Олег Пустовгар (2)

Мільйони українців обурила новина з окупованої росіянами Херсонщини. Там у місті Генічеськ окупанти українців катують і вбивають не лише фізично, але й ідеологічно: днями вони відновили там пам’ятник лєніну.

Полтавський офіс Українського інституту національної пам’яті отримує тепер запитання про іншу, задавнену проблему: пам’ятник лєніну – особі, яка послала полчища червоноармійських російських окупантів проти Української Народної Республіки понад сто років тому досі, на восьмому році сучасної російсько-української війни перебуває у публічному місці - на території санаторію «Сосновий бір» (село Власівка на Зіньківщині).

Небайдужі громадяни у соцмережах запитують: а що хіба Зіньківська міська громада Полтавщини теж окупована? Чи, можливо, у декого свідомість окупована російсько-комуністичною пропагандою? Чому директор–головний лікар ТОВ «Санаторій Сосновий бір» Микола Безпалий попри неодноразові, протягом років звернення громадськості та УІНП грубо порушує декомунізаційний закон?

Ленін у Сосновому бору на Полтавщині

Невже комусь хочеться харківського варіанту? Там хлопцям з «Азову» обридло споглядати на порушення закону, тож, у перервах між боями, самотужки очистили Харків від бюста кривавому російському комуністичному сталінському «м’яснику», військовому злочинцю Георгію Жукову.

Відповім на ці виправдані емоції і слушні запитання сухою мовою законодавчих норм, а також просимо вважати цю публікацію зверненням до СБУ, Головного управління Національної поліції в Полтавській області, прокуратури в Полтавській області щодо порушення кримінальної справи стосовно громадянина Миколи Безпалого. Вбачаються ознаки порушення не лише декомунізаційного, але й законодавства про колабораціонізм.

Як відомо, згідно з законом №5144, Кримінальний кодекс доповнився статтею 111-1 «Колабораційна діяльність». Вона вводить кримінальну відповідальність за співпрацю з державою-агресором, серед іншого, й у політичній та інформаційній сферах. Громадськість має знати чи координує свої дії громадянин Безпалий із російськими окупантами у місті Генічеськ на Херсонщині?

Відновлений памятник Леніну в окупованому Генічеську

І що зроблено, аби унеможливити такі випадки на Полтавщині? Адже цей випадок непоодинокий. Міський голова Гадяча Нестеренко береже понад 30 російсько-комуністичних топонімів та незаконний пам’ятник «Борцям за владу Рад». Влада Карлівки відновила пам’ятник комуністу Підгорному і відмовляється виконувати розпорядження ще попереднього голови ОДА Олега Синєгубова про його демонтаж.

На території Коломацької громади досі цілий сонм бюстів болгарським комуністам. У Чорнухах стоїть пам’ятник комуністичній диверсантці, діячці НКВС, особі, причетній до придушення визвольного руху ОУН і УПА Ленізі Бугорській. У Хоролі – бюст заступнику міністра оборони й головнокомандувачу Військами протиповітряної оборони СРСР Івану Трєтьяку; який у 1983-го віддав наказ збити пасажирський «Боїнг 747» південнокорейської авіакомпанії Korean Air Lines, що відхилився від курсу; внаслідок інциденту загинули 246 пасажирів і 23 члени екіпажу.

На в’їзді до м. Горішні Плавні «красується» в’їзний знак у формі монументальної стели «Комсомольськ». Перелік можна продовжувати.

Юридична довідка: Український інститут національної пам’яті за Положенням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.11.2014 № 684, є центральним органом виконавчої влади з реалізації державної політики у сфері відновлення та збереження національної пам’яті Українського народу. До повноважень Інституту належить, зокрема, недопущення використання символів тоталітарних режимів в Україні.

До Інституту неодноразово надходило звернення щодо неналежного виконання  Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», а саме до цього часу на території санаторію «Сосновий бір» в селі Власівка не демонтовано пам’ятник леніну (псевдонім, справжнє прізвище Ульянов, (1870– 1924) – особі, причетній до здійснення Жовтневого перевороту 1917 року, діяльності комуністичної партії та яка обіймала керівну посаду у вищих органах влади та управління СРСР (у 1923–1924 роках – Голова Ради Народних Комісарів СРСР).

Інформуємо, що підпунктом «ґ» пункту 4 статті 1 вказаного Закону України пам’ятники, присвячені особам, які обіймали керівні посади в комуністичній партії, вищих органах влади та управління СРСР, УРСР (УСРР), віднесено до символіки комуністичного тоталітарного режиму.

Згідно із статтею 3 згаданого вище Закону пропаганда символіки комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів визнається наругою над пам’яттю мільйонів жертв комуністичного і  націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів і заборонена законом.

За статтею 436 Кримінального кодексу України виготовлення, поширення комуністичної, нацистської символіки та пропаганда комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів є кримінальним злочином і карається обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк, з конфіскацією майна або без такої. Ті самі дії, вчинені особою, яка є представником влади, або вчинені повторно, або організованою групою, або з використанням засобів масової інформації, караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з конфіскацією майна або без такої.

16 липня 2019 року Конституційний Суд України рішенням № 9-у/2019 визнав конституційним Закон України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки». Зокрема, у пункті 15 зазначеного Рішення вказано, що пропаганда комуністичного та нацистського режиму, публічне використання їхніх символів є намаганням виправдати тоталітаризм та запереченням конституційних принципів і демократичних цінностей, захист яких є обов’язком усіх органів державної влади.

Рішення Конституційного Суду України є обов’язковим, остаточним і таким, що не може бути оскаржено.

Звертаємо увагу, що у ТОВ «Сосновий бір» щороку оздоровлюються тисячі громадян, а територія санаторію є публічним простором. З огляду на викладене наголошуємо на необхідності виконання адміністрацією ТОВ «Санаторій Сосновий бір» вимог чинного законодавства у частині проведення демонтажу пам’ятника леніну.