Юлія Федорчак

Домашні тварини можуть приносити радість та покращувати життя людей, але догляд за ними – це велика відповідальність.

Поява у вашому будинку кота або собаки – це хвилююча подія, що передбачає певні зміни, які можуть вплинути на життя кожного члена вашої родини. Це також довгострокові зобов’язання, що передбачають високий рівень відповідальності. Тому рішення про появу домашнього улюбленця варто ретельно обміркувати та обговорити з усіма членами родини.

На жаль, надто часто ми бачимо покинутих тварин, тому що їхні власники не були готові взяти на себе відповідальність. Отже, перш ніж прийняти рішення, поставте собі декілька важливих запитань.

 • Час

У вас достатньо часу? Собака зазвичай потребує багато часу та уваги. Із собакою потрібно гуляти щодня. Хоча коти і є більш незалежними, вони також вимагають щоденного годування, регулярного догляду, відвідування ветеринарного лікаря, ігор та уваги.

 • Зобовязання

Ви готові взяти на себе відповідальність на тривалий термін? Середня тривалість життя собак становить  8-14 років залежно від породи. Коти, що постійно проживають у приміщенні, можуть жити 20 років або навіть більше. Отже, ви маєте бути готовими до довгострокових зобов’язань. Якщо ви переїдете до нової оселі, або ваша життєва ситуація якось зміниться, ви повинні будете враховувати потреби свого улюбленця.

 • Бюджет

Чи здатні ви утримувати тварину фінансово? Утримання собаки або кота передбачає деякі регулярні витрати. Ви повинні будете планувати бюджет, наприклад, на годування та дресирування вашої тварини, відвідування ветеринарного лікаря, вакцинацію, дегельмінтизацію, обробку від бліх та кліщів.

 • Ви можете точно знати, яку тварину або якої породи хотіли б узяти, але чи впевнені ви, що вона підходить для вашої оселі та способу життя?

Кожна тварина і кожна окрема порода має свої особливості. Якщо ці особливості підходять для вас і вашої родини, ви насолоджуватиметесь щасливими та здоровими відносинами з вашим домашнім улюбленцем.

 • Самець чи самка?

Біологічні та фізіологічні відмінності між самцями і самицями впливають на їхню поведінку. Тічка у собак відбувається двічі на рік.  У кішок у сезон розмноження тічка може бути кожні 3-4 тижні. Некастровані коти можуть намагатися втекти з дому у пошуках самиці. Нестерилізовані коти схильні розприскувати сечу, щоб помітити територію.

 • Якої породи?

Характер кота чи собаки значною мірою залежить від породи тварини. Деякі породи більш активні або більш незалежні, у той час як інші потребують більше уваги. Якщо порода не підходить до вашого способу життя або оточення, тварина може страждати від цього, й існує ризик виникнення поведінкових розладів. Породи котів також мають свої відмінності. Варто відзначити, що деякі породи можуть мати генетичні дефекти і спадкові хвороби. Додаткову інформацію про це можна отримати у ветеринарного лікаря.

Ви також можете взяти не чистопородного собаку чи кота, з притулку тощо. Не забувайте, що кожна домашня тварина має свій характер та особливості.

 • Молода чи доросла тварина?

Багатьом подобається спостерігати за тим, як ростуть та розвиваються домашні тварини. Проте, молоді тварини більш вибагливі й потребують значно більше вашого часу та енергії для виховання та навчання. Якщо ви все-таки вирішили взяти кошеня або цуценя, переконайтеся, що тварину вже відлучено від матері та переведено на самостійне харчування. Дуже важливо, щоб відлучення не відбулося занадто рано, адже це може призвести до серйозних проблем розвитку та поведінки в майбутньому.

Дорослі собаки та коти вже привчені до туалету і потребують менше уваги. Однак у них вже можуть бути сформовані певні звички та проблемна поведінка. Варто довідатися про минуле тварини та переконатися, що ви зможете впоратися з будь-якими можливими проблемами з поведінкою.

Відповідальне ставлення до тварини починається з відповідального придбання

Переконайтеся, що ви знаєте, звідки походить тварина, і в якому середовищі вона зростає.

Отже, де можна взяти домашнього улюбленця?

 • Оголошення в Інтернеті

Будьте обережними, оскільки це поширений спосіб незаконної торгівлі тваринами. Переконайтеся, що в оголошенні зазначено точну інформацію про фахівця із розведення і тварину, ставте багато запитань під час спілкування.

 • Зоомагазин

У професійному зоомагазині ви можете отримати консультацію та повну інформацію про походження тварини, та дані про батьків. Зверніть увагу на сам магазин, у професійних закладах такого типу приміщення відповідають необхідним санітарно-гігієнічним нормам і тварини мають змогу проявляти свою природну поведінку.

 • Заходи та тематичні події

Виставки та акції – це спеціалізовані заходи, де можна придбати або взяти тварину з притулку. Не забувайте ставити необхідні запитання щодо тварин.

 • Фахівці із розведення

Фахівець із розведення повинен охоче показати вам батьків кота чи собаки та приміщення, щоб ви мали уявлення про середовище, де зростав ваш улюбленець. Запитуйте, чи проводився огляд тварини ветеринарним лікарем і які конкретно щеплення отримав улюбленець, чи пройшло цуценя або кошеня відповідну профілактичну обробку проти гельмінтів. Відповідальний фахівець надасть вам всі документи на тварину, в тому числі паспорт з відмітками про вакцинацію, а також проведе співбесіду з вами, щоб переконатися, що віддає тварину відповідальному власнику.

 • Притулок для тварин

Взяти тварину з притулку – означає дати покинутій тварині другий шанс на щасливе життя.

 • Безпритульні коти/собаки

Якщо ви вирішили взяти собі кота чи собаку з вулиці, пам’ятайте, що його соціалізація може бути трохи складнішою, але ви безумовно зробите добру справу, надавши безпритульній тварині домівку. Порада: відведіть спершу кота чи собаку до ветеринарного лікаря, щоб перевірити, чи тварину не загублено (на наявність ідентифікаційного мікрочипа), а також визначити вік тварини та перевірити стан її здоров’я.

Висновок

Бути власником тварини – дуже відповідальна справа, до якої слід поставитися серйозно. Озброєний необхідними знаннями власник матиме щасливого, здорового, вихованого і люблячого члена родини.