Віталій Сердюк: Новорічні свята. Пити чи не пити, і все – про це.


Новий рік, Різдво, святкові корпоративні вечори на підприємствах, в установах, фірмах, шикарні столи з закусками і алкогольними напоями …

1507454503_menyu-2018-scho-povinno-buti-na-svyatkovomu-stol

Пити чи не пити?

Однозначної відповіді немає. Звичайно, поборники здорового і активного способу життя скажуть категоричне «Ні». Приєднається до їх думки і частина спортсменів, особливо професійних. Останні з десяток років відношу себе до цієї частини непитущих  і я. Хоча в молодості категорично зробити цього не зміг би. Але на те вона і молодість, особливо студентська.

Та не все так просто.

Розумію, що можу викликати шквал критики в свою адресу, але не стримаюсь і повідомлю наступне.

Бігуни полюбляють пити, і не тільки безалкогольні напої. Це підтверджує і наука. Недавнє дослідження, опубліковане в Frontiers in Psychiatry, показало, що тренування і вживання алкоголю співвідносяться досить позитивно. По суті, хоча спортсмени й рідше, ніж їх неприкаяні однолітки, зловживають нездоровою їжею або курінням, проте вони досить часто випивають.

Це  не причинно-наслідковий зв'язок: заняття бігом не змушують  вас пити, а вживання алкоголю не змусить вас бігати, але вчені розмірковують над, здавалося б, такими, що суперечать логіці, зв'язками.

Одна з теорій полягає в тому, що як біг, так і алкоголь стимулюють «дофаміновий шлях в область мозку» (не буду більш детально заглиблюватись в пояснення цього терміну), яка (область мозку) може періодично надавати організму відчуття ейфорії, схожі на нагороду.

Алкоголь, наркотики, секс, фізичні вправи – все це веде до викиду в мозок дофаміну, в результаті чого ми відчуваємо себе задоволеними.

Цілком можливо, що ті, хто люблять отримувати відчуття ейфорії через короткі проміжки часу (рюмка, доза, екстаз, бігові інтервали), також з великою вірогідністю будуть прагнути отримати «нагороду», яку дає порція віскі.

Але чи обов’язково на новорічні свята потрібно отримувати задоволення за допомогою алкоголю?  Та ж теорія, якої ми злегка торкнулись вище, підкреслює, що відчуття перемоги, ейфорії, спричиненої викидом в мозок дофаміну, викликають також заняття фізичною культурою і спортом.  І цей вид задоволення має суттєву перевагу, ніж чергова чарка за святковим столом, тому що не супроводжується похміллям.

Як же чудово в січневий вечір, прихопивши з собою лижний інвентар,  вийти всією сім’єю до навколишнього парку і отримати чималу порцію задоволення і насолоди від катання по білосніжному покривалу під зоряним небом, освітленим святковими феєрверками!

_1

А потім, вдосталь насолодившись отриманими емоціями і легкою втомою, повернутись до святкового столу, випити по келиху смачнючого фруктового напою та втамувавши апетит смачними овочевими салатами і фруктами! Повірте на слово – додаткового задоволення у вигляді чарки-другої, нехай і не сильно алкогольного напою ви вже не отримаєте. Світ чудовий і без спиртного!

Особливо, коли напередодні випав такий білий і пухнастий сніг.

А, можливо, замість застілля, ви осідлаєте велосипед в ці чудові зимові дні, вечори  і ранки, як оці хлопці в дендрологічному парку, що на світлині нижче?

017

Але якщо вам не по силах відмовитися від чарки-другої під час новорічних свят, як себе вести в такому випадку?

Як звести до мінімуму негативні наслідки від випитого алкоголю?

Обмежте вживання жирів. Саме жир дає додаткове навантаження на печінку і відкладається на тілі людини у вигляді зайвої ваги.

Якщо не хочете проблем зі шлунком – відкладіть в сторону олів'є з майонезом, краще віддайте перевагу овочам, нежирному білому м'ясу і повільним вуглеводам.

Овочеві салати створюють відчуття наповненості в шлунку, і ризик переїдання знижується.

Уникайте складних коктейлів – вони містять багато цукру і поєднують в собі   різні типи спиртів і напоїв, а таке поєднання ранком не додає оптимізму.

Найсильніше похмілля викликають міцні напої, отримані шляхом довгої витримки (коньяки, віскі, бренді) і всі види шипучих вин.

Пийте більше води, чим її більше в організмі, тим нижча концентрація спирту і, відповідно, ризик сп'яніння.

Запивайте алкоголь водою, трав'яним чаєм або морсом, уникайте соків в пакетах – це просто фабрика цукру. Також непогано підійде кефір, несолодкий компот або неміцний чай.

Перед сном непогано випити пару стаканів води з лимоном - це допоможе впоратися з ранковою спрагою. Відмовтеся від кави, адже вона також діє як діуретик.

Рухайтеся. Робіть паузи між новорічними тостами, періодично виходьте на холод, або хоча б провітрюйте приміщення. Легені наповнюються киснем, що сприяє більш швидкому окисленню етилового спирту і виведенню його з організму.

Вранці подбайте про правильний сніданок. Навіть якщо напередодні щось пішло не так, і зранку не хочеться навіть дивитися на їжу, корисний сніданок допоможе подолати страхи похмілля і поліпшить самопочуття.

Оберіть для ранкового харчування яйця (в них містяться амінокислоти, які захищають печінку від токсинів), курячий суп або вівсянку (вона заспокоїть бурхливий шлунок).

Не навантажуйте організм гострою, жирною або солоною їжею.

Головне питання, яке хвилює бігуна – чи потрібно йти на тренування з похмілля?

Ні в якому разі! І ось чому.

Іноді здається, що пробіжка після банкету виведе всі неприємні похмільні з потом. Але це не зовсім так.

Вийшовши на тренування, ви ще більше зневоднюєте своє тіло, що призводить до шкідливих наслідків.

Коли ви випиваєте, тіло починає витягувати воду з плазми крові. Далі зневоднення посилюється і тіло витягує воду з мозку, щоб підтримати роботу інших органів.

Коли мозку не вистачає води, він «розтягує» клітинні мембрани, що і викликає знайому всім головну похмільну біль. Саме тому пробіжка в умовах браку рідини виглядає не користю, а знущанням над власним організмом.

Крім того, в стані похмілля наш організм відчуває підвищене навантаження на серце, підвищується кров'яний тиск і частота серцевих скорочень, знижується концентрація уваги і погіршується координація.

Алкоголь також знижує сприйнятливість до болю, що може негативно відгукнутися після пробіжки – є великий ризик отримати травму і спочатку навіть її не відчути.

Краще замінити пробіжку прогулянкою. Мінімальна активність допоможе впоратися з похміллям, в голову не буде стукати на кожному кроці, а свіже повітря корисне завжди.

Можна піти на тренування в басейн або зробити зарядку. Заняття в спортзалі також краще відкласти до кращих часів: до серйозних навантажень можна переходити через 24-30 годин після вживання спиртних напоїв.

 


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація