Tymchenko

Попри те, що Закон України “Про ринок природного газу” був прийнятий ще у 2015 році, маємо констатувати, що сегмент цього ринку, який стосується постачання природного газу побутовим споживачам, досі продовжує своє формування. У зв’язку з цим дуже важливо щоб населення мало уявлення про актуальні умови функціонування цього ринку та знало про основні права та обов’язки споживачів природного газу.

Насамперед потрібно пам'ятати, що торік, у зв'язку з внесенням змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 30.09.2015 року, якою затверджені Правила постачання природного газу, у побутових споживачів з'явилася реальна можливість обирати постачальників природного газу серед компаній, які мають відповідну ліцензію. Перевірку наявності та чинності ліцензії на постачання природного газу, щодо тієї чи іншої компанії, можна здійснити на сайті НКРЕКП.

Постачання природного газу здійснюється на підставі типового договору, умови якого є однаковими для всіх побутових споживачів України. Типовий договір постачання природного газу побутовим споживачам затверджений постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2500. Важливо розуміти, що даний договір укладається шляхом заявочного приєднання споживача до його умов та не потребує двостороннього підписання письмової форми договору. Проте, на письмову вимогу побутового споживача, постачальник зобов’язаний протягом десяти робочих днів з дати отримання такої вимоги безкоштовно надати побутовому споживачу підписану уповноваженою особою постачальника письмову форму договору постачання природного газу побутовим споживачам. 

Споживачі є вільними у виборі постачальника та можуть укласти договір на постачання природного газу з будь-яким постачальником територія ліцензованої діяльності якого охоплює місцезнаходження об'єкту споживача. Однак вони мають розуміти, що постачальник має право відмовити споживачу в укладенні договору. 

Важливо зауважити про те, що починаючи з 01.05.2021 року, у зв'язку з прийняттям постанови НКРЕКП від 07.04.2021 року № 572, всі побутові споживачі, незалежно від обраного ними постачальника, автоматично (без отримання їх згоди) були переведені на постачання природного газу на умовах базової річної пропозиції. Це означає, що з 01.05.2021 року і до 30.04.2022 року для споживачів діятиме фіксована вартість природного газу. Причому ціна фіксується лише в бік збільшення, оскільки за постачальником залишено право зменшувати ціну природного газу протягом періоду дії базової річної пропозиції. Оплата природного газу в рамках базової річної пропозиції здійснюється споживачем не пізніше 25 числа місяця, наступного за розрахунковим.

Базова річна пропозиція відразу не застосовуватиметься тільки до тих споживачів, яким постачання газу станом на 01.05.2021 року здійснювалось за фіксованою ціною на річний період (12 місяців). Постачання природного газу таким споживачам буде здійснюватися на умовах базової річної пропозиції з дати закінчення зазначеного періоду.

Постановою № 572 Споживачам надано право обирати також і інші комерційні пропозиції на постачання природного газу, крім річної базової, інформацію про які постачальники зобов'язані розміщувати на своєму веб-сайті. Наприклад це може бути вже звичний для всіх місячний тариф, коли ціна газу затверджується постачальником

щомісяця і, як правило, є максимальною в холодну пору року, а мінімальною влітку та на початку осені. Однак, згідно постанови № 572, постачальники не зобов'язані, а мають право пропонувати споживачам інші комерційні пропозиції умови, яких будуть

відрізнятися від умов базової річної пропозиції. Таким чином,цілком можлива ситуація, коли споживачі не зможуть змінити базову річну пропозицію на інші комерційні пропозиції, у зв'язку з тим, що постачальник просто не буде їх пропонувати. Так, наприклад, НАК "НАФТОГАЗ УКРАЇНИ", на сьогодні, не пропонує споживачам інших комерційних пропозицій, крім річної базової. 

Постанова № 572 передбачає важливе правило відповідно до якого, у разі зміни споживачем річного базового тарифу на будь-який інший тариф, постачальник має право відмовити повторно постачати споживачу природний газ у рамках базової річної пропозиції в поточному році (з 01 травня по 30 квітня). Тому перед переходом з річної базової пропозиції на іншу, споживачам необхідно уважно ознайомитися з її умовами та зважити на всі можливі вигоди і ризики.  

Також варто пам'ятати про те, що постачальникам надано право змінювати умови комерційних пропозицій (крім умов базової річної пропозиції) та припиняти їх дію (крім базової річної пропозиції). Про відповідні зміни (в т.ч. припинення дії пропозиції) постачальник зобов'язаний повідомити споживача не пізніше ніж за один місяць.    

Це основні та найбільш важливі правила функціонування ринку природного газу для побутових споживачів, що діють на сьогодні. Однак, з огляду на продовження становлення цього ринку і його стрімкий розвиток, споживачам варто слідкувати за змінами правил на відповідному ринку, оскільки такі зміни можуть стосуватися їх прав та обов'язків.

І наостанок інформація для мешканців Полтавської області, які станом на 01.03.2021 року були споживачами ТОВ "ПОЛТАВАГАЗ ЗБУТ".

У зв'язку з припиненням ТОВ "ПОЛТАВАГАЗ ЗБУТ" постачання природного газу для населення з 01.03.2021 року, всі споживачі цієї організації автоматично стали споживачами постачальника останньої надії (ПОН). Функції ПОН, за результатами урядового конкурсу виконує НАК "НАФТОГАЗ УКРАЇНИ". Однак, таким споживачам варто пам'ятати, що в тому випадку коли НАК "НАФТОГАЗ УКРАЇНИ" виступає для них в якості ПОН, ціна на природний газ буде значно вищою ніж для звичайних споживачів цієї компанії. Так, наприклад, в червні ціна природного газу НАК "НАФТОГАЗ УКРАЇНИ", як постачальника останньої надії, складає 11,59 грн за кубічний метр.

Чинним законодавством на споживачів ПОН покладено обов'язок здійснити зміну ПОН на іншого постачальника, який функціонує в умовах ринку. Тому рекомендую таким споживачам не зволікати з вибором постачальника газу, адже це, в першу чергу, дозволить зекономити їх кошти.