mW5MKikt1ynEYODj

Toyota – одна з найбільших автомобільних компаній світу. Toyota – одна з найбільших автомобільних компаній світу. Днями я, разом з «Полтавською асоціацією бізнесу», побував на заводі в Туреччині. Усього – дві моделі: Corolla та C-HR. Усі заводи компанії на рік виготовляють понад 10 мільйонів автівок.

Лише уявіть, для виготовлення одного автомобіля потрібно всього-на-всього 17 годин. Кожні 80 секунд з конвеєра сходить готова автівка. Двигуни для них виготовляють у Польщі та Англії.

Наразі підприємство – лідер з експорту у Європі, 90% виготовленого продають за кордон. Виробництво автоматизоване на 93%.

Важливо, зважаючи на об'єми виробництва, те, що «Тойота» турбується про екологію. Наприклад, на всіх заводах використовують лише фарбу на водній основі, а 100% відходів переробляють.

Що особливого в Toyota?

Найперше питання, яке виникає, напевно, у кожного: як компанії вдалося досягти таких показників? Імовірно, завдяки філософії виробництва. Корпорація постійно вдосконалює свою роботу, зменшуючи кількість людино-годин, проводячи інвентаризацію та модернізацію виробничих площ.

Рішення, які ухвалюють на підприємстві, завжди базуються на довгостроковій філософії. Тому допустимо жертвувати короткостроковими фінансовими цілями. Робота компанії побудована не навколо заробляння грошей, а навколо дещо вищої мети. І дуже важливо, щоб її досягнення прагнув кожний працівник.

Ще один важливий принцип роботи – оптимізація виробничих процесів, кожен з яких організований таким чином, щоб звести час простою до нуля. Наприклад, якщо робота з якихось причин зупинилася, вся команда або лідер проекту автоматично отримує відповідне сповіщення.

Цей принцип роботи називається «Дзідока». Повністю автоматизоване обладнання самостійно виявляє несправності, дефекти продукції або виробничі затримки. Далі – передає сигнал та вимикається. Це, наприклад, допомагає запобігати виготовленню бракованих деталей та перевиробництву.

Використання такого обладнання виключає необхідність залучення оператора. Працівникам більше не потрібно постійно перевіряти коректність роботи обладнання вручну, вони можуть слідкувати відразу за кількома машинами.

На підприємстві налагодили процес ощадливого виробництва: люди та обладнання отримують рівномірне навантаження. «Toyota» вдалося це реалізувати, тоді як більшість інших компаній, впроваджуючи процес, ігнорують необхідність раціонального розподілу навантаження.

Думка кожного працівника однаково важлива

На всіх без виключення підприємствах – особливий підхід до працівників. Наприклад, лідерів не переманюють з інших компаній, а виховують самостійно. Це дозволяє отримати керівника, який зсередини знає, як працює виробництво та чого хочуть працівники.

Лідером на підприємствах «Toyota» може стати лише той, хто власним прикладом показує, як потрібно вести справи. Для того, щоб очолити відділ, недостатньо просто виконувати завдання та мінімально комунікувати з рештою працівників. Лідер повинен розділяти цінності компанії, уміти донести принципи філософії до решти працівників.

Чимало зусиль докладають для того, щоб сформувати міцну і стабільну культуру всередині підприємства. З цього витікають принципи відбору і навчання працівників, яким пояснюють навіть те, як працювати в команду. Саме консолідація зусиль допомагає досягти поставленої мети.

Будь-які важливі рішення не ухвалюються одноосібно. Обговорюють проблему та продумують шляхи її розв’язанні спільно з усіма, кого вона стосується або ж потенційно може стосуватися. Цей процес називають «немаваші».

Кожного працівника, а їх – 5400, залучають до всіх процесів компанії. Лише торік отримали понад 60 тисяч пропозицій щодо того, як удосконалити роботу підприємства. Це допомагає працівникам зрозуміти свої функції, навчитися віддавати та самовдосконалюватися, тож кожен стає господарем своєї роботи.

Компанія у всьому прискіпливо ставиться до себе. Тому після переходу на кожен новий етап проводить хансей – ґрунтовний аналіз, що допомагає виявити недоліки. Далі – розроблення контрзаходів, щоб запобігти повторному допущенню цих помилок.

Принципи Toyota можуть застосовуватися на українських підприємствах

Чимало з того, що у своїй роботі використовує «Тойота», можна сміливо впроваджувати на українських підприємствах. Наприклад, принципи взаємодії з працівниками. Адже, наприклад, досі дехто з керівників віддає перевагу диктатурі, одноосібно ухвалюючи рішення, які впливатимуть на роботу всіх працівників. Але це ніяк не сприятиме формуванню здорової атмосфери та загальної націленості на результат.

Найлегше, що можна зробити уже завтра і що давно зробила «Тойота», – повісити дошку, де працівники писатимуть, чого їм не вистачає для більш продуктивної та комфортної роботи. Щомісяця керівництво повинно аналізувати написане. Вмотивовані прохання обов’язково мають бути виконані.

Також на вітчизняних підприємствах цілком може існувати система 5S, впроваджена на заводах Toyota: сортуй, дотримуйся порядку, тримай робоче місце у чистоті, стандартизуй, формуй звичку. Основна мета системи – усунути втрати, до яких призводять помилки, брак та травми. 

Як мінімум, можна просто навести лад на робочих місцях так, щоб у кожної речі було своє місце. Але це повинно стосуватися абсолютно всіх: від рядового працівника до генерального директора.

Не менш важливо, згідно з філософією «Тойота», виховувати правильні звички у кожного працівника. Зробити це можливо навчанням, мотивуванням та тренуванням. Якщо ви поспілкуєтеся з будь-яким працівником заводів «Тойота», напевне звернете увагу на те, що вони мають дещо вищу мету, ніж отримання зарплатні. Працівники зацікавлені у розвитку компанії, оптимізації роботи. Вони думають як про споживачів, так і про суспільство в цілому. Мені здається, цього мають прагнути абсолютно всі компанії, незалежно від виду діяльності.

Це – лише деякі принципи, впровадження яких допомогло Toyota стати однією з найбільших компаній світу. Як правило, реалізувати кожен із них – не надто складно. Головне – послідовність, системність та віра в ідею. Дехто з членів «Полтавської асоціації бізнесу» уже послуговується в роботі принципами Toyota. І це дає результати.