tmGqZIvzVjVQwLce

Кожне місто має свій власний бюджет – хто більший, хто менший. Незалежно від розміру бюджету, коштів все одно на все відразу не вистачає, тому надзвичайно важливо, аби у процесі підготовки та виконання бюджету відкрито приймалися рішення. Це можливо тільки тоді, коли громада буде контролювати весь процес використання власних бюджетних коштів міста!

ГО «Нова Полтава» розпочинає цикл матеріалів про бюджет міста, його використання, відкритість та ефективність освоєння ресурсів громади.

Збільшення бюджету  м. Полтави за останні 5 років:

Доходи міського бюджету, загальний фонд:

Як видно з діаграми, найбільшу частину надходжень до загального фонду бюджету міста (51%) складають податки та збори. Більш детально розглянемо, хто наповнює бюджет.

¾  власних надходжень в міський бюджет сплачують працівники зі своїх зарплат!

З 858,2 мільйонів податкових надходжень складає група податків на доходи фізичних осіб та на доходи підприємств. Причому податок на прибуток підприємств складає лише 2,750 мільйонів гривень, все решта – ПДФО, податок, який відраховується із зарплати кожного працюючого мешканця Полтави. Які висновки можна зробити з цієї цифри? По-перше, кожен мешканець міста  має нарешті усвідомити, що бюджет, який розподіляє міська рада, не падає з неба, його не заробляє міська рада – це кошти мешканців міста, які ми з Вами сплачуємо зі своїх офіційних зарплат. По-друге, виконавча влада міста Полтава на чолі з міським головою мусить зрозуміти, що шлях до збільшення бюджету і процвітання міста напряму залежить від збільшення кількості зайнятого населення та збільшенні заробітної плати, що її отримують робітники на підприємствах міста (в т.ч. виведення заробітних плат з тіні).

Значну частину доходів загального фонду місцевого бюджету складають офіційні трансферти (45,82%).  До них відносяться  цільові субвенції з державного бюджету (освітня, медична, субсидії, допомоги соціально незахищеним категоріям людей тощо).

Видаткова частина бюджету є не менш цікавою:

Як видно з діаграми, майже 81 %  (445,7 млн грн) загального фонду міського бюджету планується  бути витраченим управлінням  ЖКГ виконавчого комітету Полтавської міської ради.

Більша частина видатків управління пов’язана з утриманням та розвитком інфраструктури доріг (160 млн грн) та благоустроєм міст, сіл, селищ (121,4 млн грн).

Для порівняння, 3 розпорядники найбільших сум в цьому році:

Діаграма є дуже показовою про пріоритети розвитку міста.

Топ-10 сфер видатків за рахунок міста (без врахування субвенцій) в м. Суми для порівняння:

 1. Освіта (484 млн).
 2. ЖКГ (370 млн).
 3. Охорона здоров’я (139 млн).
 4. Будівництво (128 млн).
 5. Державне управління (112 млн).
 6. Внески комунальним підприємствам (103 млн).
 7. Соціальний захист (102 млн).
 8. Культура (50 млн).
 9. Спорт і фізична культура (25 млн).
 10. Енергозбереження (25 млн).

Бюджет розвитку міського бюджету – це кошти, що спрямовуються на реалізацію програм соціально-економічного розвитку міста, пов`язаних зі здійсненням інвестиційної та інноваційної діяльності.

Серед різних статей видатків міського бюджету найбільш вільно міська рада може розпоряджатися саме бюджетом розвитку, який складає 218,7 млн.

І Ви вже, мабуть, здогадалися, куди ці кошти витрачає міська рада:

Як використовують, наприклад,  кошти бюджету розвитку в Львові:

«У бюджеті розвитку передбачено 17,5 млн грн для реалізації проектів, за які проголосували мешканці міста в рамках «Громадського бюджету», і близько 10 млн грн – на впровадження різноманітних інноваційних заходів з облаштування «розумного» мікрорайону. Також виділено кошти на рекультивацію Грибовицького сміттєзвалища. Передбачено відповідні суми на гарантовані зобов’язання міста за кредитами, а також на завершення усіх розпочатих робіт в дитячих установах та закладах освіти. Близько 40 млн грн виділяють на сферу охорони здоров’я, у тому числі 30 млн грн – на придбання медичного обладнання», – зазначає директор міського департаменту економічної політики Ірина Кулинич.

В Дніпрі, наприклад, 25% бюджету розвитку виділяють на освіту.

Збільшено видатки на піар та соціальний популізм

Можна зрозуміти бажання міської влади доносити до мешканців міста результати своєї діяльності. Але у бюджеті передбачено 1 млн 46 тисяч грн на підтримку радіо і телебачення в рамках програми висвітлення діяльності органів місцевого самоврядування м. Полтави та фінансової підтримки засобів масової інформації на 2017 рік.

Також в рамках цієї програми передбачено 1 млн 280 тисяч грн на підтримку друкованих ЗМІ. Тобто понад 2 млн грн  іде на сюжети та замітки про перерізані чиновниками стрічечки і публікації із орієнтовним заголовком «5 причин, чому наш мер молодець».

Ще одним із суперечливих видатків є Програма соціального забезпечення та соціального захисту населення «Турбота», на яку в бюджеті 2017 року передбачено 44,7 млн грн. Звісно, програма значною мірою покриває встановлені державою соціальні гарантії, такі як проїзд у громадському транспорті пільговикам. Але значна сума витрат – це матеріальна допомога мешканцям міста, вітальні листівки, пряме фінансування деяких громадських організації тощо. Ці витрати складають більш ніж половину всіх видатків у рамках програми «Турбота». Міський голова аргументує, що до нього на особистому прийомі часто звертаються громадяни, які потрапили у складні життєві обставини. Але хіба це більше схоже не на турботу, а на підкуп майбутніх виборців за кошти міського бюджету?

І ще одне цікаве запитання, хто з Вас був на громадському обговоренні проекту бюджету міста, щоб внести свої пропозиції? А чи є такі обговорення в Полтаві? А чи потрібні владі такі пропозиції?!

 ЗАПАМЯТАЙТЕ!

 • гроші йдуть до грошей, не вкладаючи кошти в розвиток, не варто сподіватись на їх зростання у майбутньому;
 • знання породжують правильні рішення – лише знаючи особливості бюджетної системи, формування та витрачання бюджету, можна впливати на місцевий розвиток та якість життя у місті.