Dugin

Ухвалили бюджет Полтавської територіальної громади на 2021 рік. Частина партій не голосувала, бо визначила, що це «бюджет проїдання, а не розвитку».

Що ж таке «розвиток»?

На думку «Слуги народу», розвиток це «нові дороги, тротуари, житловий фонд, тролейбуси, парки, тощо».

«Свобода» вважає, що «розвиток» – це «нові дороги, тротуари, житловий фонд, тролейбуси, парки, спортивна інфраструктура, ліфти, сміттєпереробна лінія, програма національного патріотичного виховання».

Для «Рідного міста», судячи з їхнього блогу на «Полтавщині», розвитком є «нова комунальна техніка, нові автобуси, завпровадження електронного квитка, придбання медичного обладнання, гідне харчування в школах».

Державний фонд регіонального розвитку вважає, що розвитком є «виконання інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, що мають на меті розвиток регіонів, створення інфраструктури індустріальних та інноваційних парків і відповідають пріоритетам, визначеним у Державній стратегії регіонального розвитку та відповідних стратегіях розвитку регіонів. І фіксує кореляцію щодо спрямування коштів: відповідно до чисельності населення, та валового регіонального продукту.

Які ж прості ознаки «розвитку» якщо говорити про територіальну громаду?

Як на мене, «розвиток» – це позитивна динаміка покращення багатьох показників, в тому числі зміна самої структури муніципального оцінювання, та впливу на сам «розвиток» наприклад «житлового фонду».

Назву деякі:

 • позитивна динаміка природного та міграційного приросту. Якщо є «плюс», то є розвиток. При цьому, потрібно дослідити, на якому саме «етапі» ми втрачаємо людей. Не секрет, що найбільші ризики для громади як популяції має втрата поколінь шкільної та студентської молоді. Визнаймо: ми всі готуємо наших дітей до еміграції, а у покоління 40+ діти вже «там»;
 • ВРП на душу населення територіальної громади. Ділимо ВРП на кількість мешканців отримуємо простий і зрозумілий показник розвитку. І одразу розуміємо своє місце серед недорозвинутих африканських країн. Чому так? (с) Поговоримо про це?
 • баланс зовнішньої торгівлі громади. Ви здивуєтеся, що саме ми купуємо. І одразу зрозумієте, що дисбаланси є і вони погано впливають на «розвиток».
 • рівень власних доходів домогосподарств щодо розвинутих країн Європи (цей маркер у нас вписаний у більшість стратегічних державних документів);
 • зайнятість і зарплатня;
 • стан інфраструктури. Рівень зношеності основних мереж та комунікацій. Якщо ми не говоримо про зношені на понад 90% каналізаційні колектори Полтававодоканалу. Це не значить що проблема «минеться»;
 • стан основних фондів підприємств. І що це власне за підприємства?
 • рівень освіти щодо розвинутих країн. Чому і для кого саме ми навчаємо наших дітей? (див. вище)
 • стан земельних ресурсів і сільське господарство. Нагадаю, що у вас шановні депутати, не 130 км² території як раніше, а понад 500. І це ресурс, який може ще в цьому бюджетному році дати вагомий позаплановий дохід до бюджету. Скільки саме с/г земель в громаді? Скільки цих земель працює на зайнятість ваших сільських мешканців? Скільки «бачить Держгеокадастр», а який тіньовий ринок, і недоотримані надходження до НАШОГО бюджету «розвитку». Чому розорено більше екологічної норми? Які ризики з цим пов’язані?  Яка додана вартість на гектар, що вирощуємо, хто вирощує? Які сг культури забезпечують більшу зайнятість в сільській місцевості, і чому це для громади важливо? Куди сплачуються податки? Чи задовольняємо власні потреби у якісній їжі 300-тисячної громади? До речі, ви знаєте що значить «якісна їжа», та продовольча безпека? Точно знаєте?
 • стан лісових ресурсів. Вони хоча б є в громаді? А треба? Може хоч лісосмуги? До речі, ви знаєте, що посадити 1 дерево у парку коштує в сотні разів дорожче ніж в лісі? А який економічний ефект краще: від парку, чи від лісу? (Не закликаю перестати будувати парки, але подумати ВАМ над цим точно треба).
 • стан водних ресурсів. Ми в них зливаємо каналізацію і нітрати з полів. Площа водяного дзеркала щороку зменшується. Але є вже дешеві технології, та світовий досвід. Давайте і про це подумаємо.
 • транспортна система. Яка у нас, а яку треба нам?  
 • кластерна взаємодія всього того, що перелічив вище. Всі економічні процеси інклюзивні та взаємопов’язані. «Вузькі місця» в ланцюгах доданої вартості потрібно вивчати і імплантувати в них розроблені ВАМИ економічні політики. А потім з радістю вираховувати позитивний економічний ефект від того. Так роблять.   

Наступного разу розкажу про реальні кейси, коли політики дійсно роблять «розвиток», а не просто «освоюють» бюджети. У нас поки так не було. За всіх ваших каденцій.