veOwfgH1nEiIqSSL

Чи давно ви водили своїх гостей з іншого міста на Білу альтанку? Чи доводилось вам чути від них: «Ми й не знали, що під Полтавою є гора?!» А ця гора – Макухівське сміттєзвалище, яке на зараз переповнене більше ніж на 135 %. Воно заввишки з 9-поверховий будинок, а його площа – як 22 футбольних поля!!!

Щороку кожен з нас «створює» майже 300 кілограмів сміття. На сміттєзвалищах нашої країни накопичено 12,5 мільярдів тонн відходів. Насправді українці продукують дуже багато сміття. Це не дивно. Часто у магазинах можна натрапити на товари в коробці, в якій є ще одна коробочка, а там – щось запаковане. Чи задумувались ви, що ми залишимо після себе?..

Про сортування сміття я стала думати після того, як прочитала статтю про ставлення до сміття у Швейцарії. Сортування пояснювалося на прикладі, як правильно викинути використаний чайний пакетик: етикетку – до картону, сам пакетик – до паперу, заварку – в компост, скріпку – до використаного металу, а ниточку – в маркований сміттєвий пакет. Мені це здалося занадто складним і я почала шукати шляхи зменшення кількості сміття, яке ми продукуємо.

Почала шукати літературу й натрапила на книгу американської екоактивістики Беи Джонсон «Дім – нуль відходів. Гід до щасливого життя в сучасному світі без зайвих витрат і сміття». Авторка розповідає про свій досвід. Зараз її сім’я з чотирьох осіб продукує не більше 2 кг сміття на рік. Тож я поступово почала вводити її рекомендації в повсякденне життя.

Звісно, найперше – почала купувати чай та каву на вагу у власні екоторбинки. А потім і всі інші продукти: хліб, крупи, овочі. М’ясо, рибу, домашній сир – у багаторазові контейнери. Молоко – в скляну банку. Оскільки майже всі супермаркети в місті пропонують вже фасований товар, ходжу на закупи на місцевий ринок. Відмовилась від кави з собою в паперовому горнятку – купую у власне термогорнятко. Не купую одноразових пластикових речей. Перейшла на бамбукові зубні щітки. І повністю відмовилась від вологих серветок – адже розкладаються вони так само, як і пластик.

Крім цього, я зробила вдома яму для компосту, адже живу в приватному будинку. Є рішення і для звичайних квартир, про яке ми говорили тут.

Якщо ви бажаєте почати свій шлях до свідомого споживання, запрошую на екопосиденьки, які проводжу щомісяця. Вхід вільний. Анонси подій – на моїй сторінці у ФБ. Також я з радістю завітаю до шкіл, вишів чи організацій.

А поки що – найпростіші рекомендації:

  • збирайте окремо все, що підлягає ресайклінгу: скло, пластик, поліетилен, папір, метал;
  • намагайтеся не купувати упаковку, яку доведеться викидати, по можливості використовуйте повторно всі харчові коробочки, які вам трапляються;
  • відмовляйтеся від: пакетів будь-якого типу, продуктів в упаковці (якщо є аналог на вагу), одноразового посуду в будь-якому вигляді, кави з собою (беріть її у свій термокухоль, а не в паперове горнятко).

Кожен може змінити світ. Почни з себе! Не чекай, доки інші почнуть. Коли саме ти зробиш перший крок, довколишні люди надихнуться твоїм прикладом.