92Q7zerxHTWJjZmh

Одного разу я сказала фразу: «Я тобі не дорогенька», – це була реакція-відповідь Петра Порошенка на запитання журналістки Марини Баранівської. І ми з моєю колежанкою Лізою Кузменко в знак солідарності з журналісткою надрукували футболки та запустили флешмоб #ятобінедорогенька.

З інформацією працюю давно. В Інституті масової інформації ми фіксуємо порушення прав журналістів, дотримання медіями журналістських стандартів, медійні тренди. А тут вперше на собі відчула, що таке атаки ботів та онлайн-булінг. Мені надходили сотні повідомлень з образами, погрозами та переконаннями, що звертання до журналістки «дорогенька» аж ніяк не є сексизмом.

І аж раптом, після заяви Володимира Зеленського, про жінок як про бренд всі ці люди різко увірували в толерантність та гендерну рівність й стали антисексистами і секстистками. Та все б нічого, але ж ті самі люди щиро обурюються висловлюванням Зеленського і в той самий час дозволять собі сексистські коментарі в мій бік.

В 2014-2018 роках ІМІ видавав журналістам бронежилети в короткострокову оренду. Броніків було мало, і їх ніде не можна було придбати, бажаючих – багато й постійні черги. Один раз в офісі подзвонив телефон. Просили бронежилети для однієї з моніторигових місій. Я пояснила, що, на жаль, ми їх надаємо тільки медійникам, і вони у нас в постійному коловороті. У відповідь почула: «Добре, Ірино, але якщо когось із наших вб‘ють – це буде на вашій совісті». Як мене це емоційно прибило, пояснювати не буду.

Коли ми з Лізою сказали #ятобінедорогенька до Порошенка – звернули увагу на зневажливе та сексистське звертання саме до ЖУРНАЛІСТКИ. Нагадаю, що працюю в правозахисній журналістській організації. Про хвилю хейту в мережі також не розказуватиму, але дякую за досвід.

Коли чую діалоги людей про вибори президента, часто там звучить щось на кшталт: «Нічого страшного, подивимся на нього, і єслі шо, його знесуть на Майдані». Тоді я не витримую і питаю, чи вони зносили на Майдані попереднього? До речі, ще жоден/жодна, хто так казав, – на Майдані не були.

Сьогодні масово отримую багато зневажливих/образливих коментарів і повідомлень, мовляв: «А чого це мовчать недорогенькі?». Відкрию маленький секретик, дорогенькі мої, говорити, писати пости/транспоранти, виходити на майдани і протести ви так само можете, а не чекати на обурення інших. На відміну від бронежилетів, слова – не лімітовані.

І боротьба з незручним сексизмом – це такі самі граблі, на які наступали всі без виключення українські президенти, і на які наступив й сам Зеленський.