Ігор Гавриленко: Неспортивна поведінка – 7 мільйонів на корпус, що завалився


Про обвал даху дитячої спортшколи у місті Вишневому, що під Києвом, чули, певно, всі. Він стався 1 грудня – щойно випав більш-менш значний сніг.

01_ПНТУ_Спорткомплекс_0

01_ПНТУ_Спорткомплекс_2

01_ПНТУ_Спорткомплекс_3

01_ПНТУ_Спорткомплекс_4

Ці фото – не звідти.

На початку 2010 року за подібних обставин у місті Полтаві рухнув спортивний комплекс тутешнього національного техуніверситету. Вишу, який готує архітекторів і будівельників.

За проектом споруда мала вміщувати півтори тисячі осіб.

Однак перекриття «унікальної» споруди не витримали першої ж зими.

На щастя, як і зараз, ніхто не загинув.

Але було втрачено чимало коштів.

На старті вартість проекту становила 7 мільйонів гривень, потім стала ще більшою.

Утім, керівництво ПНТУ відразу «вмило руки», заявивши, що будівництво начебто велося без залучення бюджетних коштів.

Голова правління ВАТ «Полтаватрансбуд» усю відповідальність на себе покладати не хотів і підкреслював, що офіційним замовником виступав університет.

Правоохоронці, певно, повірили версії про відсутність збитків.

Для правдоподібності «Полтаватрансбуд» влітку 2010 року подав до суду позов на проектанта та субпідрядників. Хотів стягнути з них близько 4 мільйонів гривень.

Полтавський  національний технічний університет брав участь у судовому процесі як третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні позивача.

Відповідачі, Приватне підприємство «Енергобуд» та Відкрите акціонерне товариство ПМК-226 «Первомайськводбуд», провини за собою не визнавали. Наполягали на проведенні комплексної будівельно-технічної експертизи.

02_суд. рішення_проти

ПП «Енергобуд» доводив, що докази його вини як генерального проектувальника у руйнуванні металевого каркасу будівлі відсутні. Звертав увагу суду на те, що під час будівництва авторський та технічний нагляд не здійснювалися, а підрядник – «Полтаватрансбуд» актів на приховані роботи не надавав. Вхідний контроль якості готових металовиробів був відсутнім.

Не бачив прямого причинного зв’язку між своїми діями та завданими збитками і другий відповідач – «Первомайськводбуд».

Третя особа на стороні відповідачів – Науково-виробниче підприємство «Унікас», котре виступало субпідрядною проектною організацією та безпосередньо розробляло робочий проект металевих конструкцій споруди, зауважувало, що після призупинення будівельних робіт у червні 2009 року об’єкт не було законсервовано позивачем.

Крім того, «Унікас» наполягав на тому, що в зведеному комплексному висновку двох будівельно-експертних установ зауважень до проектної документації не було.

До речі, проект несучих рам каркасу розробив кандидат технічних наук, доцент із Миколаєва Володимир Богза, директор і засновник ТОВ НВП «Унікас».

Як повідомляє Вікіпедія, Володимир Богза – вчений секретар Миколаївського обласного відділення Української асоціації з металевих конструкцій, технічний експерт Міністерства оборони України.

Інженерне ноу-хау Богзи, застосоване при будівництві спорткомплексу –  нестандартне покриття з 30-метровим прольотом, захищене патентом.

На час катастрофи 2010 року подібних споруд було збудовано лише три. Одну – в Донецьку, ще дві – у Полтаві (про долю другої з них йтиметься далі).

03_суд. рішення_відмова експерта

Суд доручив проведення будівельно-технічної експертизи трьом фахівцям, серед яких двоє (!?) були співробітниками ПНТУ, тобто зацікавленої установи.

Експерти виконувати завдання суду відмовилися.

Потім один із відповідачів, «Первомайськводбуд» здійснив ліквідацію себе як юридичної особи, а позивач подав заяву про відмову від позову.

24 травня 2011 року суддя на прізвище Босий закрив справу.

04_суд. рішення_закриття

На той час «матеріально постраждале» ВАТ «Полтаватрансбуд» звело елітний будинок у центрі Полтави, впритул до корпусів ПНТУ, а дружина ректора вишу Володимира Онищенка оформила собі у власність у цьому будинку розкішний двоярусний пентхауз площею 240 кв. м.

05_будинок

При цьому, як ми мусимо вірити, збитків ні державі, ні університету не завдано.

Керівництво Полтавського заводу медичного скла, котре теж мало необережність використати проект миколаївців, внесло корективи й посилило конструкції власного спорткомплексу. У результаті він простояв кілька років.

…Однак у січні 2016 року і його дах обвалився під вагою снігу.

06_медскла

У Вишневому приміщення спортивної школи було здано в експлуатацію у квітні 2018 року. Протрималося, як і спорткомплекс ПНТУ, до першого значного снігу.

07_у Вишневому_Наші гроші

Не думаю, що винні в нинішньому обвалі спортивної арени будуть покарані.

Не повинна вводити в оману ні рішучість прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, який доручив невідкладно провести розслідування причин руйнування будівлі.

Ні оперативність правоохоронців, котрі вже відкрили кримінальне провадження за двома статтями Кримінального кодексу – щодо порушення правил безпечної експлуатації будівель і споруд (ч. 1 ст. 275), а також привласнення, розтрати майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем (ч. 5 ст. 191). І затримали трьох причетних: директора фірми, що виступила генеральним підрядником будівництва, виконроба та підприємця, який здійснював технічний нагляд під час зведення спорткомплексу.

Восени 2016 року, коли після щойно проведеного на 400 тисяч гривень ремонту стався обвал капітальних стін школи у місті Василькові, теж на Київщині, була і спеціальна комісія, створена прем’єром Гройсманом. І поліція Київської області відкривала кримінальне провадження стосовно порушення правил безпечної експлуатації будівель і споруд.

Лише вироку не було.

В умовах, коли висновки експертів, результати слідства, позицію прокурорів, рішення судів можна купити, сподіватися на притягнення винуватців до передбаченої законом відповідальності, не доводиться. Тим більше, що в усіх згаданих випадках обійшлося без жертв.

Інакше б подібні інциденти давно вже скінчилися.


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація