O5MG5hj6SF2TkYYG

Майже всі політики перед виборами обіцяють ввести в Україні обов’язкове медичне страхування (ОМС), а після виборів їхні добрі наміри випаровуються. У Верховній Раді було кілька законопроєктів про ОМС, та жоден так і не дочекався прийняття. У чому ж криється суть проблеми? Спробуємо з’ясувати.

Почнемо з сухих чисел, які говорять самі за себе.

За оцінками Всесвітньої організації здоров’я (ВОЗ) система охорони здоров’я країни працює успішно, якщо на її потреби витрачається 5–7% ВВП. У бюджеті України на 2019 рік державне фінансування нашої медицини закладено на рівні 3,7% ВВП – 92,3 мільярда гривень з податків підприємств і фізичних осіб. Для порівняння, в США на ці потреби витрачають 17% ВВП, в Німеччині – 11%, в Японії – 10%. Очевидно, що на охорону здоров’я України витрати треба як мінімум подвоїти. Цю задачу вирішить медичне страхування.

Та на шляху до прийняття закону про ОМС є кілька перехресть, де треба робити вибір, яким шляхом піти, і немає готових рішень, що гарантують успіх.

  1. Куди збирати кошти?

На сьогодні є два варіанти:

- створити державний фонд,

- дати страховим компаніям можливість укладати з громадянами договори ОМС.

Хтось стверджує, що однозначно має бути державний фонд, не годиться віддавати такий ласий шматок грошових потоків бізнесу. А опоненти говорять, що в державних структурах більше можливостей для корупції. На створення і функціонування фонду треба чимало грошей, а ось в страхових компаніях інфраструктура обслуговування вже вибудована, вони готові до роботи хоч завтра.

  1. Як збирати кошти?

Перший варіант – утримувати платежі з доходів громадян. За працюючих людей платежі в фонд ОМС чи в страхову компанію мають вносити підприємства, а за дітей, пенсіонерів і безробітних – держава. Та ми знаємо, як майстерно вміють наші співвітчизники ухилятись від податків, тому є другий шлях наповнення фонду ОМС – з витрат. Для цього в ціну всіх товарів і послуг необхідно закласти відрахування на медицину і зобов’язати підприємства перераховувати їх в фонд. Можна піти третім шляхом –  укладати договори ОМС на кшталт автоцивілки.

  1. Як витрачати кошти?

У спадок від Радянського Союзу нам лишився принцип фінансування системи охорони здоров’я з розрахунку на кожне ліжко-місце в медичному закладі. Медреформа вводить інший підхід – фінансування за надану медичну послугу. Очевидно, що другий варіант більш прозорий і справедливий, однак він вимагає серйозних структурних змін в лікувальних закладах, які натрапляють на спротив старої системи, як і все нове. Сьогодні державні клініки не мають розрахункових рахунків і прайсів на послуги. Досі за роботу лікарям пацієнти кладуть гроші в кишеню халату або в сумнівні лікарняні благодійні фонди.

  1. На що витрачати кошти?

У страхуванні страховою подією не може бути що завгодно. Програма страхування описує, які ризики покриваються, у якому випадку витрати відшкодовуються, які є обмеження і винятки. Отже, під ОМС треба розробити конкретну програму страхування. Наприклад, коштами ОМС можна буде оплатити: виклик швидкої допомоги за наявності підстав, невідкладний і плановий стаціонар, прийом лікаря в амбулаторії, діагностичні дослідження. А от кошти на ліки з аптеки при амбулаторному лікуванні можуть не входити в програму. Винятком може стати лікування безпліддя чи хронічних хвороб у стані ремісії, протезування зубів, косметична операція тощо. Також не варто очікувати, що будуть оплачені БАДи чи методи нетрадиційної медицини… У деяких країнах ОМС покриває тільки фіксовану частину витрат на лікування (наприклад, 80%), а решту пацієнти платять самостійно. Варіантів багато, й Україні доведеться обирати свій.

Бачимо, що закон вимагає від депутатів мудрості і мужності при його прийнятті. Який би варіант ОМС не обрали, він не буде ідеальним і однозначно збільшить наші з вами витрати. Тому його можуть спинити законотворці-популісти.

Але далі фінансування нашої медицини не може залишатися на такому низькому рівні! Тому мудрість і мужність ми можемо проявити самі і скористатись добровільним медичним страхуванням (ДМС). Принаймні власні проблеми з оплатою медичних послуг ми вирішимо.