kAc7ZbjZysTaFUmV

Концентрат 4.0 – масштабний форум у сфері бізнесу. Виступи восьми спікерів тривали дев’ять годин.

Під одним дахом зібралося 8 500 людей. Це наймасштабніша конференція у моєму житті. Особисто для мене, основна цінність таких форумів – не бізнес-навчання, а можливість послухати спікерів, який я поважаю і якими надихаюся. Це також вдала можливість для нетворкінгу.

На четвертий Концентрат я прийшов, щоб послухати Оскара Хартманна та Євгена Чичваркіна. Що несподівано, їхні виступи залишили діаметрально протилежні враження.

Відкривав день Оскар Хартманн – серійний підприємець, інвестор та філантроп, засновник компаній KupiVIP, Carprice, CarFix, Aktivo та багатьох інших. Він успішно веде YouTube-канал про підприємництво.

Одразу скажу, що вважаю Оскара заочним наставником. Я передивився усі його відео, виступи, інтерв'ю. Так що сприймав його виступ дещо не так, як більша частина тих, хто в залі. Але цього разу мені “не зайшло”, чогось не вистачило.

Але початок був цікавий. Оскар вийшов на сцену і спробував підкурити. Далі запитав: думаєте, куріння вбиває? Ось що вбиває… Він розповів про те, як впоратися з навантаженням і зберегти баланс між бізнесом та особистим життям.

Наступним виступав Олександр Конотопський, який ще в студентські роки побудував успішну компанію з дистрибуції охоронної техніки, та Дмитро Дубілет – IT-директор Приватбанку, співзасновник мобільного банку monobank.

Їхні виступи були дуже цікавими та інформативними. Дуже круто сказав Конотопський: ""У бізнесі перемагають єб*шери, а єб*шерей перемагають єб*шери, які думають"".

Після обіду нас чекав незвичайний формат ток-шоу, під час якого Андрій Федорів ставив чотирьом топ-бізнесменам України глибокі питання. Що цікаво, позиції розділялися практично завжди. Це давало можливість побачити картину повністю та подивитися на одне і те ж з різних сторін. Це – дуже цінно.

Далі був дуже системний виступ Олександра Висоцького – одного з топових консультантів, який зміг побудувати міжнародну консалтингову компанію. У виступі було дуже багато практичної цінності, але мало шоу. Тому його недооцінили інші учасники. Що цікаво, вони заявляли, що їх цікавить практичний контент.

Після Висоцького виступав Євген Чичваркин – підприємець, мільйонер, співзасновник та колишній співвласник мережі салонів стільникового зв'язку «Євросєть». І виступив він нереально круто. Його виступ разюче відрізнявся від сотень тих, які мені пощастило бачити. Без слайдів – лише нотатки в блокноті. Без загравань з публікою, але з сильними думками та сильною подачею. Результат – оплески, які тривали кілька хвилин.

Так, було про політику, про особисте, але це було органічно та перепліталося з підприємницьким досвідом, фактами та аналогіями. Це викликало не роздратування, а повагу. Після виступу я шкодував лише про те, що він не тривало довше.

Останнім був виступ Євгена Черняка, якого анонсували як хедлайнера форуму. Черняк – український бізнесмен, голова наглядової ради холдингу Global Spirits, 28-й за рейтингом «Найбагатші люди України 2009» журналу Форбс. Епічна поява на сцені, потужний інтерактив у форматі Q&A (запитання та відповіді). Як завжди, курйозні/кумедні діалоги й багато цінних думок та прикладів.

Щоб резюмувати, я пропоную топ-10 висловлювань спікерів:

Навіть коли було бурхливе економічне зростання, 60% людей вважали, що ситуація погіршується. Щоб рости, потрібно вміти протистояти негативному фону новин. Інакше – чимала спокуса від безвиході нічого не робити. (Оскар Хартманн)

Відчуття відповідальності важливіше, ніж професіоналізм. Простіше з людини зробити спеціаліста, ніж зі спеціаліста – людину. (Владислав Чечоткін).

Якщо є крок, повинен бути слід. Треба робити тільки те, що дозволить залишити після себе слід, не робити безглуздого. (Костянтин Єфименко).

Починати бізнес у партнерстві, тому що ""страшно одному"" – погана причина. Коли страх зникне, виявиться, що іншої цінності в партнерстві й не було. А коли кожен партнер приносить щось своє надзвичайно важливе, тоді це має сенс. (Олександр Висоцький).

Спочатку кожен партнер виконує функцію керівника. Треба усвідомлювати – ми зараз взаємодіємо як комерційний директор з виробничим директором чи як партнери? (Олександр Висоцький).

Продукт повинен бути настільки краще ринка, щоб маржа могла дозволити платити співробітникам вище ринка. Тоді не буде проблем з привабленням сильних працівників і утриманням їх. (Євген Черняк).

Кращий спосіб захисту від вигорання? Вигорання – це тоді, коли не подобається і не виходить. Якщо улюблена справа і все виходить – вигорання не буде. (Євген Черняк).

Максимальна ефективність команди – наслідок правильного цілепокладання. Якщо особисті цілі кожного члена команди синхронізуються з загальнокомандною метою, кожен буде працювати на максимум. Тому прорив неминучий. (Євген Черняк).

Особиста ефективність – вміння займати 24 години важливими речами, що дає максимальний ефект. Якщо на землі лежить один долар і 100 доларів, а ти можеш нагнутися лише один раз, то ти візьмеш 100 доларів. Так і тут. (Євген Черняк).

Резюме на сайт – вирок. На кращих людей полюють, їх переманюють. А наймання людей із сайту – кінець компанії. (Євген Черняк).