xuJYrgNRB7o7AD6m

Кожного разу, повертаючись до Литви, я відкриваю її з нового боку. Але після останнього місяця, проведеного в цій країні, можу сказати, що вона стала мені рідною. Адже твій дім – там, де твоє серце. І Литва назавжди отримала частинку мого серця.

Я не історик і не буду розповідати про віки спільної історії, не лінгвіст, тож не буду говорити про неймовірну кількість слів, схожих за звучанням і тотожними за змістом – все це можна прочитати і без мене. Я не спеціаліст з культурних чи національних питань і все, про що я говоритиму далі, заснована на моєму досвіді та почуттях.

Наші народи надзвичайно близькі ментально. Цьому сприяє географія, історія та культура, але існує ще щось. Це свобода. Любов, віра та воля до свободи цілого народу стали визначальними як для литовців, так і для українців.

На шляху євроінтеграції Україна повинна звернути свою увагу на яскраві приклади розвитку інших європейських країн. Литва – саме такий приклад. Ця країна пройшла схожий шлях і має досвід, який ми можемо перейняти.

Зупинимося на темі освіти, адже цілий місяць я навчалася у найстарішому університеті Литви. Система освіти в Литовській республіці кардинально відрізняється від нашої своїм підходом до організації навчального процесу.

Місяць, проведений у Вільнюському університеті, показав мені, наскільки вища освіта в Україні потребує ґрунтовних змін – починаючи від матеріально-технічної бази, яка створює максимально комфортні умови для отримання знань, закінчуючи індивідуальними підходами до викладання навчальних дисциплін.

У Литві існують декілька видів вищих навчальних закладів. Класичні університети, як Вільнюський, – це університети, в яких працює авторитетний академічний колектив. Це справжня альма матер наук про все на світі. Це місце, де зароджуються нові ідеї, теорії, концепції, здійснюються важливі відкриття. Тут отримують ґрунтовні знання, здобувають високу кваліфікацію та стають кращими спеціалістами своєї справи.

Іншим популярним видом є університети прикладних наук, як-от Вільнюський колегіум (ВІКО), – це вищі навчальні заклади, спрямовані на закріплення теорії практикою. Переважна більшість академічного колективу є спеціалістами-практиками. Такі навчальні заклади – це можливість для студентів навчатися та паралельно працювати за своєю спеціальністю, здобуваючи реальні навички в процесі роботи. Вони мають велику кількість англомовних програм, які відкривають іноземним студентам шлях до світу практики.

Викладачі в Литві мають гарну рису – створювати в студентському колективі дружню атмосферу, де відсутня ворожнеча та постійна боротьба за додатковий бал. Підтримувати здоровий дух у колективі допомагає і практика нерозголошення викладачами отриманих студентами оцінок та результатів робіт на загал. При цьому зберігається конкуренція, але головними суперниками в цій боротьбі стають ти сьогоднішній і ти майбутній.

Толерантність, рівність у ставленні до всіх студентів та готовність допомогти, зайвий раз приділити увагу проблемним питанням дисципліни, налагодження відкритого контакту зі студентами і надання їм можливостей для самореалізації – саме так працюють викладачі у балтійській країні.

Я знаю, що в нашої країни є величезний потенціал, який охоплює як матеріальні, так і людські ресурси. Наша країна багата на науковців, академіків, практиків з великої літери, які можуть представляти Україну в світі. Для цього держава повинна дати їм можливості для втілення своїх прогресивних ідей та проектів. Це складний та довготривалий процес, але я з впевненістю можу сказати, що литовські колеги можуть та хочуть поділитися своїм досвідом, адже вони пройшли той самий шлях. Головне – це бажання та віра в сили свого народу.