3mbPBnMry0HiK18y

За останній тиждень соціальні мережі і майже всі новинні ресурси сколихнула пікантна тема, пов’язана із внесенням змін до Кримінального кодексу України (далі – ККУ), зокрема щодо злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості особи.

З 11 січня 2019 року поняття зґвалтування в Україні набуває дещо іншої вербальної форми, яку пересічні громадяни  зрозуміли занадто буквально. Звісно тут не йтиметься про розписки і свідків, а також, про будь-яку відеофіксацію (зважте, що це може бути розцінене як самостійний злочин – виготовлення порнографічної продукції), однак слід зауважити, що у кожному жарті є лише частина жарту…

Що ж істотно змінюється після свят? Наразі основні дві статті ККУ (152 та 153) сформульовані як окремі види злочинів, з яких другі вважаються більш кваліфікованими, тобто більш серйозними і небезпечними: це 1) зґвалтування, тобто статеві зносини із застосуванням фізичного насильства, погрози його застосування або з використанням безпорадного стану потерпілої особи, та 2) задоволення статевої пристрасті неприродним способом із застосуванням фізичного насильства, погрози його застосування або з використанням безпорадного стану потерпілої особи. Численна практика, наукові вишукування і практичні судові роз’яснення розрізняли ці два складу злочину через ознаку природності статевих стосунків, які з медичної точки зору полягають у класичному «генітальному» статевому акті між жінкою і чоловіком.  Застосування під час статевого акту інших предметів та/або отворів у тілі людини, крім геніталій, а також одностатеві відносини вважались неприродними і кваліфікувались відповідно.

Тепер поняття зґвалтування включає в себе будь-які види і способи проникнення однієї людини в тіло іншої, яке відбуватиметься без добровільної згоди на таке проникнення. Згода, в даному випадку, не має розумітись настільки буквально, як про це жартують в мережі. Проте слід зазначити, що в поки що дійсній редакції закону відсутність волі потерпілого на статевий акт визначена більш чітко і майже не допускає двозначного тлумачення. Хоча доречно зауважити і те, що в певних обставинах і навіть, якщо так можна виражатись, в рамках певної сексуальної субкультури «статеві зносини із застосуванням фізичного насильства або безпорадного стану» можуть і не мати нічого спільного з поняттям зґвалтування, яке усі ми свідомо і підсвідомо розуміємо вірно.

Напевно і законотворець хотів змістити важіль уваги в цьому питанні саме на наявність або відсутність волі до статевого акту, не обмежуючись вичерпним (адже норми кримінального закону не підлягають розширеному тлумаченню та аналогіям) переліком способів її пригнічення, а також не стандартизуючи уявлення про соціальні норми в статевому житті. Проте, нажаль, питань до нової редакції правової норми постало навіть більше.

Тож, якщо це підігріває Ваш інтимний зв’язок, Ви, звісно, можете пограти в рольові ігри із складанням розписок, дорожніх карт або навіть подарункових сертифікатів на власний секс, проте для захисту від потенційного карного переслідування Вам це не потрібно. Нажаль, нова редакція норми ніяк не полегшує потерпілому шлях доказування і притягнення до відповідальності справжніх ґвалтівників. Законослухняні ж громадяни можуть бути спокійні за свої ліжка і те, що відбувається в них.

Кохайтеся!