Катерина Кібенко
Катерина Кібенко

Фото – Анна Сенік, колаж – Юлія Сухопарова

У театрі імені Миколи Гоголя артисти львівського етногурту «Курбаси» презентували проєкт, в основі якого – святкування шістдесятиліття легендарного ансамблю «Древо» із села Крячківка Полтавської області.

Дійство складалося з двох частин: перша – концерт гурту «Курбаси», друга – прем’єра документального фільму «Древо. Любов».

Модерувала вечір Яніна Барибіна, яка організувала відзначення ювілею «Древа» за підтримки Полтавської облдержадміністрації:

«На Полтавщині шанують спадщину, на Полтавщині знають, що то за диво – полтавське багатоголосся. Хай не буде багато зайвих слів: хай станеться диво любові».

На сцену театру вийшли «Курбаси»: Наталія Рибка-Пархоменко, Марія Онещак і Юрій Йосифович. Львів’яни співали пісні класиків народної поліфонії – ансамблю «Древо». Їм дякували оплесками та сміливими «браво». Українське багатоголосся – унікальний спосіб виконання народних пісень. Ним володіли предки, цей дар переймають нащадки.

«Наше покоління навчається, перебуваючи в довжелезних історіях виспівування доль наших попередників, – говорить Марія Онещак. – Це велетенське древо – з глибоким корінням, з міцним стовбуром, з гілками-пагонами – розрослося настільки, що захопило весь світ. Ми – гілочка зі Львова».

Набувшись трохи в пісні (так описали своє перебування на сцені «Курбаси»), артисти передали музичне слово старшим хранителям традиції. У Крячківці прем’єра кінострічки відбулася 17 жовтня. Зараз в ансамблі співають старійшина Надія Роздабара, керівниця Ніна Рева, Надія Рвач, Галина Лисенко, Ніна Забава, Наталія Левада.

На полтавській театральній сцені глядачі вітали «Древо», а невдовзі – вихованців дитячої вокально-хорової студії «Домінус» (керівниця групи народного співу – Аліна Зінченко). Одна мистецька подія об’єднала три покоління з різних куточків України: Львова, Крячківки та Полтави. У технічній майстерності кожного колективу відчутне глибинне осмислення слів і дослідження досвіду, на основі якого виникли тексти.

Після антракту – перегляд документальної стрічки. «Древо. Любов» – це присвята-вдячність від «Курбасів» славетному гурту з нагоди його 60-літнього ювілею. Фільм-свято відзняли за підтримки Львівської міської ради та Управління культури. Режисер – Юрій Йосифович.

 «“Древо” зберігає унікальну школу традиційного співу України, яка визнана як світова цінність. Ансамбль “Древо” має учнів у Західній Європі, Америці і навіть в Японії. Ідея відзначення події належить співачці зі світовим ім’ям Мар’яні Садовській (Німеччина, м. Кьольн), яку підтримав відомий гурт “Курбаси”», – анонсували організатори у фейсбуці. 

У фільмі діють «Древо», «Курбаси» та близько 40 небайдужих учнів і шанувальників з України та світу. Наприкінці звучить пісня, яка й дала назву легендарному гурту, – «Ой, у полі древо». Вона здіймається вгору на тлі гостинного села Крячківка й летить до тих, хто чує її сьогодні, і тих, хто почує через віки. Серед імен творців документальної картини читаємо:

«У пам'ять усіх, хто був древом».

Фото Юрія Репала

Стоп-кадри надані Юрієм Йосифовичем