sLJekioLxWyqnUca

Від сьогодні маємо використовувати лише новий міжнародний номер IBAN. Це суттєвий крок, щоб модернізувати банківську систему розрахунків.

По суті, International Bank Account Number (IBAN) – це послідовність цифр і літер, записаних в іншому форматі. Новий номер має містити код країни (для нас – це UA), цифри базового банківського рахунку та 2 контрольні цифри, щоб стежити за відсутністю помилок в IBAN за допомогою спеціального алгоритму.

Введення стандарту IBAN розпочали в серпні минулого року. З того часу усі нові рахунки в банках відкривали з використанням міжнародного номера за новим стандартом.

Активні рахунки планували змінити до кінця жовтня. Але згодом Нацбанк вирішив продовжити процес переходу до 12 січня. Тож якщо з початку серпня до вчорашнього дня документи на переказ коштів ми подавали двома варіантами на вибір (з використанням або традиційних реквізитів, або оновленого рахунку з IBAN), то з 13 січня банки приймають документи на переказ коштів виключно за новим рахунком – за стандартом IBAN.

Введення нового формату для банківських розрахунків – це важливий крок у розвитку платіжної системи країни. Спочатку IBAN послуговувалися лише в Європейському союзі, щоб звести міжбанківські розрахунки до однієї форми. Наразі цей код використовують у більш ніж 70 країнах світу. Тепер Україна долучилася до цього переліку і проводить реформу зі стандартизації банківських операцій.

Що дає IBAN?

Новий формат скоротить кількість обов’язкових реквізитів для платіжних документів. Завдяки цьому банку стане простіше ідентифікувати платника та одержувача коштів.

Мені, як клієнту, теж зручно. Адже замість переліку реквізитів, де є МФО, код ЄДРПОУ, юридична адреса, назва мого банку та власного рахунку, тепер потрібно вказати лише один номер – IBAN.

Тож перекази, як міжнародні, так і в межах України, мають проводитися швидше. А головне – скорочення реквізитів має зменшити кількість помилок у рахунках, щоб клієнти не витрачали час та гроші на перевірку та виправлення неточностей у реквізитах.

Міжнародний номер банківського рахунку за новим стандартом дозволить модернізувати систему електронних платежів, а також узгодить формат із європейським.

Як виглядає IBAN?

Новий номер складається з 29 знаків у певній послідовності:

  • код України – UA – 2 букви;
  • контрольний розряд – 2 цифри, що призначені для перевірки вірогідності рахунку;
  • МФО – код ідентифікації банку – 6 цифр;
  • рахунок – 19 знаків – нулі, що доповнюють номер до 29 знаків і безпосередньо номер банківського рахунку клієнта.

Що буде, якщо надсилатиму переказ на старі рахунки?

З січня 2020 року в Україні діють нові рахунки, зокрема й для зарахування податків. Усі кошти, що надсилатиму за старими реквізитами, просто не зарахуються і будуть повернені як нез’ясовані надходження. Тож тепер для банківських операцій мені потрібно знати номер IBAN одержувача. Нові реквізити державних служб уже з’явилися у відкритому доступі.

Що потрібно, щоб отримати IBAN?

Для отримання нового рахунку не потрібно подавати жодних заяв до банку. Перехід відбувається автоматично для всіх користувачів. Українські банки мають здійснити зміни самостійно і потім повідомити клієнтів про створення нових реквізитів. При цьому зміниться лише номер банківського рахунку, а платіжні картки залишаться дійсними.