільні інтереси й слухати мене не обов'язково. Але кожна людина може сама знайти всі данні, які потрібні для розрахунків і поділивши листочок паперу на 2 частини вписати плюси й мінуси персонально для себе. Я це зробив, мої друзі це зробили та мільйони українців теж. Можливо час і тобі?

P. S. : Не вірьте людям з інтернету! Перевіряйте інформацію. 

P. S. 2 : Інформація взята тут: