Semko

В Полтаві завершився опалювальний сезон 2020-2021 років.

Він минув достатньо напружено на фоні проблем зі зростанням вартості енергоресурсів та їх транспортування. Зважаючи, що більша частина мешканців міста проживає в багатоповерхових будинках, питання вартості природного газу розраховується через вартість вироблення 1 Гкал теплової енергії обласним підприємством теплового господарства.

За багато років відсутності активної державної політики у сфері теплопостачання та незначної вартості природного газу для теплопостачальних підприємств у мешканців полтавських багатоповерхівок з’явився безумовний інстинкт, що із вартістю за опалення нічого вдіяти неможливо: доведеться платити за опалення суму, що надійде у платіжці. До сьогодні однією з найбільш обговорюваних тем є те, коли почнуть та коли вже нарешті завершать «топити». Хоча зараз тепло є товаром (до того ж, недешевим товаром) і до його споживання давно вже потрібно змінювати своє ставлення.

У великому будинку заощаджувати, зменшуючи споживання теплової енергії на рівні квартири досить складно. Тому дієвими є інструменти, що застосовуються для всього будинку. Це, в першу чергу, встановлення автоматичного обладнання для регулювання температури та витрати теплоносія та, якщо говорити більш комплексно, - комплексне утеплення будинку: його зовнішніх огороджувальних конструкцій, заміна вікон. Ці роботи мають загальну назву - термомодернізація - і для жителів приватних будинків вже давно немає потреби пояснювати про переваги утеплення чи використання більш енергоощадливих пристроїв.

Що ж не так із багатоповерхівками?

У першу чергу тут необхідно мати абсолютне бажання більшості мешканців будинку. Інженерні мережі і фасад будинку є спільною власністю, а вартість термомодернізації є досить значною. Для того, щоб здійснити мінімальну модернізацію загальнобудинкової системи опалення, потрібна не одна сотня тисяч гривень, а  якщо говорити про повне утеплення, то мова буте йти про мільйони гривень. І зрозуміло, що одного бажання буде замало.

Держава для підтримки мешканців багатоквартирних будинків створила та разом із європейцями наповнює Фонд для підтримки реалізації енергоефективних заходів.  Для участі в програмі Фонду досить багато (на перший погляд) складних вимог технічного та юридичного характеру, серед яких перш за все така: в будинку має бути створено ОСББ.

Станом на сьогодні в Полтаві мешканцями створено понад сто ОСББ, з яких 6 будинків вже беруть участь в Програмі Фонду. Для порівняння в містечку Новояворівськ на Львівщині із населенням менш як 50 тисяч людей вдвічі більше будинків беруть участь в програмі Фонду. Причин цьому багато, в тому числі і політичних, адже відсутня будь-яка система підтримки, навіть інформаційно з боку місцевої влади. Та варто зазначити, що коли ми говоримо про будівництво в тому чи іншому регіоні - це завжди означає зростання економіки, оскільки створюються робочі місця, залучаються різного роду фахівці-енергоаудитори, інженери, будівельники. І популяризація енергоефективності та масштабування таких проектів дозволила б залучити інвестиції, причому досить значні, адже державний фонд відшкодовує до 70% вартості заходів.

2 з 6 будинків-учасників програми, що наважились на комплексне утеплення, яке змінить зовнішній вигляд фасадів, в майбутньому можуть стати чудовим прикладом та драйвером змін для сусідніх будинків та зрушити процес занедбання багатоквартирного житла у Полтаві. Станеться це чи ні залежить від багатьох факторів, в тому числі від місцевої влади, яка б могла зі свого боку надати підтримку: в інформаційному супроводі таких проектів,  відшкодуванні частини вартості робіт, або відсотків за кредитом, так як державний фонд дасть кошти після завершення робіт, що також створює суттєве ускладнення.

Декілька років уже безповоротно втрачені. На жаль, окрім часу втрачені і можливості: програма Фонду передбачала додаткових 20% компенсації вартості робіт для перших 500 заявок. Зараз їх вже 630. 20% - це суттєва цифра, зважаючи на загальну вартість термомодернізації будинку. Докладати цю суму мешканцям доведеться або самим, або просити гроші в міста. Якщо згадати про те, що саме місто тримало більшість цих будинків на баланс, довгий час нічого в них не модернізуючи, то зараз, можливо, настав час відновити справедливість.

Міжопалювальний сезон є досить коротким і можна вже з упевненістю говорити, що більше, ніж два будинки із оновленим зовнішнім виглядом, в Полтаві не з’явиться. Оскільки процес довготривалий, має бути проведено енергоаудит, розроблено проект, проведено експертизу. Але якщо говорити про модернізацію інженерних мереж, знаю точно: ті, хто розпочнуть зараз - встигнуть до початку нового опалювального сезону і питання зростання тарифів перестане бути настільки болючим.