Lilia Fedorchenko 1

З усіх закутків медіапростору та у туристичних кулуарах не стихає мова про кризу галузі. Днями ООН офіційно дали власний коментар стосовно втрат, які зазнала туристична галузь від COVID 19 у 2020 році, ця цифра вражаюча – 730 млрд доларів. І на цьому моменті переважна більшість коментарів направлені на загальний сенс: «Все погано». Проте чи так це?

З початку пандемії минуло мало не 7 місяців, за цей час усі ланки туристичної галузі почали адаптуватися до нових умов. Держава – не виключення тому. Проте одне, що точно знав кожен, хто відчував внутрішню відповідальність: зупинятися і впадати у розпач – точно не вихід. Перше, до чого прийшла моя команда – тримати контакт з представниками туристичного бізнесу та потенційними туристами. Так би мовити, отримати максимальний інсайд, що потрібно тим, хто розвиває туризм.

Після соціологічних, аналітики та стратегічних досліджень, результат: визначення топ туристичних локацій Полтавщини. Головний тренд туристичного сезону 2020 – внутрішній туризм з акцентами на регіональні особливості. Такими топ-5 магнітами у нашій області стали Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського, опішнянське гончарство, Національний музей-заповідник М.В. Гоголя, ПрАТ «Миргородкурорт» та заповідник «Поле Полтавської битви». Далі – кампанія «Мандруй Україною» та низка промотурів, хештегів у соціальних мережах та роботи над заявленням про свій регіон на платформах Discover, Zruchno.travel, Ukrainer та Vodafone. Чому? Бо використання платформ, які відбулися на туристичному медіа ринку і зможуть максимально прорекламувати Полтавський регіон для потенційних туристів.

Такі дії продиктовані тенденціями у туризмі, а саме включно внутрішні туристи. Іноземці, що подорожують Україною у 2020 році – скоріше виключення, ніж тенденція. Якщо іноземні туристи і приїздили до Полтавщини, то у форматі ділових поїздок, а це так званий «дорогий сегмент» відвідувачів. Головна ж ціль розвитку туризму в умовах пандемії – це якраз знайти свою вже нову цільову аудиторію. Такою стала родина з середнім рівнем достатку, що подорожують індивідуальним транспортом або ж невеликими групами осіб, які воліють тримати певну дистанцію від юрби. Адже момент ізоляції викликав у переважної більшості активних туристів відчуття емоційного голоду, який абсолютно точно дає саме туризм.

Такі тенденції знайшли своїх переможців на туристичному ринку Полтавщини, до прикладу Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному, ЕтноПоселення «Старий хутір», ферма «Лісовий равлик», Екопарк Ковалівка. Одразу перепрошую, що перерахувала не всіх, успішних кейсів у туризмі на Полтавщині значно більше і всі вони різнопланові та однозначно знайшли свого споживача. Головне, що є ті самодостатні туристичні об’єкти, які використали на користь момент пандемії.

Об’єктивно говорячи туризм як в Україні, так і на Полтавщині поки ще не може змагатися за споживача з курортами Туреччини, Єгипту чи ОАЕ, які до речі і сьогодні готові приймати вибагливого туриста за умови збільшення цінової політики на свої послуги.  Проте саме пандемія дала шанс багатьом перспективним стартаперам заявити про себе.

На цьому моменті ми підхопили хвилю амбіційних осіб у туризму та створили для них Віртуальні школу сільського зеленого туризму та Бізнес-інкубатор. Такі проєкти були користі тим, хто хоче відкрити власну справу у галузі туризму, проте не знає з чого почати. Після подібних освітніх проєктів ми отримати півтора десятки осіб, у яких горіли очі створити власну справу з чіткою обізнаністю, що для цього треба зробити.

Що далі? Розуміння, що крім освіченості стартаперам потрібен ресурс, матеріальний не в останню чергу. Тому вже з наступного року при Департаменті культури і туризму ОДА де створений спеціальний конкурс для отримання грошової винагороди для реалізації власної стартап ідеї.

Для туристів ми маємо на меті створити максимально комфортні умови для перебування у Полтавській області, можливість, як би це не виглядало банально, скористатись санітарними кімнатами, зарядити гаджет чи отримати інформацію про те, що побачити цікавого без зайвих соціальних контактів (адже ніхто не знає, як довго буде тривати пандемія). Зараз це пріоритет №1.

Пандемія – це час для фандрейзингу та краудфандингу, тобто реалізації нового на партнерських принципах. До прикладу гранти, поки недооцінені у нашому регіоні. Є успішні приклади, а саме «Віртуальні мандрівки Полтавщиною» та UkraineOpen.

Прогнозувати поки зарано. Однозначно можна сказати одне – туризм буде існувати однозначно. Не залежно від того, наскільки довго затягнеться історія з коронакризою. Впевнена, що за винятком найжорсткішого карантину в Україні, у новорічно-різдвяний період наші туристи також будуть подорожувати, навіть на невеликі відстані. Про це зараз свідчать вже анонсовані тури окремих туристичних організацій у нашому регіоні. Головне дотримуватись усіх санітарно-епідемологічних вимог, адже найголовніше – це здоров’я та життя.

Коронакриза однозначно мине, важливо використати цей час, щоб вийти переможцем у майбутні реалії.