Kondratenko

Мережа продуктових магазинів АТБ нещодавно почала впроваджувати пакети з крохмалю, без пластику. Зізнаюся, я скептично віднеслася до даної новини, адже на екотемах часто спекулюють, ловлять хайп.

Тому вирішила власноруч розібратися в даній ситуації та перевірити чи дійсно новий пакет з АТБ екологічний і не розкладається на мікропластик, який також забруднює навколишнє середовище.

Своє дослідження я розпочала з розбору складу пакету:

  • PBAT (полібутират адипат терефталат) 75%
  • PLA (полімолочна кислота з кукурудзяного крохмалю) 25%

PBAT – лідер на ринку біорозкладаних пластикових матеріалів, дуже міцний і гнучкий. Він не розчиняється у воді (тому потрапивши у водойми так само як і пластикові пакети буде шкодити тваринам та навколишньому середовищу). Ним часто покривають картон, наприклад, одноразові стаканчики. Також з нього роблять гнучкі плівки, і він включений до складу медичної упаковки. Придатний для компостування.

PLA - полілактид. Найпоширеніший і найбільш дешевий у виробництві повністю біоосновний пластик. Його виготовляють з матеріалів рослинного походження (крохмаль, целюлоза або лігнін). Підходить для виготовлення упаковки продуктів, так як за споживчими властивостями схожий на ПЕТ. З нього можуть робити внутрішнє покриття одноразових картонних стаканчиків і тарілок. При певних умовах розкладається на природні елементи: біомасу, воду, вуглекислий газ, метан. Такий пластик можна компостувати.

Термін придатності пакета - 9 міс. Це означає, що за визначених умов зберігання (в сухих приміщеннях, захищених від дії сонячних променів за температури не вище 25°C) пакет зберігатиме свої властивості. 

Цю інформацію я знайшла у вільному доступі мережі інтернет, але чіткого “так” чи “ні” з приводу екологічності я не отримала! Тому наступним кроком було залучення хіміків та вузькоспеціалізованих експертів (пост Dmytro Bidiuk в Фейсбук дуже допоміг розібратися з темою до кінця)!

Що стало відомо?

Дійсно пакет біорозкладний, тобто не залишає після себе мікропластик й розпадається на метан, воду, вуглекислий газ, біомасу та мінеральний залишок, АЛЕ тільки за умов компостування. 

Дослідження показали, що на процес біорозкладання PBAT та PLA в лабораторії, впливає величезна кількість факторів, починаючи від складу і внутрішньої будови та закінчуючи умовами досліджень. Щобільше, реальні умови компостування дуже відрізняються від лабораторних.

Тобто, навіть якщо дотримуватись рекомендацій та закопувати пакети в землю, очевидно, що вони будуть розкладатися понад рік. На полігоні, де немає відповідних умов, цей процес буде тривати значно довше.

Отже, враховуючи склад пакетів АТБ та відсутність систем керування відходами в Україні, правильно утилізовувати пакети та ще й отримувати якісний компост в нинішніх реаліях - задача досить складна. Але ініціативи мають створюватися в будь-якому разі!

Ми разом з ГО «Еколтава» закликаємо не розраховувати на біорозкладні пакети з АТБ, а брати відповідальність за своє життя і турбуватися про майбутнє вже сьогодні! Альтернативою пластиковим пакетам можуть бути свої мішечки з тканини, багаторазові екоторби та інше. Адже перероблення не панацея, набагато важливішим є зменшення кількості відходів.