Тарас Захаров: Не кричіть на тещу, або що потрібно знати про домашнє насильство  


Якщо ви полюбляєте дивитись американські фільми кримінального чи юридичного спрямування, то вам відомо про такі обмеження, які застосовуються в праві США, як, наприклад, заборона наближатися до конкретної особи на певну відстань. Наприклад, в одній із серій культового серіалу «Друзі» персонаж Фібі не знала, чи може вона піти на концерт Стінга, бо отримала заборону наближатись до нього та його сім’ї ближче, ніж на 300 метрів. Такі «фантастичні», на наш погляд, заходи тепер доступні і в Україні, проте поки що виключно жертвам домашнього насильства.

7 грудня 2017 року Президент України підписав ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству», який якісно по-новому пропонує захищати жертв від їх кривдників.

Збільшення уваги держави до проблеми насильства в сім’ї та розроблення принципово нового підходу до вирішення цієї кричущої проблеми очевидно – новий закон значно розширив:

  • коло осіб, які можуть визнаватись жертвами такого насилля;
  • коло уповноважених на допомогу в таких справах органів;
  • коло спеціальних заходів, які припиняють чи попереджають насильство у сім’ї.

Жертвою домашнього насильства визнається будь-яка особа, яка піддається фізичному, психологічному, економічному або сексуальному насильству в колі своєї сім’ї, родини, в середовищі осіб, з яким проживають спільно і навіть в колі колишніх родичів.

Тож, шановні, пам’ятайте, що відбирання «заначки» чоловіка, сварки з тещею, примусове годування дитини пиріжечками або навіть експерименти в ліжку можуть бути визнані актами домашнього насильства з досить неприємними наслідками. Також не радимо телефонувати колишнім коханим на не дуже тверезу голову і розповідати все, що ви про них думаєте, бо якою б милою або не дуже тваринкою він/вона не були – вони також захищаються цим Законом.

Окрім жартів, якщо ви стали жертвою домашнього насильства – не бійтеся просити про допомогу: це не соромно, це спосіб зберегти себе або своїх близьких.

Провідна роль у безпосередньому та терміновому припиненні та захисті жертв віддана уповноваженим підрозділам Національної поліції України та суду. Значну роль у перевихованні та обліку і контролю за кривдниками віддана державним адміністраціям і органам місцевого самоврядування.

Якщо вас ображають, психологічно пригнічують, незаконно виганяють з вашого дому або чинять сексуальне насильство тощо у близькому для вас колі – терміново звертайтесь до органів Національної поліції. Чим вони можуть допомогти? Відтепер поліція уповноважена видавати термінові заборонні приписи на строк до 10 діб, як-то: зобов’язати кривдника покинути вашу оселю, заборонити туди заходити і перебувати там і навіть заборонити у будь-який спосіб контактувати з вами (тобто дзвонити, писати, бачитись, передавати повідомлення через друзів тощо). Це дозволить вам упоратись із стресом, заручитись допомогою близьких або фахівців, можливо, знайти інше місце проживання, а вашому кривднику – зрозуміти серйозність його становища і незаконність своїх дій.

Якщо зазначені термінові заходи не допомогли – ідіть до суду. Суд на строк від 1 до 6 місяців може накласти такі ж заборони, а також обмежити чи заборонити спілкування з постраждалою дитиною, усунути перешкоди в користуванні вашим майном, заборонити наближатися до місць, які ви часто відвідуєте, заборонити вас розшукувати, якщо ви самі цього не хочете.

Окрім цих заходів, які стосуються безпосередньо жертви, держава поставить кривдника на спеціальних облік і зобов’яже його пройти спеціальний профілактичний курс. Крім того, відтепер в Україні створюється спеціальний єдиний реєстр актів домашнього насильства, до якого в обов’язковому порядку будуть занесені дані порушника.

Просіть про допомогу – і вам її нададуть.


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}



Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація