Назарій Никончук

З початком повномасштабної війни росії проти України у Полтаві зупинилися ряд важливих транспортних питань, таких як е-квиток, нова маршрутна мережа тощо, але поговоримо про інше. Постараюся максимально коротко описати події.

Тролейбуси. З початком війни, як і в інших видах транспорту, потоки людей скоротилися, відповідно, випуски постійно змінювалися, як у менший бік, так і навпаки – поступово збільшувалися. Але є але: тролейбус залишається непопулярним видом транспорту у місті, а у деяких районах міста – взагалі атракціоном.

Зменшили випуски й на маршрутах, які майже не мали попиту в пасажирів. Мова йде про маршрути №1, 3, 6, 8. Наприклад, «одиниця» деякий час їздила до площі Зигіна через неможливість проїхати до Київського вокзалу, а «трійка» та «вісімка» три тижні курсували іншою трасою, через ремонт водопроводу. На «шістці» залишили два тролейбуси у «пік» з інтервалом 55-110 хв. Ці та інші фактори вплинули на пасажиропотік.

Фото Юрія Давиденка

Зараз спостерігається ситуація, коли депо намагається охопити усі маршрути міста, «аби було». Це негативно впливає на популярність як самого маршруту, так й на тролейбус, як вид транспорту у Полтаві взагалі. Метою петиції, яку опублікував на сайті міської ради є оптимізація цих маршрутів до кращих часів, через неможливість збільшити випуски на цих маршрутах.

У цілому, депо може повернути популярність виду транспорту й без збільшення кількості машин на лінії (поки що), якщо залишить лише частину маршрутів: 2, 3 (до Розсошенців), 4, 5, 7, 12, 15. На жаль, цим займатися депо не має бажання.

Ще однією проблемою депо є відсутність зворотного зв’язку з пасажиром – про зміни у маршрутній мережі доводиться здогадуватися самому, або від знайомих, тому пасажири ніяк не можуть орієнтуватися у разі позаштатних ситуацій чи інших факторів, що впливають на роботу того чи іншого маршруту.

Однією з пропозицій до депо є створення, якщо не сайту, то хоча б Facebook- чи Telegram-каналу, у якому диспетчер може якнайшвидше повідомляти про зміни у роботі, надати актуальний розклад (який має бути у вільному доступі) чи отримати скаргу або позитивний відгук про поїздку. Ще один плюс з такого каналу або сайту – людям не доведеться чекати автобуса чи тролейбуса, який не приїде: вся оперативна інформація публікуватиметься безпосередньо там.

Офіційна Facebook-сторінка Івано-Франківського тролейбусно-автобусного депо

Комунальні автобуси та приватні маршрутки. Тут також скасували ряд маршрутів: 3, 5, 6/9, 7, 8, 10А, 11, 12, 14/18, 44, 45, 46, а також скоротили: 30, 31. Це пов’язано зі значним падінням пасажиропотоку через виїзд місцевих, а ВПО, у більшості випадків, заїжджали зі своїми авто.

Ще одна з причин, чому приватного транспорту стало менше – частину водіїв забрали у ТрО, ЗСУ, а також волонтерами для вивозу людей з небезпечних регіонів України. Про це нещодавно писала «Полтавщина».

Тому у місті стало помітно менше маршруток, навіть на популярних «кільцевих» маршрутах. Звісно, що частину цих та інших маршрутів можна закрити й не чекаючи нової мережі, яка у нинішніх реаліях ніяк не запрацює, тому щоб оптимізувати список автобусних маршрутів, можна одразу скасувати: №№ 12, 25, 30, 31, 32, 36, 44, 46, 48, 49, 53, 54, 60, 64, 66 тощо.

Ці маршрути значною мірою дублюють інші приватні та комунальні маршрути міста, тому їздять напівпорожні.  Як наслідок – зросте наповнюваність транспорту та збільшаться прибутки (якщо так можна сказати) для водія  та перевізника. Хоча тут треба віддати належне: перевізники дійсно працюють якщо не у «нуль», то в збиток (деякі маршрути так точно).

Практично два тижні тролейбусне депо не випускало на маршрути автобуси через паливну кризу, а з 13 травня й дотепер – страйкують приватні перевізники, які не задоволені тарифом у транспорті.

Я гадаю, що цим займатися треба було раніше, коли дефіцит лише починався, але у цьому ніхто не зацікавлений, а пасажири вимушені ходити пішки або викликати таксі. Тому популярність громадського транспорту у місті щороку падає, а колишні пасажири все частіше купують авто і як наслідок – лише збільшують затори у місті. Єдиним виходом із ситуації бачу негайну оптимізацію, щоб мешканці та гості міста отримали популярні маршрути для усіх верств населення (а не тільки пенсіонерів).

Розглянемо декілька з них.

Замість 1, 3, 28, 29, 61, 62 залишити два: №41 «Центр – Вакуленці» та №41А «Центр – Дублянщина» (номер маршруту взятий умовно). Це дасть змогу КП возити усі верстви населення (але для цього потрібно сумарний випуск хоча б 6 машин), зросте популярність цих маршрутів та відсторонять від роботи нелегального перевізника (№61/62) з його «гробовозками». Йдемо далі.

Івонченці. Тут ще простіше: №42 «Центр – Івонченці» (замість кінцевої на ринку) та №42А «Сінна – Івонченці». Але для вивозу усіх пасажирів потрібно хоча б два комунальних автобуси у години «пік». Якщо навіть приватник не хоче туди їздити, соціальну функцію має виконати КП. У результаті такого покращення інтервал на маршруті складатиме 25-30 хв, що досить комфортно для жителів околиць.

Таких прикладів може бути безліч у будь-якому районі міста.

Що стосується приватних маршруток – так, тариф треба підвищувати, але не до 15 грн. З одного боку перевізників можна зрозуміти – паливо, як ДП, так і газ дійсно здорожчали: на приміських маршрутах взагалі тарифи виросли на 5-7 грн у середньому, але з іншого – власники цих маршруток роками говорять про те, що возити пасажирів не вигідно, вони «меценати» й взагалі хочуть покинути ринок у Полтаві. Але, чомусь, цього не зробили. Тому, вкотре вірити їм на слово, щоб потім знову їздити у занедбаній шрутці – кому захочеться? Вихід один: комуналізувати перевезення у місті, якщо не повністю, то хоча на 60-70%. Тоді містяни не будуть заручниками політичних ігор та страйків перевізників.

А поки що транспорт Полтави деградує. І це сумно.