Kate (2)

Сьогодні слово «аутизм» знають практично всі, навіть люди, як ніколи не мали ніякого стосунку до сфери психічного здоров’я. Навколо цього популярного діагнозу циркулює так багато міфів та вигадок, що голова йде обертом. Батьки бояться цього діагнозу, як вогню. Та це і не дивно, зважаючи на ту страхітливу інформацію, яку можна загуглити в мережі. Та часто за хворобою дорослі перестають бачити дитину, з її індивідуальними рисами і талантами.

2 квітня – всесвітній день інформування про аутизм. Тому сьогодні хочу розповісти про  розлад аутизму простою зрозумілою мовою та  зосередитись на тих позитивних аспектах, які лишаються за дитиною, не зважаючи на діагноз чи рівень порушення.

Загальні факти

Аутизм – група порушень розвитку, що має генетичні причини та виявляється у дитячому віці. Люди з аутизмом зовні виглядають абсолютно звичайно. Проте аутизм  призводить до складнощів у спілкуванні, поведінці та вияві емоцій. За підрахунком Всесвітньої організації охорони здоров’я  один із 160 дітей у світі має аутистичний розлад.   У хлопчиків аутизм діагностують частіше, ніж у дівчат.

Відомі люди з аутизмом

Серед людей з аутизмом є багато талановитих митців та майстрів своєї  справи у  найрізноманітніши сферах. Наприклад, Сатосі Тадзирі – всесвітньо відомий дизайнер комп’ютерних ігор  і творець Покемона – має розлад аутистичного спектру.

Вірите або ні, та аутизм не є перешкодою для виступів на сцені чи у кіно. У акторів Деріл Ханна та Дена Екройда  в дитинстві також було діагностовано  аутизм.

Темпл Грандін -  американська  професорка  зоології та письменниця має виразні симптоми хвороби, проте вона досі є публічною особою і  має безліч нагород за наукову  діяльність.

Ці яскраві  приклади ще раз доводять, що діагноз не є перешкодою для повноцінного  життя і застосування своїх талантів.

Надзвичайні таланти і аутизм.

Є думка, що всі люди з аутизмом мають якісь особливі таланти: надзвичайну пам'ять, чи музичні здібності. Але хвороба сама по собі не спричинює появу видатних талантів. Насправді будь-яка дитина має певні схильності і задатки. Треба лише допомогти їм розвинутись. А ось у людей з аутизмом є одна особливість – схильність до надзвичайного зосередження на улюбленій справі. Її ще називають гіперфокусом. Завдяки постійній фіксації на обраній темі, дитина систематично вдосконалюється у своїх знаннях, пам’ятає усі тонкощі та нюанси. Саме гіперфокус допомагає розвивати окремі здібності дитини, піднімаючи її до рівня майстра.

Нові дослідження

Щороку в світі проводиться безліч досліджень щодо проявів аутизму та можливостей  корекції. Так, наприклад, нещодавні дослідження виявили цікаві особливості розвитку у людей, що знаходяться в спектрі. Дослідження показали, що  інтелектуальні здібності людей з аутизмом значно покращуються у віці від 12 до 23 років.  А це сприяє кращій адаптації людини в суспільстві та колективі.

Інше дослідження відкрило можливості подолання емоційних проблем. Тривожність часто  заважає дитині-аутисту спілкуватися з оточуючими та перебувати у натовпі людей.  Виявилось, що полегшити  ці симптоми можна завдяки  використанню технік когнітивно-поведінкової терапії.

Ефективні методи корекції захворювання.

Хоча людство і досі не винайшло ліків від аутизму, проте наразі існує достатньо методів  діагностики та корекції, які дають дитині можливість адаптуватися до соціальних норм . Так, метод АВА терапії сприяє зменшенню небажаних форм поведінки і формуванню необхідних навичок. Сенсорна інтеграція допомагає подолати  підвищену чутливість до звуків, чи окремих видів їжі, налагодити координацію рухів. Нейрокорекція створює фундамент для розвитку дитини, забезпечуючи формування нових зв’язків між нейронами та відділами мозку. Техніки DIR Floortime покращують соціальні навички дитини та сприяють розвитку гри. Методика ТЕАССН використовується для створення структурованого розвиваючого простору та забезпечення навчального процесу.

Отже, світ не стоїть на місці. Науковці та практики щоденно  вдосконалюють існуючі методи допомоги та винаходять нові. Свою важливу роль відіграють і батьки, які  знають дитину найкраще і виступають як експерти.  Та найголовніше пам’ятати:  у кожної проблеми є дві сторони – негативна і позитивна. Віра в дитину, її силу та можливості допомагає концентруватися на позитивних моментах і йти уперед.