Ігор Гавриленко: Рейтинг ПНТУ: виплекано в Москві


20 квітня Полтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка приголомшив мешканців міста, області й неозорого космосу своїм черговим здобутком:

«ПолтНТУ в рейтингу кращих університетів світу».

Відтепер – в одному ряду з Каліфорнійським інститутом технології, Гарвардським і Стенфордським університетами.

01_повідомлення

«Мрієте здобути якісну освіту світового рівня, тоді запрошуємо на навчання до ПолтНТУ!» – така реклама супроводжувала переможну реляцію.

Відразу ж, за традиціями цього вогнища науки та академічних чеснот, з’явилися й запопадливі вихваляння викладачами й співробітниками ПНТУ свого «креативного керманича, яким є Володимир Онищенко».

02_коменти

Пафос і лестощі на адресу ректора не здивували.

Приголомшило те, що до «світового університетського рейтингу» від Round University Ranking з усіх українських вишів потрапили тільки шість. І поміж них – колишній «строяк», як деякі полтавці за звичкою називають ПНТУ.

Де розгубили свої досягнення Харківський та Львівський університети? Куди поділася Могилянка? Завдяки чому полтавський техуніверситет зміг випередити Київський та Харківський політехнічні інститути й Львівську політехніку? З якого дива в рейтингу не знайшлося місця іншим вітчизняним вишам, які з року в рік упевнено входять в десятку кращих в Україні, та й у відомих міжнародних університетських рейтингах зазвичай не пасуть задніх?

03_Round University Ranking_укр

Переміщення часовою шкалою дозволило встановити, що загалом Round University Ranking знає про 9 українських закладів вищої освіти:

Київський національний університет імені Тараса Шевченка зазвичай посідає перше місце, крім 2013 року, коли поступився ним Острозькій академії;

Національний університет «Острозька академія» стрімко увірвався до рейтингу в 2013-му, після чого займав місця з четвертого по шосте;

Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана представлений в усі роки спостережень, утримує позиції з третьої по сьому;

Сумський державний університет почав із п’ятого місця в 2015 році й добрався до другого в 2018 та 2019 роках;

Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» присутній з 2012 року, тричі вихоплював «бронзу», опинявся й на четвертій та шостій сходинках, аж поки не зник з радарів рейтингу в 2019-му;

Донецький національний університет імені Василя Стуса був відзначений лише раз – сьомим місцем у 2015 році;

нижче, на восьму щаблину цього карколомного ранжування, серед українських вишів опускався тільки ще один постійний учасник – Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського, хоча й піднімався аж до четвертого місця у 2010, 2011 та 2018 роках;

Харківський національний університет імені В.Н.Каразіна брав участь у гонках з 2010 по 2018 роки, стабільно виборював другі й треті місця, поки не вибув у 2019-му.

Тож виходить, що в безкомпромісному змаганні, де слабшим місця не знаходиться взагалі, ПНТУ потіснив або Харківський університет ім. Каразіна, або Київський політехнічний інститут.

Зацікавившись феноменальним результатом полтавців, я завітав на сайт roundranking.com, де рейтинг сотворено й опубліковано.

Вражатися не перестав.

На одній вкладці повідомлялося, що «RUR World University Rankings оцінює роботу 761 провідних світових вищих навчальних закладів». Робиться це за 20 показниками, згрупованими в 4 ключові області діяльності.

На іншій вкладці йшлося про ті самі критерії, застосовані до «850 провідних світових університетів».

Нарешті, на головній сторінці сказано, що рейтинг «оцінює ефективність 930 провідних світових університетів». За тими самими 20 показниками в чотирьох ключових місіях.

Аби розібратися, що то за структура формує «світові рейтинги» і при цьому не здатна точно вказати кількість об’єктів ранжування, звернувся до Вікіпедії.

04_Round University Ranking_Вікіпедія

Як з’ясувалося, про агентство Round University Ranking (скорочено RUR) розповідають тільки англомовний та азербайджанський (?!) сегменти Вікі.

Англійською (задля респектабельності чи конспірації?) ведеться й сайт агентства.

Вікіпедія, зокрема, інформує:

«Дані, що використовуються в рейтингу RUR, мають трирічне відставання від року публікації рейтингу. Наприклад, рейтинг 2015 року RUR базується на даних за 2012 рік».

Це узгоджується з датою заснування агентства – 2013 рік. Вираховувати ж рейтинги воно почало з 2010-го.

Отже, нині ми мали б спостерігати на хронологічній шкалі Round University Ranking 2016 рік. Для обчислення рейтингів наступних періодів, відповідно до методики, що використовується, необхідно мати машину часу.

Утім, агентство RUR оволоділо таємничими властивостями Хроноса й тягає дані з майбутнього. Чи в якийсь інший спосіб долає цю перепону?

Схоже, ключ до розгадки – люб’язні пропозиції RUR звертатись із відповідними заявками безпосередньо до них.

Тобто, агентство вираховує рейтинг не для всіх існуючих у світі вишів, а лише для тих, хто попросить. І надасть «свої необроблені дані». А також повідомить ім’я, прізвище, е-mail та номер телефону контактної особи.

Підозрюю, що дійсних флагманів освіти агентство включає до рейтингу самостійно – для більшої правдоподібності. А от таким амбітним і креативним, як ПНТУ, доводиться виконувати поставлені вимоги.

Адреса ж для звернень така: Росія, Москва, вул. 2-га Рощинська, буд. 4.

05_Round University Ranking_адреса

На підставі рейтингів від Round University Ranking російська преса повідомляє про неухильне зростання показників російських же вишів. Наприклад, у 2016 році вони начебто піднялися відразу на 44 позиції.

Пишуть й про інші неймовірні досягнення. Зокрема, мовою оригіналу – що «российские вузы наиболее сильны по уровню преподавания».

06_Вузи Росії

За номером телефону, який повідомляє агентство RUR (+7 916 451 5994), можна знайти ще кілька солідних фірм. Тут і Фонд підтримки талановитої молоді «Майбутні лідери», і Видавничий дім «Медіа Грус», і загадковий «Kiсkvard University», який пропонує навчити блокчейн-технологіям, майнінгу криптовалюти та приймає оплату в Ефірах (за курсом 1 ETH = 173.55 USD).

До речі, керівниця проекту «Kiсkvard University» дещо знає про таємниці часу. Пряма цитата: «Время идет вперед, и его надо обгонять, если есть желание быть в тренде».

А ось, як кіквардці переконують навчатись у них:

07_Кіквард

Мені вже доводилося писати про сумнівний міжнародний досвід керівництва ПНТУ.

Так, на початку 2018 року ректор Володимир Онищенко та проректорка Світлана Сівіцька стали жертвами розводки вітчизняного підприємця, який запропонував їм участь у «спеціальній 3-денній експертній сесії Оксфордського Академічного Союзу». За що виш перерахував 103 тис. грн приватному підприємству з Харкова.

Злітавши до Лондона, авіаквитки ПНТУ оплатив окремо, керманичі університету одержали «сертифікати міжнародного зразка».

Переконавшись особисто, що Оксфордський Академічний Союз до Оксфордського університету жодного офіційного стосунку не має, Онищенко й Сівіцька вирішили приховати свою ганьбу.

І вигадали історію, нібито в Оксфорд вони завітали попутно, отримавши запрошення з Гринвіцького університету.

За публікацію на Змісті, в якій я розповідав про конфуз пана Онищенка, ПНТУ подав на мене до суду. Підробивши докази.

Зрештою університет ганебно програв, витративши на тяжбу зі мною понад 51 тис. грн.

Проведення 25 жовтня минулого року в Лондоні спільної  Українсько-Британської Міжнародної науково-практичної конференції «Technology, Engineering and Science — 2018», про що повідомляв сайт ПНТУ, не підтвердив іноземний «співорганізатор» заходу – Університет Гринвічу.

Своєрідними є досягнення ПНТУ й на східному «векторі» міжнародного співробітництва.

27 тисяч гривень полтавський техуніверситет виклав восени 2018 року за можливість ушанувати Російську Федерацію в Китаї. Офіційне гасло освітньої виставки China Education Expo писалося без перекладу: «Время учиться в России!».

У Піднебесній виш представляла все та ж проректорка Світлана Сівіцька.

Схоже, саме цей візит і дав поштовх для чергового «злету» полтавського техуніверситету – включення до вельми специфічного «світового університетського рейтингу», виконаного на Рощинській вулиці в Москві.


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація