dac9ac7jcoujyihf

У 2019 році, попри шалений спротив і саботаж сільського голови села Супрунівки В. Богатиря, створено Супрунівську об’єднану територіальну громаду. Ініціаторами виступили група депутатів Супрунівської сільради. ОТГ поєднала сільські ради Супрунівки та Гожулів. Відповідно до законодавства голосуванню депутатів передували громадські слухання, де ¾ учасників з обох сільських рад висловилися за утворення спільної ОТГ. Населення – майже 10 тисяч. Супрунівська ОТГ отримує висновок про спроможність від ОДА та потрапляє у всі державні реєстри об’єднаних громад. Попереду – тільки перші вибори голови та депутатів ОТГ.

Але в законі – очевидна прогалина: відповідно до закону сільський голова громади-ініціатора ОТГ (Супрунівки) мав подати до ОДА лист про звернення до ЦВК щодо призначення перших виборів в ОТГ. Реальними ініціаторами ОТГ в Супрунівці були група депутатів. А сільський голова В. Богатир та контрольована ним частина депутатів, задіяних в комунальному господарстві та виконкомі, були проти. Тому він максимально протидіяв процесу об’єднання. Треба подавати звернення, а Богатир тягне. Анонсовано пікет перед сільрадою, щоб змусити голову підписати це звернення. Богатир за дві години збирає «розширений виконком» щоб зустріти робочу групу. Подробиці тут. І попри скандал наступного дня таки йде у відпустку на місяць. Спеціально щоб не витримати встановлені в законі терміни щодо подання цього звернення до ОДА та ще на рік залишитися на посаді.

У першій половині 2019 році остаточно розсипається об’єднання двох сільських рад – Абазівки і Пальчиківки (вони знаходяться за Супрунівською сільською радою відносно Полтави). Не дійшовши згоди у низці питань, депутати не прийняли остаточного рішення про створення Абазівської ОТГ. У чинній тоді редакції перспективного плану Полтавської області ОДА все ще фіксує Абазівку (центр), Пальчиківку, Чорноглазівку, Валок в одній ОТГ. З цього моменту ні в 2019 році, ні в 2020 році ні Абазівка, ні Пальчиківка жодних активних дій щодо своєї участі в будь-якій конфігурації ОТГ не приймають. Не було проведено жодних громадських слухань щодо створення ОТГ або приєднання до сусідніх: вже існуючої Мачухівської ОТГ, з якою межує Абазівка, або участь в утворенні Супрунівської ОТГ. Ці питання на сесіях відповідних рад фігурують з формулюванням «прослухали інформацію щодо…» без жодних «резолютивних» висновків та голосувань.

Як і очікувалося, через зрив строків подання звернення у Супрунівській ОТГ у грудні 2019 не проходять перші вибори голови та депутатів. На початку 2020 року вже нова влада змінює методику спроможності об’єднаних територіальних громад: відтепер площа спроможної громади має становити 200 кв. км, а у Супрунівської ОТГ у конфігурації Супрунівка – Гожули поки що тільки 84 кв.км.

Водночас з січня 2020 року, маючи на руках персональні дані мешканців Супрунівської, Абазівської, Гожулівської, Пальчиківської сільрад, екс-мер Полтави та водночас головний претендент на посаду голови Полтавської міської ОТГ (у 2020 році) О. Мамай організовує масове постачання пенсіонерів цих сільських територій харчовими наборами, вочевидь почавши передвиборчу кампанію в «Полтавській міській ОТГ», яка тільки-но з’явилася в перспективному плані Полтавської області.

З цього часу виконувачка обов’язків директорки департаменту економічного розвитку Полтавської ОДА О. Онупко змінює свою позицію щодо Супрунівської ОТГ. Хоча ще у вересні 2019 року вона активно тиснула на сільського голову Супрунівки через те, що він не подав вищезгадане звернення, готувала відповідні листи Богатирю за підписом в.о. голови ОДА Є. Пругла.

З січня вона спочатку уникає зустрічей з членами робочої групи Супрунівської ОТГ. Перспективний план вже є, але його, як відомо, нікому не показують. Потім формулює свою позицію так: «Не колотіться вже. Вас (Супрунівську ОТГ) все рівно не пропустять. Підете під Полтавську ОТГ». У січні 2020 року! На питання, хто і чому «не пропустить», О. Онупко на зустрічі з членами робочої групи відповідає, що таке рішення буцімто прийняв Мінрегіон.

Дослівно: «Сказали (в Міністерстві), що окреслять циркулем 50 км навколо Полтави і всьо».

З січня Полтавська ОДА виступає не «рівновіддаленою», а де-факто зацікавленою стороною у вирішенні цієї ситуації. Наміри очевидні – створення Полтавської міської ОТГ (місто Полтава плюс 10 сільрад навколо). Прикметно, що в аналогічній ситуації з утворенням Кременчуцької міської ОТГ та ж сама ОДА займає зовсім іншу позицію: силоміць у Кременчуцьку міську ОТГ всі навколишні села в радіусі 40 км не заганяє, вдовольнившись включенням до міської ОТГ однієї Потоцької сільської ради.

Нагадаю, напередодні облради вже усунуті від формування перспективних планів під приводом протидії лобізму. Суб’єктами, наділеними повнотою реальної влади у питаннях, що стосуються формування перспективного плану, стають голова ОДА, його перший заступник та кілька народних депутатів Полтавщини.

З цього часу Полтавська ОДА вже листами відсікає намагання Чорноглазівки та Валку доєднатися до Супрунівської ОТГ і тим самим підсилити її територіальну спроможність. Цими листами ОДА заперечує добровільність децентралізації, наголошує на «перспективних планах» як єдиному інструменті формування ОТГ на Полтавщині.

Абазівка та Пальчиківка на неодноразові пропозиції сільських голів Гожулів, Чорноглазівки та Валку провести громадські слухання щодо доєднання до Супрунівської ОТГ формулюють позицію: «ми будемо чекати рішення ОДА щодо перспективного плану».

У лютому відбувається зустріч першого заступника голови Полтавської ОДА Д. Луніна з представниками робочої групи по утворенню Супрунівської ОТГ. На ній Д. Лунін ставить ультимативну вимогу до робочої групи Супрунівської ОТГ: або ви змушуєте Абазівку і Пальчиківку провести громадські слухання та сесії щодо доєднання до Супрунівської ОТГ, або всі 6 сільрад йдуть у Полтавську міську ОТГ. Термін – «до кінця тижня». Тобто 4 дні. Одразу після цієї зустрічі голова Гожулівської сільради зв’язується з головами Пальчиківської та Абазівської сільрад. Ті обіцяють провести громадські слухання. Але вже наступного дня змінюють свою позицію на «будемо чекати рішення за перспективним планом ОДА». Тим самим Абазівка з Пальчиківкою (сумарно 3 тисячі населення) стають якорем для Супрунівської ОТГ в конфігурації Супрунівка, Гожули, Чорноглазівка, Валок (майже 12 тисяч населення), який тягне всіх у Полтавську міську ОТГ.

При цьому ні Пальчиківка, ні Абазівка публічно жодним чином не фіксують своє ставлення до перспективи входження ані до Супрунівської ОТГ, ані до Мачухівської ОТГ, ані до Полтавської міської ОТГ. Немає ні листів голів, не проводилися громадські слухання, не було рішень сесій депутатів. Голови цих сільрад міцно тримають позицію «будемо чекати рішення по перспективному плану ОДА». Така позиція частково пов’язана з тим, що місцеві мешканці ще з 2017 року мали негативний досвід спілкування з сільським головою Супрунівки В. Богатирем, який на громадських зборах в Абазівці розповідав про «багату Супрунівку» та «бідну Абазівку», торпедуючи процес об’єднання, ініційований тоді Абазівкою. Але ще негативніше мешканці цих віддалених щодо міста сільських територій налаштовані щодо входження до Полтавської міської ОТГ. Тому ймовірне проведення громадських слухань ризикує зафіксувати таку позицію публічно.

У березні 2020 року після публікації перспективного плану, де Абазівка та Пальчиківка також у Полтавській міській ОТГ, абазівський сільський голова разом з пальчиківським представником відвідують сесію Чорноглазівської сільради, на якій присутній ще й валківський сільський голова. Там вони без попередніх громадських слухань у своїх сільських радах пропонують Чорноглазівці та Валку створити Абазівську ОТГ з 4 сільрад: Абазівка, Пальчиківка, Чорноглазівка, Валок. З подивом дізнаються про зміну методики спроможності, відповідно до якої така конфігурація ОТГ – територіально неспроможна, тому не варто і пробувати. І одразу ж отримують вже чергову зустрічну пропозицію сільських голів Чорноглазівки і Валку доєднатися до Супрунівської ОТГ. Голова Абазівської сільради перед чорноглазівськими депутатами говорить, що їх мешканці проти участі Абазівської сільради в Полтавській ОТГ, тому треба обговорити це питання на громадських слуханнях. І обіцяє зібрати громадські слухання щодо доєднання до Супрунівської ОТГ. З тим від’їжджає додому, але вже наступного дня інформує валківського сільського голову, що громадські слухання збирати не буде, а «буде чекати адміністративного приєднання». Приблизно через тиждень уряд вводить карантин.

Після зустрічі представників робочої групи з утворення Супрунівської ОТГ з першим заступником голови ОДА Д. Луніним виконувачка обов’язків директора департаменту економічного розвитку О. Онупко пише кілька листів: головам Чорноглазівки та Валку вих. № 01.2-7/702 від 27.02.2020 року та народному депутату А. Бобляху (за підписом голови ОДА О. В. Синєгубова) вих. 17.10/2/01-57  від 19.02.20. Вони подібні. Майже ідентичні. І в цих листах О. Онупко вже відкрито лобіює входження Абазівки і Пальчиківки до Полтавської міської ОТГ. Але, нагадаю, жодного легітимного та публічного рішення ці сільради про свою участь у Полтавській ОТГ не приймали! Тобто, не спитавши людей, О. Онупко стає в позицію «захисника» 3-тисячної громади Пальчиківки та Абазівки у нібито їх прагненні приєднання до Полтави. Та замість рішення мешканців Абазівки та Пальчиківки маніпулятивно «пророкує», що буцімто в Супрунівській або Мачухівській ОТГ (така можливість приєднання також є, було б бажання цих сільрад виявити свою волю) вони не зможуть «ефективно функціонувати».

Пише:

«Наразі надані пропозиції щодо укрупнення Супрунівської громади двома сільськими радами. Проте формат громади у складі Валківської, Гожулівської, Супрунівської та Чорноглазівської сільських рад позбавляє мешканців Абазівської та Пальчиківської сільських рад, які будуть відмежовані від усіх інших громад Полтавського району, можливості приєднатися до Полтавської громади та ефективно функціонувати в подальшому».

По-перше, О. Онупко фактично звинувачує Супрунівську ОТГ в тому, що Абазівська та Пальчиківська сільради не можуть приєднатися до Полтави. Але, якщо подивитися на карту, то виявиться, що винна географія! Відсутність спільних меж з містом – головний критерій для можливості формування спільної громади. Це той самий фактор, про який Онупко пише в цих же листах нижче, але в іншому контексті, натякаючи, що Валок не межує з Гожулами, але чомусь прагне в спільну ОТГ: «Пункт 1 статті 8 Закону передбачає, що добровільно приєднатися до об’єднаної територіальної громади, визнаної спроможною відповідно до частини четвертої статті 9 цього Закону, має право суміжна сільська, селищна територіальна громада…». Але різниця в тому, що Валок свої документи до ОДА подав разом з Чорноглазівкою, через яку межує. А Абазівка та Пальчиківка натомість хронічно «чекають».

Крім того, чому це вони будуть «відмежовані»? За такою логікою, Україна «відмежована» від Німеччини Польщею, але це ж не привід висувати Польщі претензії? Навіть не беручи участі у об’єднавчих процесах донедавна, у Абазівки та Пальчиківки досі тільки в Полтавському районі є два варіанти участі:

  1. Доєднатися до Супрунівської ОТГ.
  2. Доєднатися до Мачухівської ОТГ.

Було б бажання!

По-друге, незрозуміло, які саме підстави дають право О. Онупко голослівно стверджувати, що у форматі цих сільських ОТГ Абазівка та Пальчиківка «не зможуть ефективно функціонувати в подальшому» ?! При тому, що відстані від населених пунктів до центру таких ОТГ будуть менші за відстань до Полтави, а ймовірне представництво мешканців цих сіл як у Мачухівській, так і в Супрунівській радах ОТГ буде набагато кращим ніж пів депутата (і це не фігура мови, а реальний прогноз представництва селян в ОМС), якого ці мешканці зможуть обрати в міську раду Полтавської ОТГ! А значить, можливість залучення бюджетних коштів для розвитку цих сільських територій та процесів життєдіяльності майбутньої громади буде набагато кращою, ніж за участі в Полтавській міській ОТГ. У разі входження цих громад до Супрунівської ОТГ сумарна частка представників міноритарних сільських громад: Гожулів, Чорноглазівки, Абазівки, Пальчиківки та Валку – буде більшою за представництво депутатів від Супрунівки у спільній раді Супрунівської ОТГ, а значить, рішення будуть збалансованими та в інтересах всієї майбутньої об’єднаної громади. І якщо б О. Онупко уважно читала Закон далі, то там чітко зазначено, що погіршення представництва селян в органах місцевого самоврядування в процесі об’єднання неприпустиме. 

І третє, головне: незрозуміло, у кого і в який спосіб пані Онупко питала дозволу в офіційних документах ОДА на державних бланках писати нібито в інтересах мешканців двох сільрад, а значить, від їх імені такі речі? Та ще й давати на підпис щойно призначеному голові ОДА О. Синєгубову такі маніпулятивні листи?! Були громадські слухання? Депутати на сесіях приймали рішення? Чи може Абазівка та Пальчиківка провели референдум? Яка легітимність такої позиції О. Онупко в порівнянні з проголосованим у повній відповідності до законодавства рішенням майже 12-тисячної громади Супрунівки, Гожулів, Чорноглазівки, Валку?!

Підсумовуючи вищесказане: питання про створення Супрунівської ОТГ в форматі 6 сільських рад: Супрунівської, Гожулівської, Чорноглазівської, Абазівської, Пальчиківської, Валківської – це максимально природнє формування спроможної сільської об’єднаної територіальної громади відповідно до духу реформи децентралізації та букви закону. Не під політичний, земельний, майновий, чи ще якийсь інтерес, а виключно з ініціативи місцевих мешканців, депутатів чотирьох сільських рад та принаймні трьох сільських голів: Гожулів, Чорноглазівки, Валка. На жаль, можливість волевиявлення щодо цього питання мешканців Абазівської та Пальчиківської сільських рад через громадські слухання вочевидь заблокована, а тому в цьому питанні робоча група щодо утворення Супрунівської ОТГ пропонує владі взяти відповідальність на себе та проявити саме державницьку позицію щодо майбутнього цих сільських територій. Маємо надію, що здоровий глузд переможе, і Супрунівська ОТГ відбудеться.